عطر میلاد تو می‌آید/ گذر در موزه شهید رجایی

عطر میلاد تو می‌آید/ گذر در موزه شهید رجایی

محمدعلی رجایی، متولد ۲۵ خرداد ۱۳۱۲ در قزوین و درگذشته ۸ شهریور ۱۳۶۰ در تهران، دومین رئیس‌جمهور ایران بود که در بمب‌گذاری دفتر نخست‌وزیری ترور شد. وی دارای درجه کارشناسی ریاضیات از دانشسرای عالی و کارشناسی ارشد آمار بوده و پیش از انقلاب، به دبیری ریاضی اشتغال داشته‌است. پس از انقلاب در کابینه مهدی بازرگان وزیر آموزش و پرورش بود و با انتخاب ابوالحسن بنی‌صدر به عنوان رئیس‌جمهور، رجایی به عنوان نخست‌وزیر معرفی شد. وی از ۱۱ مرداد ۱۳۶۰ تا ۸ شهریور همان سال، یعنی به مدت ۲۸ روز، رئیس‌جمهور منتخب مردم بود. به انگیزه سالروز تولد او ساعتی را در موزه شهید رجایی سپری کردیم.
سقف‌های گنبدی اراک

سقف‌های گنبدی اراک

سقف بازار اراک به صورت گنبدی است و در نمای پشت‌بام گنبدها در دو محور شمالی جنوبی و شرقی غربی به صورت ممتد دیده می‌شوند که گنبد مربوط به چهار‌سوق یا همان محل تلاقی دو محور بزرگ‌تر و متمایزتر از باقی گنبدها‌ست. در مرکز هر گنبد نور‌گیر چند ضلعی تعبیه شده که علاوه بر نقش نورگیری کار تهویه را نیز برعهده دارد.
جنگل «قلعه رودخان»

جنگل «قلعه رودخان»

در میان جاذبه‌های رنگارنگی که در گوشه گوشه کشورمان جای دارند، طبیعت طرفداران خاص خودش را دارد و شاید از تاریخ و جاذبه‌های باستانی کمتر مورد توجه قرار گیرد؛ اما گاهی تاریخ هم خودش را در دل طبیعت جای می‌دهد تا نمایشی تازه به راه بیاندازد و جلوه‌ای متفاوت بیافریند. «قلعه رودخان» در دهستان گورآب‌، پس از توابع شهرستان فومن با فاصله حدود ۴۵ کیلومتر تا رشت، مرکز استان گیلان قرار دارد. جنگل‌های انبوه کوهستانی به مساحتی بالغ بر ۱۸۷۰ هکتار، طبیعتی بسیار چشم نواز و سرسبز، چشم هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.
گذری در عمارت مسعودیه

گذری در عمارت مسعودیه

باغ عمارت مسعودیه با دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه ساخته شده است. یکی از حوادث تاریخی که این عمارت شاهد آن بوده انقلاب مشروطه است. در طول نهضت مشروطه این عمارت به خاطر موقعیتش، نزدیکی به میدان بهارستان و همچنین اختلافات بین ظل السلطان و مظفر الدین شاه، یکی از پایگاه‌های مشروطه خواهان و مخالفان محمدعلی شاه بود. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه نیز به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد. این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تماشای فرهنگ ایران در کاخ موزه نیاوران

تماشای فرهنگ ایران در کاخ موزه نیاوران

کاخ نیاوران در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران و در میدان نیاوران تهران واقع شده‌ و مساحت آن حدود یازده هکتار است. عملیات احداث این کاخ به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷آغاز شد و با وقفه‌ای که در ساخت آن پیش آمد در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید. در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ کوچکتری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد. امروزه عموم مردم از این کاخ موزه بازدید می‌کنند.
⁨آستان مقدس امامزادگان هادی و علینقی(ع)

⁨آستان مقدس امامزادگان هادی و علینقی(ع)

بنای این امامزاده نزدیک کاروانسرای ینگه و تپه برگ تاریخی واقع است این بنا از دو قسمت ایوان شمالی در جلو و حرم اصلی در پشت تشکیل شده است. تزیینات از راه جلوی ایوان به ارتفاع یک متر با آجر هفت رنگ دوره قاجاریه که نقش‌های آنها با هم ترکیب شده، شکل گرفته است. سردر ورودی بنا دارای قوس بزرگ و لچکی‌های قوس سردر به شیوه معقلی تزیین شده است. نمای سطح داخلی حرم فاقد هر گونه تزیینات است. گنبد خارجی با پوشش زیرین حرم به صورت هرم دوازده ترک است که کاشی‌کاری آن ضمن تعمیر قسمت‌های دیگر بنا در سال 1347 شمسی به طور کامل مرمت شد. این بنا از آثار دوره صفویه به شمار می‌رود.
آستان امامزاده فضل(ع) در بهبهان

آستان امامزاده فضل(ع) در بهبهان

امامزاده شاه فضل(ع) در بهبهان از فرزندان امام موسی کاظم(ع) است. آرامگاه ایشان در شهرستان بهبهان همه روزه پذیرای زائران فراوانی از نقاط دور و نزدیک است. بنای این امامزاده حدود ۳۰۰ سال قدمت دارد.
محوطه باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظرآباد استان البرز و در روستایی به همین نام قرار دارد. در این مجموعه نخستین خشت دست‌ساز بشر استفاده شده است. بخش‌هایی از این محوطه باستانی را کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ایران در سال ۱۳۴۸ شناسایی کردند و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آرام بر مزار خیام/ تا سبزه خاک ما تماشاگه کیست

آرام بر مزار خیام/ تا سبزه خاک ما تماشاگه کیست

حکیم ابوالفتح عمرابن خیام نیشابوری منجم، ریاضیدان، دانشمند و متفکر بزرگ، در اوایل قرن ۵ هجری متولد شد. اگرچه مقام علمی خیام خیلی بالاتر از مقام ادبی او در نظر گرفته می‌شود، اما شهرت وی بیشتر به‌واسطه وجود رباعیات او است. آرامگاه حکیم، ابوالفتح عمر ابن خیام نیشابوری، یکی از نقاط دیدنی و زیبای شهر نیشابور استان خراسان‌رضوی محسوب می‌شود. این مکان که هر ساله مورد بازدید شمار زیادی از دوستداران و گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد، در جنوب شرقی شهر نیشابور و در انتهای خیابان خیام واقع شده است. این آرامگاه در محله شادیاخ نیشابور در نیم فرسخی نیشابور و در صحن امامزاده محروق بنا شده است.
زندگی در دل صخره

زندگی در دل صخره

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان و یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان‌شرقی است. این روستا در نزدیکی شهرستان اسکو واقع شده و از پیشینه تاریخی هفت هزار ساله برخوردار است. عمده شهرت کندوان به خانه‌هایی است که به شکل کندوی عسل در دل صخره‌های سنگی کنده شده‌اند.
1