کد خبر: 3800896
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
گروه اجتماعی- اسلام خواستار پرورش انسان و جامعه‌ای تکامل یافته است، تکامل مورد نظراسلام در زمینه سرمایه‌های مادی همان پیشرفت اقتصادی است، که انسان و جامعه سالم در مسیر آن قرار دارند که با تولید تحقق می یابد.

نگرش قرآن به رونق تولید اسلام خواستار پرورش انسان و جامعه ای تکامل یافته است، تکامل مورد نظر اسلام در زمینه سرمایه های مادی همان پیشرفت اقتصادی است، که انسان و جامعۀ سالم در مسیر آن قرار دارند که با تولید تحقق می یابد.
دین اسلام علاوه بر تأکید و اصرار بر پیشرفت اقتصادی، نشان می دهد که منشاءِ پیدایش و بازسازی توسعه سالم و همه جانبه، سازگار با سایر ابعاد آن مانند توسعه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و. .. را عدالت می داند. اسلام به دنبال آباد کردن دنیا و تمکن بخشیدن به امت اسلامی است و محل به بار آمدن نعمت ها معرفی شده است. لازمه چنین هدفی تولید و توسعه اقتصادی است. ضمن این که ما در پی آنیم که با بررسی و تبیین الگوی اقتصادی در دین اسلام با محوریت تولید به مدلی جهت الگوی اسلامی _ایرانی پیشرفت در قلمرو اقتصاد دست یابیم.
در رویکرد اسلامی، رشد و پیشرفت در زمینه سرمایه های مادّی همان توسعه اقتصادی برمحور تولید است، که جدیت و تلاش در آن پویایی و استحکام جامعه را به همراه دارد.
رونق تولید، اشتغال جوانان و برطرف شدن بیکاری را به همراه دارد
حجت‌الاسلام محمود شربیانی امام جمعه عجب‌شیر در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: رونق تولید، اشتغال جوانان و برطرف شدن بیکاری را به همراه دارد و کارخانههای تعطیل فعالیت خود را از سر می گیرند و ارزآوری با صادرات تولید داخلی مهیا می شود و ارزش پول ملی کشور با تولیدات داخلی افزایش خواهد یافت.
وی ضمن بازگوکردن عمده ترین مشکل در تولید افزود: عمده ترین مشکل در تولید پیدا کردن ارز است و اختصاص ارز به اجناس و کالاهایی که نیازدایم از خارج وارد شود.
وی با استناد به آیه60 سوره انفال «وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّـهِ وَعَدُوَّكُمْ» بیان کرد: در این آیه می خوانیم: هر چه در توان داريد از نيرو و امكانات... بسيج كنيد تا به‏وسيله آنها، دشمن خدا و دشمن خودتان را بترسانيد.
حجت‎الاسلام شربیانی، ادامه داد: توجه به توليد و مصرف كالاهای داخلی، اهميت بسيار دارد؛ زيرا بی‏ توجهی به بهبود و افزايش توليد به ميزان نيازها و ضرورت‌‏های پيشرفت، زمينه احتياج و دست‏ درازكردن به سوی بيگانگان را فراهم می‏‌كند.
امام جمعه عجب‌شیر، یادآور شد: اگر تولید را رونق ببحشیم دیگر به ارز و واردات نیازی نخواهیم داست و نیازها و احتیاحات حود را تولید می نماییم.
وی با اشاره به فرموده امیرمومنان علی(ع) افزود: ایشان می فرمایند: به هر كس كه خود را محتاج كنی اسير او می‏‌گردی.
حجت‌الاسلام شربیانی، تولید کالا را با هدف کسب سرمایه از اهداف اقتصاد اسلامی دانست و تاکید کرد: توليد كالا به ‏منظور برطرف ‏سازی نيازهای داخلی و افزايش بهره ‏وری و براي صادرات با هدف كسب سرمايه و دستيابی به عزّت و اقتدار در سطح جهانی، از اهداف مهم اقتصاد اسلامی است.

رونق تولید زمانی محقق می شود که انسان به موجودیت خود پی ییریم
حجت‌الاسلام عبدالغفار غفاری، امام جمعه بخشایش در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: رونق تولید زمانی محقق می‌شود که به موجودیت خود اعم نیروی انسانی و ذخایرخدادادی نظیر نعمات طبیعی و زیرزمینی پی ببریم.
وی، افزود: اسلام، جامعه‌‏ای را سعادتمند می‏‌داند كه در آن، همه زمينه‏‌های لازم برای حركت تمام انسان‌‏ها به سوی خداوند فراهم شده باشد، بنابراين در آموزه‏‌های اسلامی، نخست از راه افكار و اعتقادات و سپس به‏ وسيله سامان‏ بخشی و اصلاح اعمال و رفتار تک‏ تک افراد جامعه نسبت به دستيابی به اين امر مهم اقدام می‏‌شود.
امام جمعه بخشایش با استناد به آیه 139 سوره آل عمران «وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ» خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: اگر ايمان به خدا داريد از سستی بپرهيزيد و غمگين مشويد همانا شما در مقايسه با غيرمؤمنان از برتری و شايستگی برخورداريد.
حجت‌الاسلام غفاری، کالاهای بی کیفیت قاچاق را در رشد بیکاری جوانان مملکت تاثیرگذار دانست و ادامه داد: جنس‌های خارجی و کالای های بی کیفیت قاچاق سبب از بین رفتن تولید داخلی و رشد بیکاری جوانان مملکت خواهد شد.
وی یادآور شد: استفاده از كالاهای ساخت ديگران به همراه خود، فرهنگ و سبک زندگی ايشان را رواج می‌‏دهد و فرهنگ و سبک زندگی مسلمانان را مغلوب فرهنگ بيگانگان می‏‌سازد. از اين نظر هم بهره‏ برداری از محصولات خارجی، زيانبار به‎شمار مي‏‌آيد.
وی با اشاره به فرموده امام محمدباقر(ع) افزود: ایشان می‌فرمایند که خداوند تبارک و تعالی به پيامبری از پيامبرانش وحی فرمود كه به پيروانت بگو تا لباس دشمنان مرا نپوشند و غذای آنان را نخورند و به شكل و سبک آنان ظاهر نشوند؛ چرا كه در آن صورت، ايشان نيز دشمن من خواهند بود.
حجت‌الاسلام غفاری، ضمن بازگو نمودن پیامدهای تکیه برتولید داخلی تاکید کرد: تکیه به قدرت و تولیدات داخلی می تواند پشتوانه ای باشد که در تمامی زمینه ها موفق باشیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: