کد خبر: 3804651
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
گروه اجتماعی ــ رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان‌شرقی، شفاف‌سازی را بهترین راه حل مشکلات جوانان بیان کرد و گفت: ما نباید به خاطر منافع سیاسی از جوانان استفاده ابزاری کنیم.

شفاف سازی؛ بهترین راه حل مشکلات جوانان

مهرداد امامی، رئیس بنیاد نخبگان استان‌ در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، جوانان را بخشی از منابع انسانی و سرمایه و ثروت دانست و گفت: ما در سیستمی قرار داریم که به جوان به‌عنوان سرمایه انسانی نگاه نمی‌کند؛ چون اقتصادمان نفتی است و در اقتصاد نفتی یک انسان توانمند و کارآمد زیاد مهم نیست، چون نفت را می‌فروشیم و سرمایه به دست می‌آید و چندان مدیریتی نیاز نیست.
وی با بیان اینکه سیستم ما الان به مرحله بلوغ فکری رسیده است، افزود: سیستم به مرحله‌ای رسیده که اقتصاد ما باید مبتنی بر دانش‌بنیان باشد که اولین لازمه‌اش فرهنگ‌سازی است.
امامی منابع انسانی را بزرگ‌ترین سرمایه جامعه دانست و گفت: یک بخش نیروی انسانی جوانان هستند؛ اینکه ما به جوانان به‌عنوان مساله بحران نگاه کنیم یا اینکه جوان را بخشی از راه حل بدانیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز، با انتقاد از مدیدریت‌های لحظه‌ای آتش خاموش کن، اظهار کرد: باید ساختارهایمان را به شکل اساسی تغییر دهیم، زیرا ما به نیروی انسانی کارآمد زیاد بها نداده‌ایم، اولین مرحله اعتقاد به جوان به عنوان سرمایه است و در مرحله بعد تبدیل آن به بالفعل است.
وی با بیان اینکه ضمن امیدآفرینی و بیان دستاوردها باید نقد منصفانه شدید هم بکنیم، افزود: باید در ارتباط با مسایل جوانان نگران نقد نباشیم، زیرا اگر اکنون نقد نکنیم فرصت ها به بحران تبدیل خواهد شد.
امامی اظهار کرد: ما در سیستمی زندگی می‌کنیم که یک سری ورودی و خروجی دارد که ورودی آن انسان‌ها و آموزش است، اما خروجی آن که باید خلاقیت و نوآوری باشد، وجود ندارد، احساس می شود که خیلی‌ها در این فضا قرار ندارند.
وی با بیان اینکه سیستم ما باعث چنین وضعی شده است، بر تغییر ساختارهای سنتی به سیستم مدرن تاکید کرد و گفت: تفکر نهادهایی چون آموزش و پرورش و دانشگاه در طول چند سال تولید مدرک بود؛ آموزش و پرورشی که باید رایگان می شد به سمت غیرانتفاعی حرکت کرد و خلاقیت را از دانش آموز گرفت.
امامی با بیان اینکه ما دانش آموز را تبدیل به آدم ماشینی کنکوری و تست زن کردیم، بر تغییر این سیستم تاکید کرد و افزود: باید ساختارهای اداری را هم شفاف سازی و دولت را چابک و سازمان های مردم نهاد را هم تقویت کرد چون سمن‌ها جایی است که جوانان می توانند خودشان را بروز دهند.
رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در اسناد بالادستی هیچ اشکالی در ارتباط با جوانان دیده نمی شود، گفت: بسیاری از قوانین مرتبط با این حوزه راهبردی در مدیریت میانی اجرا نمی شوند.
وی شفاف سازی را بهترین راه حل مشکلات جوانان بیان کرد و افزود: ما نباید به خاطر منافع سیاسی از جوانان استفاده ابزاری کنیم.
امامی با تاکید بر لزوم بازنگری در ساختارهای آموزشی و اداری گفت: باید جوان مستعد را شناسایی و هدایت کنیم و تمام دستگاه ها طبق اسناد بالادستی موظف به حمایت از جوانان هستند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: