کد خبر: 3807927
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت آذربایجان‌شرقی بر حمایت بودجه‌ای از تشکل‌های قرآنی تأکید کرد و گفت: بعد از تشکیل اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی، طی دو سال گذشته ریالی تحت عنوان بودجه قرآنی به این اتحادیه مدغم واگذار نشده است.

علل موکول شدن مسابقات قرآنی اوقاف(مرحله شهرستانی) به بعد از ماه رمضان

داوود محمودی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت استان، در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، در خصوص جزئیات برگزاری مرحله شهرستانی چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن اوقاف با اشاره به علل تشکیل کمیته فنی امور قرآنی در اداره کل اوقاف استان اظهار کرد: این کمیته به درخواست اوقاف آذربایجان‌شرقی تشکیل شده تا امور قرآنی اداره کل در طول سال توسط این کمیته مشورت‌دهی و هدایت شود و چون اداره اوقاف در بحث ایجاد تفاهم نامه اتحادیه موسسات قرآنی در بحث بودجه‌های قرآنی مشکلاتی داشتند فلذا پیشنهاد تشکیل کمیته فنی شد و این کار انجام شد.

وی با تاکید بر این‌که این کمیته قرآنی متشکل از هفت نفر از اساتید وکارشناسان و صاحب نظران قرآنی استان است، افزود: در اولین جلسه‌ این کمیته، اولویت با مرحله شهرستانی چهل ودومین دوره مسابقات قرآنی اوقاف بود که مقرر شد طی 11 و 12 اردیبهشت در استان برگزار شود.

برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات قرآن اوقاف بعداز ماه مبارک رمضان

محمودی، در خصوص تغییر زمان این دوره از مسابقات تشریح کرد: بعد از این تصمیمات، اداره قرآنی اوقاف و امور خیریه با توجه به استقبال زیاد ثبت‌نام کنندگان و همچنین همزمانی این دوره مسابقات با مسابقات کشوری مدهامتان، مسابقات را به بعد از ماه مبارک رمضان موکول کردند.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت آذربایجان‌شرقی، افزود: از این رو مرحله شهرستانی چهل ودومین دوره مسابقات قرآنی اوقاف بعد از ماه مبارک رمضان در سراسر شهرهای استان برگزار شده و منتخبان این دوره از مسابقات نیز به مرحله استانی راه می‌یابند.

عدم تخصیص بودجه به مؤسسات قرآنی طی دو سال گذشته

وی در ادامه در پاسخ به این‌که چرا برخی نخبگان و فعالان قرآنی در همایش‌ رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی که همزمان با نیمه شعبان در تبریز برگزار شد حضور نداشتند، اظهار کرد: در این رابطه از نظر شخصی معتقدم گام برداشتن در مسیر امور قرآنی خوب بوده و اگر حسن نیت در کار باشد خداوند قبول می‌کند، همایش رویش‌های قرآنی نیز در ظاهر امر خوبی بود که در آن قاریان و حافظان قرآنی از سراسر استان چهل سال گذشته تجلیل شدند و قدم بسیار خوبی برای ایجاد روحیه قرآنی و همچنین تجمع قرآنی در استان بود و دستشون درد نکند.

وی در ادامه افزود: اما از بعد حقوقی، برای بسیاری از اساتید و پیشکسوتان قرآنی جای سوال است که چرا بدون توجه به اولویت‌های قرآنی استان، این نوع بودجه‌ها صرف برگزاری یک همایش می‌شود وجای تامل درخروجی این کار به ظاهر زیباست چرا که بعد از تشکیل اتحادیه مدغم موسسات  قرآنی، طی دو سال گذشته ریالی تحت عنوان بودجه قرآنی به این اتحادیه مدغم واگذار نشده در حالی که 136 مؤسسه در سطح استان چشم به حمایت‌های این اتحادیه دوخته‌اند. البته من مهد قرآن را مقصر نمی دانم ودستگاهای نظارتی بایستی جوابگو باشند.
محمودی در این خصوص ادامه داد: جای تاسف است که دستگاه‌های نظارتی شامل «اداره کل تبلیغات اسلامی استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان» هیچ حمایتی از این موسسات قرانی نکرده اند؛ با نظیراین بودجه‌ها که صرف برگزاری همایش اخیر شد می‌‌توان از مؤسسات قرآنی استان حمایت کرد تا صدها‌ شاگرد قرآنی تربیت کنند.

محمودی افزود: در این برهه حساس که هیج بودجه‌ قرآنی به استان تعلق نمی‌گیرد، باید به اولویت‌ امور قرآنی توجه می‌شد و جای سوال است که آیا با توجه به اولویت‌ها آیا بودجه چندصد میلیونی که برای برگزاری چنین همایشی هزینه کرده‌اند و خروجی همایش چه بوده است؟

وی با تاکید بر این‌که هر امری که منجر به رشد و ترویج مسائل قرآنی و اتحاد و انسجام جامعه قرآنی شود اقدام خوب و سنجیده‌ای است، افزود: اما هر امری که دنباله‌اش حرف و حدیث داشته و منتج به اختلاف و نفاق شود هرگز پسندیده و شایسته جامعه قرآنی نیست و باید پرهیز نمود‌.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت آذربایجان‌شرقی، گفت: در این رابطه باید از دستگاه‌های نظارتی مربوطه بخصوص اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی پرسید که این بودجه از چه طریق تعلق گرفته و خروجی همایش چه بوده است؟ البته از نظر شرعی هر پولی را هم از هرکسی درهرجایی که دل انسان بخواهد مجاز نیست هزینه کند و فردای قیامت بایستی جوابگو بود.

اولویت امور قرآنی راه‌اندازی سیاهی لشکر نیست

وی گفت: اولویت امور قرآنی راه‌اندازی سیاهی لشکر نیست، بلکه حمایت از مؤسساتی است که با کمترین هزینه سرپا می‌شوند و باید از این مؤسسات در راستای تعالی جامعه قرآنی حمایت کنیم.

محمودی در خاتمه گفت: باید دستگاه‌های نظارتی موارد را بررسی کنند که چرا پیشکسوتان قرآنی بنام در مراسم حضور نداشتند و دراین اوضاع وا اسفا و کمبود بودجه که طی دو سال گذشته ریالی بودجه فرهنگی و قرآنی دیده نشده این بودجه میلیاردی مربوطه از طرف چه کسی و برای چه کاری واگذارشده؟، شفاف‌سازی کنند.

انتهای پیام

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ - ۱۱:۴۹
0
0
آیا مدیرعامل یک مجموعه غیردولتی می تواند از یک موسسه غیردولتی بازخواست نماید؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: