کد خبر: 3813487
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
گروه معارف ــ یکی از برکت‌های ماه مبارک رمضان، تقویت همبستگی اجتماعی و ایجاد روحیه جمع‌گرایی میان مسلمانان است، به نظر اسلام، عبادت و تقرب به خدا در نماز و روزه خلاصه نمی‌شود، بلکه انجام دادن مسئولیت‌های اجتماعی، خدمت به بندگان خدا و تلاش برای رفع نیازهای آنان، می‌تواند وسیله‌ای برای تقرب به خدا باشد.

تقویت همبستگی اجتماعی در ماه رمضان

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، یکی از برکت‌های ماه مبارک رمضان، تقویت همبستگی اجتماعی و ایجاد روحیه جمع‌گرایی میان مسلمانان است. به نظر اسلام، عبادت و تقرب به خدا در نماز و روزه خلاصه نمی‌شود، بلکه انجام دادن مسئولیت‌های اجتماعی، خدمت به بندگان خدا و تلاش برای رفع نیازهای آنان، می‌تواند وسیله‌ای برای تقرب به خدا باشد.
برای مثال، مضمون یکی از دعاهای هر روزه ماه رمضان، طلب گشایش و رفع نیاز برای گرفتاران و دردمندان و نیازمندان است و فرد روزه‌دار حتی برای مردگان مۆمن نیز طلب سرور و آرامش می‌کند. همچنین در دعای روز پانزدهم، روزه‌دار از خداوند، توفیق احسان و نیکی به مردم را درخواست می‌کند. از دیگر آموزه‌های دین اسلام، افطاری دادن به مسلمانان است که حتی اگر مقدار ناچیزی باشد، پاداش بی‌شماری نصیب افطاردهنده خواهد شد و این کار به تقویت روحیه جمع‌گرایی و دیگرخواهی می‌انجامد.
از دیگر مصداق‌های همبستگی اجتماعی در ماه مبارک رمضان، تشکیل صف‌های زیبا و به هم پیوسته نماز عید فطر است که برجسته‌ترین نمونه وحدت و انسجام اسلامی میان مسلمانان به‌شمار می‌رود. پس از پایان ماه رمضان، مسلمانان همگی با هم روز عید فطر را جشن می‌گیرند و همراه با هم بانگ «الله اکبر و الحمدلله» را سر می‌دهند و شکر این نعمت بزرگ را به جا می‌آورند. ثمره این وحدت عبادی، وحدت و یگانگی آنان را دوچندان می‌کند.
رمضان؛ ماه یکپارچگی و یک‌رنگی
از دیگر فواید اجتماعی روزه این است که اراده اجتماع را قوی و همت جامعه را بلند و مردم را بر امیال و خواهش‌های نفسانی‌شان مسلط می‌سازد. در واقع، کسی که بتواند ساعت‌هایی از روز، لذت غذا خوردن را ترک کند و زحمت و رنج تشنگی و گرسنگی را بر خود هموار سازد، می‌تواند به خاطر مصالح بزرگ اجتماعی و حفظ شرف و آبروی خود و جامعه نیز شکیبایی بورزد و دشواری‌ها را برای رسیدن به مقاصد عالی اجتماعی متحمل شود.
یگانه عاملی که سبب پیروزی ملت‌ها بر مشکلات است، قوت اراده و عزم آهنین اجتماعی است که در پرتو تحمل سختی‌ها از جمله روزه‌داری به دست می‌آید.
روزه‌داری باعث ایجاد رقت قلب در انسان می‌شود
حجت‌الاسلام عبدالغفار غفاری، امام جمعه بخشایش در گفت‌وگو ایکنا، اظهار کرد: روزه‌داری باعث ایجاد رقّت قلب در انسان، به رحمت و رفعت برسد و روزه عامل انسجام و همبستگی اجتماعی است؛ زیرا از یک سو باعث ایجاد همدلی و مشارکت بین افراد جامعه و از سوی دیگر باعث افزایش انسجام اجتماعی می‌شود، چون همه با پرداختن به یک ارزش واحد، اعمالی یکسان را به جا می‌آورند که درنهایت موجب نوعی همدلی و همگرایی اجتماعی می‌شود.
وی با استناد به آیه 103 سوره آل عمران «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا ۚ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنْتُمْ عَلَىٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْهَا ۗ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ» بیان کرد: در این آیه می‌خوانیم: و همگی به رشته (دین) خدا چنگ زده و به راه‌های متفرّق نروید، و به یاد آرید این نعمت بزرگ خدا را که شما با هم دشمن بودید، خدا در دل‌های شما الفت و مهربانی انداخت و به لطف و نعمت خدا همه برادر دینی یکدیگر شدید، و در پرتگاه آتش بودید، خدا شما را نجات داد. بدین گونه خدا آیاتش را برای (راهنمایی) شما بیان می‌کند، باشد که هدایت شوید.
حجت‌الاسلام غفاری‌ ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اهداف دین اسلام، تهذیب درونی انسان و همنوایی بیرونی او با ارزش‌ها، هنجارها و قوانین اجتماعی است. در این راستا روزه به‌عنوان یکی از ارکان دین تأثیر بسیار زیادی را در سازندگی انسان و پیوند و همبستگی افراد جامعه ایفا می‌کند.
امام جمعه بخشایش از عوامل تاثیرگذار در ایجاد فاصله طبقاتی گفت و یادآور شد: یکی از عواملی که موجب فاصله طبقاتی می‌شود، احساس بی نیازی اغنیا نسبت به فقراست، هم از فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی‌.
انسان روزه‌دار در ماه رمضان دلبسته خدا می‌شود
حجت‌الاسلام یعقوب قاسمی خویی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: انسان روزه‌دار در ماه رمضان دلبسته خدا بوده و با دید الهی و توحیدی به انسان‌ها نگاه می‌کنند و از آموزه‌های دین اسلام، افطاری دادن به مسلمانان است که حتی اگر مقدار ناچیزی باشد، پاداش بی‌شماری نصیب افطاردهنده خواهد شد و این کار به تقویت روحیه جمع‌گرایی و دیگرخواهی می‌انجامد.
وی با استناد به آیه 46 سوره انفال «وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ وَاصْبِرُواْ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ» بیان کرد: در این آیه می‌خوانیم: از خدا و رسولش اطاعت کنید و با هم نزاع نکنید که سست شوید و هیبت شما از بین برود، و صبر پیشه کنید که خدا با صابران است.
حجت‌الاسلام قاسمی خویی، ادامه داد: وقتی فردی به آرامش درونی برسد، این احساس خود را به جامعه نیز انتقال می‌دهد و با خانواده و همکارانش احساس همدردی و برخورد بهتری دارد، علاوه بر آن ماه رمضان در ایجاد و تقویت هنجارهای مذهبی در جامعه، نقش دارد.
وی از فراهم شدن زمینه‌ای با شاخص راستگویی در ماه رمضان گفت و اظهار کرد: ماه رمضان زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا شاخص‌های راستگویی، صداقت و سلامت اجتماعی افزایش یابد. این موضوع موجب پویایی جامعه و تقویت اعتماد اجتماعی‌ میان اعضای خانواده و دیگر نهادهای اجتماعی می‌شود.
استادیار دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز، یادآور شد: نظر اسلام، عبادت و تقرب به خدا در نماز و روزه خلاصه نمی‌شود، بلکه انجام دادن مسئولیت‌های اجتماعی، خدمت به بندگان خدا و تلاش برای رفع نیازهای آنان، می‌تواند وسیله‌ای برای تقرب به خدا باشد.
وی افزود: یگانه عاملی که سبب پیروزی ملت‌ها بر مشکلات است، قوت اراده و عزم آهنین اجتماعی است که در پرتو تحمل سختی‌ها از جمله روزه‌داری به‌دست می‌آید.
حجت‌الاسلام قاسمی خویی، ضمن بازگو کردن فواید اجتماعی روزه تأکید کرد: از فایده‌های اجتماعی روزه این است که اراده اجتماع را قوی و همت جامعه را بلند و مردم را بر امیال و خواهش‌های نفسانی‌شان مسلط می‌سازد. در واقع، کسی که بتواند ساعت‌هایی از روز، لذت غذا خوردن را ترک کند و زحمت و رنج تشنگی و گرسنگی را بر خود هموار سازد، می‌تواند به خاطر مصالح بزرگ اجتماعی و حفظ شرف و آبروی خود و جامعه نیز شکیبایی بورزد و دشواری‌ها را برای رسیدن به مقاصد عالی اجتماعی متحمل شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: