کد خبر: 3819290
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
با معرفی نفرات برتر؛
گروه فرهنگی ــ نفرات برتر بخش هنری کنگره علمی و هنری میرعلی تبریزی «واضع خط نستعلیق» با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی معرفی شدند.

کنگره علمی و هنری میرعلی تبریزی به کار خود پایان داد

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، نفرات برتر بخش هنری کنگره علمی و هنری میرعلی تبریزی «واضع خط نستعلیق» عصر روز گذشته، 24 خردادماه با حضور محمدمحمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی معرفی شدند.

محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این مراسم، گفت: اگر ما در گذشته صاحب مکتب بوده‌ایم، بدون شک امروز نیز می‌توانیم این پیشینه را احیا کنیم و از این رو اداره‌‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با همراهی سایر نهادها و سازمان‌های فرهنگی و هنری در سال جاری اهتمام ویژه‌ای برای احیای مکاتب هنری و ادبی تبریز دارد.

وی افزود: ما امروز برای اینکه بتوانیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید به زوایای مختلف تاریخ و فرهنگ و هنر خود تکیه کرده و یاد و نام بزرگان و مفاخر و مشاهیر این سرزمین را که در طول تاریخ افتخارهای بساری را برای ما رقم زده‌اند، گرامی بداریم.

محمدپور تصریح کرد: این اداره‌کل در همین راستا و با هدف ایجاد همدلی و همفکری میان هنرمندان و تأثیرپذیری آنان از یکدیگر و فراهم آوردن فرصت و فضای فرهنگی مناسب، جهت تبادل اطلاعات اندیشمندان، پژوهشگران و هنرمندان و با توجه به اینکه حیات هنری و آثار میرعلی تبریزی سرشار از مضامینی ناب برای سوژه‌پردازی و خلق آثار توسط هنرمندان در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری است، برگزاری کنگره‌ علمی ـ هنری میرعلی تبریزی را در دستور کار خود قرار داد و این حرکت را در دیگر رشته‌های فرهنگی و هنری نیز استمرار خواهد بخشید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، تصریح کرد: خط نستعلیق که واضع آن زنده‌یاد استاد میرعلی تبریزی است در این شهر نضج یافته و به اوج شکوفایی خود رسیده است و در بسیاری از حوزه‌ها تأثیر گذاشته است. میرعلی تبریزی هنرمندی نکته‌سنج و خوشنویسی چیره‌دست بود که فرهنگ ایرانی و اسلامی را با ظرافت و شیوایی خاصی به سلک تحریر کشید و آوازه‌‌ هنرش مرزهای جغرافیایی را درهم نوردیده و از وی چهره‌‌ هنرمندی فاخر در سطح جهانی رقم زده است؛ خوشنویسی فاضل، که از ستون‌های خیمه‌ هنر فاخر خوشنویسی ایران زمین است.

وی افزود: ما امروز با برگزاری این جشنواره قدردانی خود را از حاملان و میراث‌داران هنر فاخر خوشنویسی و به‌ویژه خط نستعلیق اعلام می‌کنیم و یاد و نام میرعلی تبریزی که افتخاری بزرگ برای این مرز و بوم در گستره‌ تاریخ رقم زده است را گرامی می‌داریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه این کنگره باعث خلق صدها اثر فاخر در حوزه‌ هنر خوشنویسی شده است،‌ گفت: امروز نام و آوازه‌‌ میرعلی تبریزی در اقصی نقاط کشور طنین‌انداز شده و این هدفی است که ما در حوزه‌‌ احیای مکاتب هنری پیگیری می‌کنیم.

وی همچنین بر لزوم خارج شدن هنر از انحصار نخبگان تأکید کرد و خواستار عمومی‌سازی هنر و گسترش و تعمیق و ترویج آن میان اقشار مختلف مردم شد.

براساس این گزارش «پیمان سادات‌نژاد»، «شهرام روحی»، «حامد فقیهی»، «سید علیرضا مطلبی»، «علی خیری» و «مصطفی عابدینی» به‌عنوان نفرات برگزیده نهایی و «حمید احمدی»، «سیدرسول آقامیری»، «محمدجواد شکوهی‌فر» و «حمید تاجیان» به‌عنوان نفرات برگزیده منتخب و «محمد‌حسین نژاداصل»، «تیمور خدابخشی»، «سید‌مرتضی جعفری»، «شهرام فرشباف»، «هادی آقایی» و «احمد قائم مقامی» به‌عنوان نفرات برگزده تقدیری معرفی شدند.

یادآوری می‌شود که داوری بخش هنری این کنگره را حسین رسام، محمدعلی فرزبود، علی شیرازی، علی اشرف صندوق آبادی و حسن تقی‌زاده کرمانی بر عهده داشتند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: