کد خبر: 3819620
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
گروه اجتماعی ــ معاون رئیس جمهور در امور زنان، با اشاره به نقش زنان در اقتصاد، فرهنگ و اشتغال گفت: در جمهوری اسلامی ایران ۷۵ درصد از صنایع دستی توسط بانوان تولید می‌شود.

۷۵ درصد صنایع دستی در ایران توسط بانوان تولید می‌شود

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان، شنبه شب، ۲۵ خردادماه در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی در دانشگاه هنراسلامی تبریز، اظهار کرد: هنر، صنایع دستی و خلاقیت مستقیما با فرهنگ، اقتصاد و اشتغال ما پیوند دارد و می‌تواند به پیوندهای بیشتر بین کشورهای اسلامی کمک کند و توانمندی زنان در این زمینه نقش محوری دارد.

وی افزود: بیش از 75 درصد از صنایع دستی در کشورمان توسط بانوان تولید می‌شود و قطعاً در سایر کشورها هم مشابه این امر صادق است، امیدواریم این روند استمرار یابد و بتوانیم شاهد استمرار آموزش‌ها و برگزاری این نمایشگاه‌ها باشیم.

ابتکار ادامه داد: ایران بیش از 40 سال است که حافظ هنر، هویت ایرانی و ارزش‌های اسلامی است؛ به طوریکه 80 درصد از فرش‌های دست بافت جهان در این کشور تولید می‌شود که بهترین‌شان در تبریز پیدا می‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با تأکید بر نقش زنان ایرانی در حفظ هویت ایرانی، گفت: زنان ایرانی نقش مهمی در اقتصاد و بخش‌های کشاوری، فناوری‌های نوین و علوم مختلف ایفا می‌کنند، همچنین بخش زیادی از تاریخ هنر و فرهنگ ما مدیون زنان بوده و هنر و فرهنگ ایرانی و اسلامی تجلی زیبایی خداوند است.

وی بیان کرد: افتخار می‌کنیم که هنر دست زنان سیستان و بلوچستان را بر تن کرده‌ام و این تنها یک مثال از کارهای زیبای هنری است.

ابتکار ادامه داد: اول باید به توانمندی‌های خودمان اعتماد داشته باشیم که هنر و صنایع دستی ما را به این اعتماد می‌رساند، خداوند همه ما را از نظر کرامت انسانی، یکسان آفریده است تا مستقل باشیم و هنر، صنایع دستی و ظرفیت‌های اقتصادی در جوامع اسلامی راهی برای نزدیک کردن امت مسلمان به هم است.

وی با تأکید بر شناسایی ظرفیت‌ها و به اشتراک گذاشتن تجربیات کشورهای جهان اسلام در زمینه هنر و صنایع دستی، یادآوری کرد: هنر و ظرفیت‌های اقتصادی آن موجب اتحاد امت اسلامی می‌شود و زنان پیشگام در این عرصه هستند، زیرا آنان می‌توانند از طریق هنر مفهوم صلح را به دنیا انتقال دهند و پیام عشق و اتحاد را به ملت‌ها برسانند.

ابتکار افزود: اگر امت اسلامی باهم اتحاد داشته و اختلاف‌ها را کنار بگذارند، می‌توانند توانایی‌های خود را گسترش دهند و با ایجاد بازار مشترک تولیدات خود را عرضه کنند.

وی با اشاره به تحریم‌ها و جنگ اقتصادی دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: با وجود این مشکلات استقلال و هویت خود را حفظ کرده‌ایم و مانند همیشه محکم در صحنه ایستاده‌ایم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: