کد خبر: 3857565
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
گروه سیاست و اقتصاد - استاندار آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین تأثیر چندانی بر روی قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی ندارد، گفت: هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است و دستگاه‌های مسئول باید به صورت جدی بر این موضوع نظارت کنند.

هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی ممنوع است

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی امروز، 25 آبان‌ماه در جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار استان، با بیان ینکه افزایش قیمت بنزین یک تصمیم حاکمیتی و لازم‌الاجراست، گفت: اصلاح قیمت‌ها بویژه در حوزه انرژی، تصمیم درستی است.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین تأثیر چندانی بر روی قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی ندارد، افزود: همان‌طور که مسئولان عالی دولت اعلام کرده‌اند هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است و دستگاه‌های مسئول باید به صورت جدی بر این موضوع نظارت کنند.

پورمحمدی افزود: دولت از محل درآمدهای حاصل از این تصمیم و برای کاهش آثار تورمی آن، تسهیلات ویژه‌ای برای مردم در نظر گرفته است که به زودی اجرایی خواهد شد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به تأثیر افزایش قیمت بنزین بر خدماتی نظیر حمل‌ونقل، گفت: این موضوع باید به صورت کارشناسی و در جلسات تخصصی بررسی شود تا اگر نیازی به افزایش قیمت برخی خدمات یا افزایش سهمیه بنزین به بخش‌هایی خاص وجود دارد از طریق قانونی پیگیری شود.

وی بر رصد مستمر قیمت‌ها از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد و گفت: سیاست اصلی ستاد تنظیم بازار، ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت به بهانه افزایش قیمت بنزین است و زمینه‌های سوءاستفاده در این خصوص باید از بین برود.

پورمحمدی همچنین با اشاره به سوءاستفاده برخی افراد یا جریان‌های معاند از این موضوع، خواستار مواجهه منطقی و به دور از تنش با واکنش‌های بازار و جامعه شد و گفت: هیچ اقدامی نباید موجب اخلال در زندگی مردم شود.

علی جهانگیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی هم در این جلسه با بیان این که واقعی شدن قیمت بنزین یک تصمیم منطقی است، افزود: این حجم از قاچاق و مصرف بنزین و تبعاتی مانند آلودگی هوا، ترافیک و بی‌عدالتی در بهره‌مندی از یارانه سوخت، قابل قبول نبوده و با منطق اقتصاد سازگار نیست.

وی تأکید کرد: این موضوع باید با نگاه کارشناسی تبیین شود و در وهله نخست، خود دستگاه‌های مسئول باید درستی این تصمیم در شرایط خاص کنونی را باور کنند.

جهانگیری، با اشاره به نگرانی مردم از افزایش قیمت سایر کالاها، اظهارکرد: تأثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر روی تورم عمومی، بیشتر از 4 درصد در طول سال نیست و هرگونه افزایش قیمت بیشتر از این رقم، مصداق سوءاستفاده از فضای به وجود آمده است.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های نظارتی باید به صورت مستمر و نظام‌مند، وضعیت بازار و قیمت کالاهای اساسی را رصد کنند که البته این کار باید بدون تنش و با خویشتن‌داری صورت گیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر از محل افزایش قیمت بنزین، گفت: انتظار داریم که از نظر قیمت، اتفاق خاصی در بازار نیفتد و شرایط بازار هم به گونه‌ای است که جایی برای افزایش قیمت‌ها وجود ندارد و مردم نباید از این بابت نگران باشند.

جهانگیری همچنین خاطرنشان کرد: قطعاً دشمنان کشور از این تصمیم منطقی که در راستای اصلاح وضعیت اقتصادی است ناراحت هستند و به دنبال سوءاستفاده و دامن زدن به نارضایتی‌ها خواهند بود که باید با توجیه مردم و تبیین ضرورت‌های این تصمیم، از این فضاسازی‌ها جلوگیری کنیم.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی همچنین پیگیری سهمیه سوخت گروه‌هایی مثل خودروهای حمل‌ونقل کالا و آژانس‌های مسافرتی و درون‌شهری را مورد تأکید قرار داد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: