کد خبر: 3863464
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
گروه اجتماعی ــ نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: قوام و دوام حکومت اسلامی با عمل به امر به معروف و نهی از منکر ممکن است و در جنگ و تهاجم فرهنگی دشمنان و برای مقابله با آن‌ها باید با نشاط و شادابی بیشتر به این فریضه عمل کرد.

قوام و دوام حکومت اسلامی با عمل به امر به معروف و نهی از منکر ممکن اس

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، امروز، 20 آذرماه در نشست رؤسای ستاد امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان تأکید کرد: فریضه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر نباید در دایره‌های کوچک محدود شود.

وی با بیان اینکه به شدت نیازمند شناخت و عمل به دستورات الهی هستیم، گفت: با شناخت و عمل به دستورات الهی سرمشق و الگوی دیگر جوامع انسانی خواهیم شد.

امام جمعه تبریز با اشاره توصیف قرآن از امت اسلامی در انجام و دعوت به کارهای خیر و نهی از اعمال منکر افزود: در مسئولیت‌پذیری و نقش‌آفرینی جامعه اسلامی، مرد و زن هر دو سهم مشترک دارند و همه باید با شناخت معروف و منکر، اقدام مؤثر داشته باشند.

وی با یادآوری حقوق زنان، کودکان و جوانان در خانواده‌ها گفت: به فریضه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر باید میان اعضای خانواده عمل شود.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم، بر داشتن زبان نرم در عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد و گفت: برای انجام این فریضه نخست باید خود شخص عامل باشد و دوم اینکه از خانواده و نزدیکان خود شروع کند.

امام جمعه تبریز، با بیان اینکه تذکر لسانی وظیفه همگانی است، یادآور شد: همانطوریکه رهبر معظم انقلاب بیان فرموده‌اند در تذکر لسانی نباید تذکردهنده منتظر نتیجه باشد.

وی شناخت معروف و احتمال اثرگذاری را دو اصل مهم برشمرد و گفت: تقویت و کمک به نظام اسلامی و ایجاد اتحاد بین مردم به‌عنوان امر به معروف است و منکر در جامعه مدنی تنها بدحجابی نیست بلکه اتلاف منابع عمومی و وقت، اسراف در مصرف موادغذایی و افزایش ضایعات نان نوعی منکر به حساب می‌آید.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در جامعه افزود: اینکه برخی‌ها به این بهانه پایه‌های نظام اسلامی را سست و دل‌های امیدوار را نسبت به آینده ناامید می‌کنند، عمل منکر است.

امام جمعه تبریز کج نشان دادن راه درست، گمراه کردن مردم، کمک به دشمن، تلاش برای به فساد کشاندن جوانان را از دیگر نمونه‌های اعمال منکر عنوان کرد. کارمندان در محل کار، کاسب مؤمن و متدین در محل کسب، هنرمندان با ابزار هنر و استاد در کلاس درس می‌توانند در فریضه امر به معروف و نهی از منکر اقدام مؤثر انجام دهند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر مثل نماز است و باید آن را یاد گرفت، گفت: مکان انجام فریضه و چگونگی انجام آن باید مورد توجه آمران به معروف و ناهیان از منکر باشد. قوام و دوام حکومت اسلامی با عمل به امر به معروف و نهی از منکر ممکن است و در جنگ و تهاجم فرهنگی دشمنان و برای مقابله با آن‌ها باید با نشاط و شادابی بیشتر اجتماعی به این فریضه عمل کرد.

در این مراسم از رؤسای نمونه شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی استان تجلیل شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: