کد خبر: 3881420
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با بیان اینکه تاکنون نتیجه آزمایش هیچ‌یک از افراد مشکوک مثبت نبوده است، گفت: هیچ بیماری کرونا مثبتی در آذربایجان‌شرقی نداریم.

هیچ بیماری کرونا مثبتی در آذربایجان‌شرقی نداریمبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز امروز، ششم اسفندماه در جمع خبرنگاران، با تأکید بر اینکه آرامش روانی جامعه را با اخبار و اطلاعات غلط بر هم نزنیم، گفت: برای حفظ آرامش روانی جامعه و با توجه به تأثیر آن در تقویت سیستم ایمنی از مطرح کردن مطالب و اطلاعاتی که مطمئن نیستیم، خودداری کنیم.

وی اظهار کرد: مردم مطمئن باشند هر اطلاعاتی در خصوص کرونا ویروس و راه‌های مبارزه با آن داشته باشیم در اختیارشان قرار می‌دهیم.

صومی، در ادامه با بیان این‌که فوت هر شخص در خانه یا بیمارستان به معنی نقش داشتن کرونا ویروس در مرگ آن فرد نیست، گفت: مگر در سال‌های گذشته که خبری از کرونا نبود، افرادی با بیماری‌های پیشرفته تنفسی جان خود را از دست نمی‌دادند؟

وی متذکر شد: با توجه به اهمیت اصول بهداشتی در احکام اسلامی، شست‌وشوی مکرر دست‌ها و وضو گرفتن در سه نوبت، انتظار می‌رود کرونا کاهش پیدا کرده و کنترل بهتری داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ارائه توضیحاتی در خصوص ضرورت استفاده از ماسک بیان کرد: افرادی که سرفه می‌کنند، باید از ماسک استفاده کنند، اما استفاده از آن در صورت رعایت فاصله یک متری با بیمار ضروری نیست.

صومی، متذکر شد: افراد باید توجه کنند که قبل از استفاده از ماسک، آن را آلوده نکنند؛ به این صورت که باید قبل از استفاده از آن دست‌های خود را با آب و صابون شسته و یا با محلول‌های ضدعفونی کرده و آن را به درستی روی صورت خود قرار دهند. پایین کشیدن مدام ماسک آن را بی‌تاثیر می‌کند.

وی اضافه کرد: به هنگام برداشتن ماسک از روی صورت نیز باید دقت کرد که دست‌ها با قسمت داخلی آن ارتباط نداشته باشند و پس از دفع آن باید دست‌ها را با آب و صابون شست و ضدعفونی کرد.

صومی گفت: هنوز هم اصرار داریم که بهترین راه پیشگیری از کرونا رعایت بهداشت فردی و توصیه رعایت آن به دیگران است. همچنین کم‌تر کردن حضور در اجتماعات و رعایت فاصله از دیگران نیز باید در این خصوص مورد توجه باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که کروناویروس بحث تازه‌ای نیست، اظهار کرد: این ویروس از جمله ویروس‌هایی است که برابر با طول عمر انسان در جامعه وجود داشته و به صورت‌های مختلف باعث بیماری شده است؛ ویروس جدید هم می‌تواند مثل ویروس ایجاد کننده آنفولانزا H1M1 بدن انسان را تحت تأثیر قرار داده و از راه دهان و مخاط و همچنین راه‌های تنفسی وارد بدن شود.

وی بیان کرد: در هر محیطی که تعداد زیادی از این ویروس پخش شود، امکان انتقال نیز بالا بوده و با توجه به این‌که کروناویروس به‌صورت قطره از دهان افراد آلوده پخش می‌شود، امکان نشستن آن برروی سطوح مختلف وجود داشته و در صورت تماس دست افراد با سطوح آلوده، ویروس وارد مخاط آن‌ها می‌شود.

صومی، با بیان اینکه تاکنون نتیجه آزمایش هیچ‌یک از افراد مشکوک مثبت نبوده است، گفت: هیچ بیماری کرونا مثبتی در آذربایجان‌شرقی نداریم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: