کد خبر: 3908025
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه سیاست مشخصی برای خصوصی‌سازی و تنظیم ساز و کار بازار وجود ندارد، گفت: اصلاح نشدن قانون کار باعث کاهش بهره‌وری در بخش تولید شده است.

نیازمند آرایش جنگی در بخش اقتصادی هستیم

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از دفتر امام جمعه تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز امروز، 11 تیرماه در دیدار فعالان بخش صنعت و اقتصاد استان به‌مناسبت روز صنعت و معدن، با بیان اینکه در حال حاضر در جنگ اقتصادی هستیم، اما خودمان هنوز آن را آن چنان باور نکرده‌ایم، گفت: برای حل مشکلات نیازمند آرایش جنگی در بخش اقتصادی و صنعتی هستیم.

وی افزود: مشکلات و مسائل مشترکی که اصناف و تولیدکنندگان کشور دارند بسیار زیاد است به‌عنوان مثال نقشه راه واحد در صنعت کشور برای تعیین اولویت‌های لازم وجود ندارد و یک سری قوانین و مقررات متعدد متعارض وجود دارد که مقابل تولید و صنعت ایستاده است.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم با تأکید بر هدایت نقدینگی‌ها به سمت صنعت، افزود: مشکلات گمرکی بسیاری داریم که باید حل شود و تمامی سازمان‌ها باید برای اخذ مجوز در امر تولید هماهنگی‌های لازم را انجام دهند ضمن آنکه مشکل تأمین مواد اولیه نیز باید رفع شود.

امام جمعه تبریز افزود: مشکلات متعدد مقررات مالیاتی و نحوه اجرای آن برای اهالی صنعت تحمیل شده است که این مشکلات هم باید برطرف شود.

وی گفت: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری، ارتباط صنعت با دانشگاه‌هاست و در صورتی که این اتفاق بیفتد، برای رونق بخشیدن به صنعت کشور می‌تواند بسیار کمک کند که نمونه بارز آن تولید موشک دفاعی است که در راستای همین ارتباط با دانشگاه به دست آمده است.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم ادامه داد: مشکلات مربوط به اعطای وام‌های بانکی، نبود شعب تخصصی در دستگاه قضایی در حوزه صنعت، واگذاری نادرست شرکت‌ها، نظارت نشدن بر ارز‌های تخصیص شده برای واردات و مقررات و نحوه اجرای بیمه از دیگر مشکل‌های موجود بخش صنعت است که نیاز به رفع دارد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه متأسفانه سیاست مشخصی برای خصوصی‌سازی و تنظیم ساز و کار بازار وجود ندارد، افزود: عدم اصلاح قانون کار باعث کاهش بهره‌وری در بخش تولید شده و ورشکستگی تولیدکننده را فراهم آورده است.

وی با بیان اینکه مشکل کمبود نقدینگی سود بانکی و تورم، هزینه‌های تولید را برای تولیدکنندگان افزایش داده است، گفت: ایجاد یک سیستم شفاف و روشن برای جلوگیری از دخالت تشکیلات مختلف در صنعت با هماهنگی اهالی صنعت ضروری است.

امام جمعه تبریز گفت: کم‌توجهی به تولید داخل و مشکلات خرید تکنولوژی از خارج از کشور، نبود مدارس حرفه‌ای پیشرفته برای تربیت تکنسین، کافی نبودن حمایت‌های صادراتی و پرداخت دیرهنگام جوایز صادراتی، عدم توجه کافی به صنایع کوچک و نیز گرایش‌ شرکت‌های بزرگ دولتی به خرید خارجی و بی‌توجهی به تولیدکنندگان داخلی باعث عدم رونق تولید شده است که باید فکری برای این مسائل کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: