کد خبر: 3927033
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
معاون شهردار تبریز گفت: جشنواره ملی خط نستعلیق تبریز با موضوع اشعار استاد شهریار به‌عنوان یکی از برنامه‌های جنبی کنگره ملی «شعر و ادب ایران، بزرگداشت استاد سید‌محمد‌حسین شهریار» برگزار می‌شود.

جشنواره ملی «خط نستعلیق تبریز» برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام احمد حمیدی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز روز شنبه، 12 مهرماه در جمع خبرنگاران گفت: جشنواره ملی خط نستعلیق تبریز با موضوع اشعار استاد شهریار به‌عنوان یکی از برنامه‌های جنبی کنگره ملی «شعر و ادب ایران، بزرگداشت استاد سیدمحمدحسین شهریار» برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: ستاد برگزاری کنگره ملی استاد سیدمحمدحسین شهریار با همکاری و مشارکت شهرداری منطقه پنج تبریز در نظر دارد برای گرامیداشت تلاش‌های مبدع خط نستعلیق «استاد میرعلی تبریزی» و پاسداشت مقام شامخ استاد شهریار، جشنواره خط نستعلیق تبریز با موضوع اشعار استاد شهریار را برگزار کند.

معاون شهردار تبریز زمینه‌سازی برای به‌کارگیری متون ادبی در تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری در راستای ارج نهادن به مقام شامخ مبدع خط نستعلیق استاد میرعلی تبریزی، پاسداشت مقام استاد شهریار و آشنایی نسل جوان با گنجینه‌های ارزشمند و مفاخر هنری و همچنین معرفی و بسط فرهنگ وادب آذربایجان را از اهداف برگزاری جشنواره خط نستعلیق اعلام کرد.

حجت‌الاسلام حمیدی‌ افزود: ایجاد فضای فرهنگی جهت تبادل اطلاعات و صیانت‌ از فرهنگ بومی در مقابله با تهاجم فرهنگی، الگوسازی ارزشمند به‌ویژه برای جوانان علاقه‌مند و مستعد، حفاظت از میراث معنوی و آثار بجا مانده از فرهنگ و ادب مناطق مختلف ایران، ایجاد همدلی و همفکری میان هنرمندان، شاعران و خوشنویسان و تأثیر‌پذیری آنان از یکدیگر از مهم‌ترین دلایل برگزاری جشنواره است.

معاون فرهنگی شهرداری تبریز با اشاره به اینکه این شهر، خاستگاه خط نستعلیق است، اشاعه و ترویج هنر خوشنویسی و فرهنگ اسلامی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ایجاد انگیزه و رقابت سازنده بین هنرمندان، ارج‌گذاری به مفاخر و هنرمندان و شناسایی و معرفی استعدادهای هنری در عرصه خط نستعلیق را از دیگر اهداف جشنواره عنوان کرد.

وی با دعوت از استادان و هنرمندان خط نستعلیق برای شرکت در جشنواره خط نستعلیق تبریز با موضوع اشعار استاد شهریار، گفت: اساتید و هنرمندان گرامی در مرحله اول تصویر واضح اثر خود را از راه ایمیل جشنواره به نشانی Tabriz.nastaliq@gmail.com با درج مشخصات در بخش نوشتار تا مهلت زمانی ۲۵ آبان ارسال کنند.

حجت‌الاسلام حمیدی افزود: پس از این مرحله، آثار توسط کمیته انتخاب مورد بررسی قرار گرفته و تا مورخه 30 آبان‌ماه آثار راه یافته به نمایشگاه انتخاب خواهند شد و پس از تعیین آثار راه یافته به نمایشگاه به هنرمندان اطلاع داده خواهد شد تا اصل آثار را به نشانی دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی گفت: آثار راه یافته به نمایشگاه توسط هیئت داوری مورد داوری قرار گرفته و آثار ۱۰ نفر برگزیده جشنواره، هر کدام به مبلغ ۴۰ میلیون ریال خریداری خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: