کد خبر: 3927273
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که امسال به علت شیوع کرونا، راهپیمایی اربعین لغو شده است، گفت: بر این اساس برنامه‌های فرهنگی متفاوتی برای گرامیداشت اربعین در استان تدارک دیده شده است.

اعلام برنامه‌های فرهنگی گرامیداشت اربعین در آذربایجان‌شرقیبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام محمدباقر ایران‌نژاد، مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در استان امروز، 14 مهرماه در گفت‌وگو با خبرنگاران، در مورد ‌مصوبات کمیته فرهنگی ستاد اربعین، اظهار کرد: امسال، شیوع ویروس کرونا باعث عدم برگزاری راهپیمایی اربعین و اعزام زوار شده است، از این رو در ستاد اربعین استان متناسب با این شرایط، تصمیماتی اتخاد شده و یک‌سری برنامه تدارک دیده شده است.

وی با بیان این‌که تعدادی از برنامه‌ها اجرا شده و تعدادی نیز در آینده نزدیک به اجرا در می‌آید، گفت: تمامی برنامه‌ها مطابق پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، اصل و اولویت ما تصمیمات ستاد کرونا بوده و برنامه‌های ما نیز مبتنی بر این اصل است.

حجت‌الاسلام ایران‌نژاد، با اشاره به این‌که اجرای زیارت اربعین در ادارات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی یکی از برنامه‌هاست، گفت: در ۱۹ صفر، تمام ادارات استان اقدام به برگزاری زیارت اربعین با رعایت پروتکل‌ها خواهند کرد و در این رابطه کارکنان متناسب با فضای فیزیکی محل در مراسم شرکت خواهند کرد.

مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در آذربایجان‌شرقی، با بیان این‌که برنامه بعدی در بقاع متبرکه استان برگزار خواهد شد، افزود: در این رابطه نیز با اداره‌کل اوقاف استان هماهنگی‌های لازم انجام شده تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برنامه‌ای یک ساعته برگزار شود.

وی محیط آرایی شهری را یکی دیگر از برنامه‌های این ستاد اعلام کرد و افزود: شهرداری تبریز، محیط آرایی شهری را انجام خواهد داد؛ همچنین تمامی ادارات استان شعار امسال اربعین «الحسین سفینه النجاه» را در مقابل ادارات خود نصب خواهند کرد تا فضای شهر آکنده از جلوه‌های اربعین شود.

حجت‌الاسلام ایران‌نژاد، با تأکید بر اهمیت غنی‌سازی محتوای رسانه‌ها و به‌ویژه صدا و سیما در مورد اربعین، گفت: هرچند صدا و سیما مبتکرانه اقدام به تولید محتوا می‌کند، اما ما هم پیشنهاد داده‌ایم یک سری برنامه‌ها هچون «میزگردهای اربعین و هر خانه یک حسینیه» در شبکه استانی برگزار شود.

وی با تأکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه‌ها در راستای گرامیداشت اربعین و همچنین گسترش معنویت، گفت: امسال «مسابقه اربعین» نیز برگزار می‌شود که جزئیات آن از طریق شبکه استانی اعلام خواهد شد؛ مخاطبان در این مسابقه، کلیپ و خاطرات خود از اربعین سال‌های گذشته را ارسال خواهند کرد.

مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در آذربایجان‌شرقی به اجرای برنامه «هر خانه یک حسینیه» در شبکه استانی نیز اشاره کرد و گفت: این برنامه اجرا می‌شود تا مردم در خانه‌هایشان عزاداری کنند و برای قرائت زیارت اربعین نیازی به حضور در اماکن عمومی نداشته باشند.

حجت‌الاسلام ایران‌نژاد در این خصوص یادآور شد: از مردم می‌خواهیم، کلیپ و تصویر عزاداری‌های خانگی خود را نیز ارسال کنند تا بتوانیم از این عزاداری‌ها محتوایی غنی جمع‌آوری کنیم.

مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در آذربایجان‌شرقی بر اهمیت محتواسازی در فضای مجازی تأکید کرد و گفت: باید فضای مجازی را نیز مثل خانه‌هایمان، به حسینیه تبدیل کنیم تا گرامیداشت اربعین در شبکه‌های مجازی نیز نمود داشته باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: