کد خبر: 3929289
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
مدیرکل اوقاف آذربایجان‌شرقی، با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۱ مورد وقف جدید در استان ثبت شده است، گفت: وقف پشتوانه اقتصادی اسلام است و تلاش می‌کنیم تا موقوفات استان تثبیت شده و در این بین نیت‌های واقفان خیراندیش محقق شود.

ثبت 11 مورد وقف جدید در آذربایجان‌شرقی/ چهره وقف بازسازی شودبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام سیدشهاب‌الدین حسینی، مدیرکل اوقاف استان، امروز، 23 مهرماه در جمع خبرنگاران، به‌مناسبت فرا رسیدن هفته وقف، با بیان اینکه از ابتدای سال‌ جاری تاکنون 11 مورد وقف جدید در استان ثبت شده است، گفت: وقف پشتوانه اقتصادی اسلام است و تلاش می‌کنیم تا موقوفات استان تثبیت شده و در این بین نیت‌های واقفان خیراندیش محقق شود.

وی ادامه داد: وقف نهادی منصوب قرآن و عترت است که در طول یک هزار و ۴۰۰ سال بعد از اسلام در راستای عمل به نیت‌های واقفان به نیازمندان خدمت‌رسانی می‌کند.

حجت‌الاسلام حسینی، با اشاره به وجود ۸۰۰ نوع خدمت وقفی در کشور، یادآوری کرد: خیلی از این خدمات در این استان نیز ارائه می‌شود که در عرصه‌های مختلف خدمت‌رسانی، رفع آسیب‌های اجتماعی و پاسداشت مسائل فرهنگی و اجتماعی انجام می‌شود.

مدیرکل اوقاف آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه شش بیمارستان تبریز وقفی است، افزود: همچنین ۴۳۵ مدرسه استان نیز وقفی بوده و وقف در اختیار تعلیم و تربیت است.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اولویت این اداره‌کل برای عمران و آبادانی امامزادگان و مساجد استان برای انجام کارهای فرهنگی، افزود: در این راستا امسال ۴۵ مرکز افق در امامزاده‌های شاخص استان راه‌اندازی شده تا در کنار عمل به نیات واقفان از این اماکن برای بهره‌وری اقتصادی از موقوفات استفاده شود.

وی با بیان اینکه این مراکز در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی فعالیت می‌کنند، یادآوری کرد: در عرصه اجتماعی خدمت‌رسانی‌های اجتماعی شامل رسیدگی به نیازمندان و رفع و دفع آسیب‌های اجتماعی، در حوزه فرهنگی مباحث آئینی، مناسبت‌های ملی و مذهبی در جوار امامزادگان و در عرصه قرآنی نیز تربیت نخبگان قرآنی انجام می‌شود.

مدیرکل اوقاف آذربایجان‌شرقی با تأکید بر ضرورت بازسازی چهره وقف در جامعه و فرهنگ‌سازی در این زمینه، از اصحاب رسانه و مطبوعات خواست در این عرصه فعالیت بیشتری نشان داده و بخشی از مطالب خود را برای ترویج فرهنگ وقف اختصاص دهند.

وی همچنین در خصوص موقوفه «ربع رشیدی» گفت: این موقوفه در هشت استان کشور قرار گرفته و بزرگترین موقوفه کشور بوده که دبیرخانه آن در آذربایجان‌شرقی تشکیل شده است.

حجت‌الاسلام حسینی با بیان اینکه اداره‌کل اوقاف آذربایجان‌شرقی در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا اقدامات مهمی انجام داد، بیان کرد: در این خصوص ۳۵ کارگاه تولید ماسک راه‌اندازی شد. تهیه بسته‌های بهداشتی و تولید ماسک در مساجد و تهیه بسته‌های معیشتی از جمله کارهای اوقاف در دوران کرونا بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: