کد خبر: 3954832
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: تبریز و آذربایجان‌شرقی نقش بسیار موثر، مهم و تعیین‌کننده ای در توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه دارد.

تبریز در توسعه روابط اقتصادی با همسایه‌ها نقش موثر داردبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، امروز، سی‌ام بهمن‌ماه در دیدار با استاندار  آذربایجان‌شرقی، گفت: تبریز و آذربایجان‌شرقی نقش بسیار موثر، مهم و تعیین‌کننده در توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه دارد.

وی بر تلاش جدی دستگاه‌های مسئول و بخش خصوصی برای استفاده از فرصت ایجاد شده در روابط میان ایران و جمهوری آذربایجان تاکید و آمادگی وزارت امور خارجه را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

ظریف، با اشاره به سفر منطقه‌ای خود و بازدید از مرز جلفا طی هفته‌های گذشته، اظهار کرد: فعال سازی ظرفیت‌های بالقوه از جمله خطوط ریلی و امکانات مرزی برای نقش‌آفرینی بیشتر ایران در کریدورهای بین‌المللی و حضور گسترده در بازارهای منطقه بسیار لازم و ضروری است.

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار با اشاره به واگذاری مسئولیت توسعه تجارت با جمهوری آذربایجان به این استان از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: در راستای این مأموریت ملی و همچنین رسالت منطقه‌ای خود، آماده نقش‌آفرینی در روند توسعه همکاری با جمهوری آذربایجان و بازسازی مناطق آزادشده این کشور هستیم.

وی از راه‌اندازی پایانه مرزی خداآفرین و بازگشایی خط ریلی جلفا - نخجوان به عنوان ۲ اقدام بسیار مهم برای تسهیل روابط تجاری و اقتصادی ایران و آذربایجان نام برد و همکاری و مساعدت وزارت امور خارجه را برای تحقق این مهم خواستار شد.

پورمحمدی، اظهار کرد: راه‌اندازی پایانه و گمرک خداآفرین، در کنار تقویت مبادی مرزی ایران و آذربایجان در استان‌های اردبیل و گیلان، نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در تسهیل عبور و مرور به جمهوری آذربایجان و همچنین انتقال امکانات، تجهیزات و اقلام مورد نیاز برای مشارکت در بازسازی منطقه قره‌باغ خواهد داشت.

استاندار آذربایجان‌شرقی، با اشاره به بازدید وزیر امور خارجه از نقطه مرزی جلفا در مرز ایران و جمهوری خودمختار نخجوان، گفت: بازگشایی خط ریلی جلفا- نخجوان برای دسترسی آسان به بازار کشورهای همسایه و منطقه اوراسیا، ضروری است و در این رابطه طرح توجیه اقتصادی از سوی دستگاه‌های مسئول استان تهیه شده است.

وی به نشست‌های اخیر مسئولان استان با سفرای ایران در کشورهای همسایه و مقامات این کشورها اشاره کرد و بر عزم جدی بخش‌های دولتی و خصوصی استان برای توسعه مناسبات بین‌المللی کشورمان تأکید کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: