کد خبر: 4004917
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹
مدیرکل اوقاف آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه شش بیمارستان تبریز وقفی است، افزود: همچنین ۴۳۵ مدرسه استان نیز وقفی بوده و وقف در اختیار تعلیم و تربیت است.

عرصه‌ ۴۳۵ مدرسه در آذربایجان‌شرقی وقفی است

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام سیدشهاب‌الدین حسینی، مدیرکل اوقاف استان، روز چهارشنبه، ۲۱ مهرماه، در همایش ملی و استانی یاوران وقف با بیان اینکه وقف یک سنت دیرپای نبوی، علوی و فاطمی است، اظهار کرد: پیامبر اعظم (ص) اولین واقف جهان اسلام بودند و این دهه (رحلت تا ولادت ایشان) به‌عنوان دهه‌ وقف نام‌گذاری شده است تا از اولین واقف جهان اسلام و واقفینی که رهرو راه نبوی، علوی و فاطمی بوده و با تأسی از سنت حسنه‌ پیامبر(ص)، نام خود را به بلندای تاریخ ماندنی کرده اند، تجلیل کنیم.

وی آذربایجان‌شرقی را جزو استان‌های وقف‌خیز، برتر و درجه‌ یک در حوزه‌ وقف برشمرد و افزود: موقوفات بزرگی مانند ربع رشیدی با قدمت هشت قرن و با نیت علم الابدان و علم الادیان، موقوفات قائم‌مقام فراهانی، موقوفات خیرالنسا و موقوفات متعدد دیگر در آذربایجان‌شرقی وجود دارند که زبانزد همه و جزو افتخارات این استان هستند.

حسینی، ادامه داد: تلاش و همت ما بر این بوده است تا ضمن به‌روزرسانی این موقوفات، درآمدهایشان را نیز افزایش دهیم تا به موقوف علیهمی که با بیش از ۸۰۰ نوع نیت وقفی در عرصه‌های مختلف به یادگار مانده، عمل شود.

مدیرکل اوقاف آذربایجان شرقی، با بیان اینکه اگر درآمد شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ را با سال ۹۹ این اداره کل مقایسه کنیم، شاهد افزایش ۱۵ درصدی درآمد خواهیم بود، گفت: با ورود به حوزه‌ صنعت، دانش بنیان و فناوری و کشاورزی شرایط بهتره شده است. بیش از ۶۰۰ باب باغ و بیش از دو هزار عرصه‌کشاورزی در استان وجود دارد که مدتها مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته و یا با ثمن بخس به اجاره داده شده بود که با به‌روزرسانی و آماده سازی، در راستای اجرای نیات واقفین اقدام شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه عرصه‌ ۴۳۵ مدرسه در آذربایجان شرقی و عرصه و بعضاً اعیان شش بیمارستان در تبریز وقفی است، گفت: در بحث دارو نیز قراردادهایی با بعضی از داروخانه‌ها داریم و بیماران نیازمند و مستحق را به این داروخانه‌ها معرفی می‌کنیم و در بحث آموزش نیز در قالب طرح «مهر تحصیلی»، پک تحصیلی را در بین دانش‌آموزان نیازمند در سطح استان توزیع کردیم.

مدیرکل اوقاف آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: در ماه محرم و در قالب طرح شمیم حسینی، سه میلیارد تومان به هیات‌های حسینی در سطح استان کمک کردیم و در طرح شمیم حسینی دو نیز ۱۱ هزار بسته معیشتی توزیع کردیم که در مجموع در کل دوران شیوع ویروس کرونا ۵۲ هزار بسته‌ معیشتی و ۴۸ هزار بسته‌ بهداشتی توزیع و ۲۳۴ رأس قربانی در استان ذبح شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: