کد خبر: 4008028
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۳
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از واکسیناسیون ۸۵ درصدی جمعیت بالای ۱۲ سال آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: بیش از ۶۵ درصد کل جمعیت استان تاکنون واکسینه شده‌اند.

واکسیناسیون کرونا در آذربایجان‌ شرقی عباسعلی درستی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، از واکسیناسیون ۸۵ درصدی جمعیت بالای ۱۲ سال آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: بیش از ۶۵ درصد کل جمعیت استان تاکنون واکسینه شده‌اند.

وی با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی کرونایی آذربایجان شرقی، اظهار کرد: علی‌رغم این‌که طی روزهای گذشته شاهد شیب نزولی موج پنجم کرونا در استان بودیم و انتظار می‌رفت که دیگر شهری در وضعیت نارنجی نداشته باشیم اما اکنون نه تنها این روند نزولی متوقف شده بلکه دو شهرستان جلفا و مرند در وضعیت قرمز و شش شهرستان دیگر از جمله تبریز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

درستی، با بیان این‌که سایر نقاط کشور نیز به مرور در حال تشدید وضعیت هستند، افزود: احتمال وقوع موج ششم کرونا کاملاً جدی بوده و وضعیت استان در این خصوص نگران کننده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در خصوص آمار بستری‌های کرونایی در استان نیز گفت: اکنون آمار بستری‌های بیماران کرونایی از ۱۹۵۰ نفر در اوج موج پنجم به حدود ۱۰۰۰ نفر رسیده و روزانه میانگین بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر ابتلای جدید گزارش می‌شود، در صورتی که تا چهار هفته گذشته، بیش از ۱۰۰۰ مورد جدید روزانه ثبت می‌شد.

وی با بیان این‌که آمار روزانه فوتی‌های ناشی از کرونا نیز از بیش از ۲۰ نفر به ۱۰ تا ۱۵ نفر رسیده است، اظهار کرد: آمارها نشان از احتمال ضعیف وقوع موج ششم دارد اما انتظارات ما در این وضعیت از جمله خروج تمامی شهرها از وضعیت نارنجی و قرمز محقق نشده و در نتیجه وضعیت بسیار خطرناک شده است.

درستی، در خصوص دلیل تغییر وضعیت کرونایی شهرستان‌های جلفا و مرند به رنگ قرمز، خاطرنشان کرد: در هر نقطه‌ای که رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضعیف باشد و تردد در آن افزایش یابد، چرخه انتقال ویروس بالا می‌رود. جلفا نیز از جمله شهرهای مسافرپذیر استان است که دارای دو مرز زمینی نیز بوده و طی روزهای گذشته، جمعیت بالایی از نقاط مختلف استان و سایر نقاط کشور به این منطقه تردد داشته‌اند.

وی افزود: با توجه به افزایش طول دوره پاندمی کرونا، نمی‌توان جلوی فعالیت‌های اقتصادی و معیشتی مردم را گرفت از این رو علی‌رغم میل باطنی مسئولان شاهد افزایش ترددها و رفت آمدها هستیم. با توجه به شرایط موجود، فعالیت‌های موقت اقتصادی بیشتر از سود، برای جامعه زیان بار هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که کنترل شیوع کرونا تنها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و واکسیناسیون انجام می‌گیرد، گفت: افزایش آگاهی رسانی بین مردم و حساسیت بیشتر ارگان‌های تصمیم گیرنده از جمله موارد دیگر در کنترل بیماری کرونا است.

وی در خصوص موضوع واکسیناسیون اجباری، افزود: واکسیناسیون برای کنترل بیماری کرونا، ضروری بوده و از طرفی جامعه ما یک جامعه سیال است. افرادی که در این جامعه زندگی کرده و روابط اجتماعی برقرار می‌کنند و بین سایر مردم تردد دارند بایستی واکسینه شوند تا از انتشار ویروس در جامعه جلوگیری کنند.

درستی ادامه داد: وقتی ما در این جامعه، خدمات می‌گیریم و با تردد بین مردم وارد حدود آن‌ها می‌شویم، نباید حق مردم دیگر را ضایع کنیم و این امر فعلاً با واکسیناسیون میسر بوده و ارائه خدمات با نشان دادن کارت واکسن نیز یک اقدام جدی، عقلانی و علمی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص واکسن‌های تزریق شده در مراکز واکسیناسیون آذربایجان شرقی، اظهار کرد: دُز اول و دوم واکسن‌های آسترازنکا، برکت و سینوفارم، دُز اول واکسن پاستو و دُز دوم واکسن اسپوتنیک در تمامی مراکز واکسیناسیون سطح استان تزریق می‌شود.

وی افزود: دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله فقط واکسن سینوفارم که عوارض بسیار کمی دارد، دریافت می‌کنند. دو فرزند پسر بنده نیز که در این رنج سنی قرار دارند، واکسن سینوفارم خود را دریافت کرده‌ و اکنون هیچ مشکلی ندارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: