کد خبر: 4016371
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی:
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، با بیان اینکه بحث تنش آبی یک موضوع ملی است و نباید به‌عنوان یک موضوع استانی به آن نگاه کرد، گفت: همه باید بدانیم راه‌حل این مشکل پیچیده‌ است و نباید از دولت انتظار حل این مشکل را در یک یا دو روز داشته‌باشیم لذا از تمامی مسئولان کشوری و استانی می‌خواهیم به موضوع کم‌آبی در آذربایجان شرقی و مخصوصاً خشک‌شدن دریاچه ارومیه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

حجت الاسلام آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه تبریز، امروز، پنجم آذرماه، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز، با بیان اینکه بحث تنش آبی یک موضوع ملی است و نباید به‌عنوان یک موضوع استانی به آن نگاه کرد، گفت: همه باید بدانیم راه‌حل این مشکل پیچیده‌ است و نباید از دولت انتظار حل این مشکل را در یک یا دو روز داشته‌ باشیم لذا از تمامی مسئولان کشوری و استانی می‌خواهیم به موضوع کم‌آبی در آذربایجان شرقی و مخصوصاً خشک شدن دریاچه ارومیه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی اظهار کرد: یک وجه تغییرات اقلیمی جهانی و گرم شدن کره زمین است و وجه دیگر شرایط اقلیمی در ایران است که به دلیل دوری از دریا‌های بزرگ مشکل کم آبی داریم و البته کاهش نزولات آسمانی را نباید فراموش کنیم.

آل‌هاشم افزود: مشکل کنونی فقط کمبود آب نیست بلکه مشکل کمبود ضعف مدیریت آب است برای نمونه می‌توان با سیستم آبیاری قطره‌ای و پرهیز از روش‌های کهنه و کانال کشی و زهکشی کم هزینه‌تر از منابع آب موجود استفاده کرد. از طرفی فقدان آینده‌ نگری در منابع آبی موجب شده است ایجاد صنایع مهم و مادر، سدسازی و پروژه‌های انتقال آب از سال ۱۳۵۰ (نیم قرن) که با شدت و ضعف ادامه دارد به وضعیت کنونی منجر شده است.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌‌شرقی بیان کرد: مردم قهرمان آذربایجان امروز در نماز باشکوه جمعه تبریز از تمام مسئولان کشوری و استانی می‌خواهند به موضوع کم آبی در استان ما و خشکی دریاچه ارومیه توجه ویژه داشته باشند.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها با تبریک روز بسیج اظهار کرد: امروز در مصلا شاید صحنه‌های بودم که احساس غرور کردم، وجب به وجب این مکان پر از بسیجیان بود و حلقه‌های صالحین را تشکیل داده بودند و امیدواریم برنامه‌ریزی شود تا همیشه این حلقه‌های صالحین در مصلا قبل از نماز جمعه تشکیل شود.

خطیب نماز جمعه تبریز با بیان اینکه تکریم بسیج احترام به مردانگی و مروت است گفت: بسیجیان باید بدانند که بسیجی بودن شاخصه‌هایی دارد و بسیجی باید پرهیزکار و اهل از خود گذشتگی، با محبت، معتقد به نظام اسلامی، با شهامت، مردمی، با علم و آگاهی، منظم و آماده برای رزم باشد.

وی تصریح کرد: بسیج متعلق به مردم است همان گونه که امام خمینی(ره) تشخیص داده بودند، بسیج همچنان با استقامت و استوار در مقابل دشمنان نظام ایستاده و یک فرهنگ و تفکر است.

آل‌هاشم، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آیت‌الله مدرس در تشریح ویژگی‌های مجلس تراز انقلابی تصریح کرد: امام‌خمینی(ره) فرمودند «مجلس در رأس امور است» چراکه ریل‌گذاری در امور برعهده‌ مجلس است و دستگاه‌های اجرایی باید براساس قوانین تصویب‌شده در مجلس انجام‌وظیفه کنند.

خطیب جمعه تبریز، با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس باید در تراز انقلاب و همراه مردم باشند افزود: اقتدار مجلس باید به دست خود مجلسی‌ها به وجود بیاید و نمایندگان باید این اقتدار را حفظ و تقویت کنند.

وی همچنین با اشاره به پنجمین سالگرد درگذشت زائران قطار «تبریز ـ مشهد» ادامه داد: متأسفانه بعد از گذشت ۵ سال از این حادثه تلخ، عاملان اصلی مشخص و مجازات نشده‌اند؛ از دستگاه قضائی می خواهیم تا مسببان اصلی این حادثه را شناسایی و مجازات کند.

خطیب جمعه تبریز در ادامه خطبه‌های نماز جمعه تبریز گفت: تقوا انسان را در برابر تهاجمات نفس اماره صیانت و محافظت می‌کند و هیچ انسانی نمی‌تواند بدون تقوا مسیر سعادت را به پایان برساند و دشمن قسم خورده انسان شیطان است که همیشه در کمین انسان است.

وی افزود: مشکل از جایی شروع می‌شود که شیطان با وعده‌های خود انسان را به کام گناه می‌کشاند و فردای قیامت انسان را به خاطر قبول وعده‌هایش تحقیر خواهد کرد.

آل هاشم، نخستین گام تربیت فرزند صالح را انتخاب همسر صالح دانست و اضافه کرد: صفات اخلاقی مادر به فرزندان منتقل می‌شود و ما مقابل فرزندان خود در انتخاب مسیری که صفات شایسته‌ای نداشته باشد مسئول هستیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: