کد خبر: 4048466
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی:

پرداخت زکات از ارکان سبک زندگی اسلامی است

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه پرداخت زکات از مال؛ خدمت به خلق و رمز پیوند انسان‌ها با خداوند است، گفت: پرداخت زکات از ارکان سبک زندگی اسلامی به‌شمار می‌رود.

حجت الاسلام آل هاشم، امام جمعه تبریز

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه تبریز، امروز، 22 فروردین‌ماه، در نخستین جلسه شورای زکات استان، با بیان اینکه پرداخت زکات از مال؛ خدمت به خلق و رمز پیوند انسان‌ها با خداوند است، گفت: پرداخت زکات از ارکان سبک زندگی اسلامی به‌شمار می‌رود.

وی با تبیین اهمیت پرداخت زکات؛ امتناع از انجام این فریضه را برابر با نداشتن سبک زندگی اسلامی دانست و گفت: شرط قبولی نماز پرداخت زکات است و در قرآن هیچ یک از واجبات الهی به اندازه زکات همراه با اقامه نماز ذکر نشده است.

آل‌هاشم، نتیجه پرداخت زکات را تزکیه نفس و تعالی معنوی انسان‌ها بیان کرد و افزود: خداوند متعال در قرآن و در توصیف نمازگزاران واقعی می‌فرماید: آنها کسانی هستند که از اموالشان به فقرا حقی قائل شده‌اند.

امام جمعه تبریز در ادامه با تأکید بر آموزش پرداخت زکات در مدارس و خانواده‌ها اضافه کرد: ۵۹ مرتبه در قرآن به امر زکات اشاره شده است که ۲۷ مرتبه آن همراه با اقامه نماز است.

وی تأکید کرد: در سبک زندگی اسلامی رفتار مسلمانان باید بیانگر یکپارچگی اُمت باشد و در کنار اقامه نماز برای خداوند، زکات نیز برای نیازمندان و بندگان الهی در نظر گرفته شود.

آل‌هاشم، در ادامه ترویج فرهنگ پرداخت زکات را بهترین راه برای دستگیری از محرومان دانست و تصریح کرد: شورای زکات شهرستان‌ها و بخش‌ها با محوریت زکات فطره و با هماهنگی ائمه جمعه تشکیل و شورای موجود هم تقویت شود.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی، با تأکید بر تشکیل ستاد فرعی ساماندهی زکات فطره در فرمانداری‌ها از اعضای شورای زکات خواست تا سهمیه صندوق‌ها و پایگاه‌ها برای جمع‌آوری زکات بررسی شود و همچنین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، صندوق‌ها در جاهای مشخص جانمایی شود.

وی بیان کرد: فراهم سازی اقدامات قانونی برای تأمین امنیت عاملان صندوق‌ها، محور قرار دادن مصلی‌ها برای جمع‌آوری زکات، ارائه بیلان کار زکات فطره سال ۱۴۰۰ از جمله اقداماتی است که اعضای شورای زکات در استان باید به آن اهتمام داشته باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha