کد خبر: 4054984
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲

تبعیض بیش از فقر مردم را آزار می‌دهد

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی گفت: مردم در زمینه‌های اقتصادی با مشکلات فراوانی مواجه هستند، اما یکی از مشکلات اصلی شکاف اقتصادی و تبعیض است.

حجت الاسلام آل هاشم، امام جمعه تبریزبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه تبریز، امروز، 16 اردیبهشت‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز، گفت: مردم در زمینه‌های اقتصادی با مشکلات فراوانی مواجه هستند، اما یکی از مشکلات اصلی شکاف اقتصادی و تبعیض در مسائل اقتصادی و برخوردهای ناروا برخی افراد خاص است.

وی افزود: مردم باید در جریان نحوه‌ کار و مدل جبران حذف ارز ترجیحی قرار گیرند؛ چرا که رهبر معظم انقلاب بار‌ها تأکید کرده‌اند که باید در خصوص مسائل و موضوعات مهم با مردم صحبت شود.

خطیب نماز جمعه تبریز ادامه داد: مشکلات مربوط به گندم، آرد، ماکارونی و نان باید به‌صورت شفاف به مردم توضیح داده شود و قطعاً اگر مردم به‌خوبی توجیه شوند، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

آل‌هاشم در خصوص دلایل مشکلات اخیر در حوزه آرد و نان اظهار کرد: افزایش قیمت جهانی گندم و رشد ۱۲۲ درصدی قیمت آن در یک سال گذشته، افزایش شدید قاچاق آرد یارانه‌ای نسبت به سال گذشته، تخلف چند کارخانه‌ ماکارونی با عدم عرضه به بازار، صادرات ماکارونی با آرد یارانه‌ای و فروش آرد به نرخ آزاد توسط دلالان، نرسیدن یارانه آرد و گندم به سفره‌ مردم به‌ دلیل قاچاق، شکاف زیاد قیمت با سایر کشور‌ها از جمله دلایل افزایش قیمت‌ها و مشکلات اخیر است.

امام‌جمعه تبریز اضافه کرد: اکنون سه نوع آرد یارانه‌ای، آزادپز و آرد مخصوص کارخانه‌های ماکارونی، رشته، کیک و کلوچه توزیع می‌شود که آرد یارانه‌ای با قیمت کیلویی ۶۵۰ تومان و آزادپز کیلویی ۹۰۰ تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گیرد، اما آرد کارخانجات ماکارونی، رشته، کیک و کلوچه از کیلویی ۲۵۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است و اشکال کار این است که مردم قبلاً توجیه نشدند.

وی با تأکید بر جلوگیری از تأثیر شایعات فضای مجازی و نیفتادن در پازل دشمنان، خطاب به مسئولان دولتی گفت: مردم باید در جریان نحوه‌ کار و مدل جبران حذف ارز ترجیحی قرار بگیرند اگر می‌خواهیم جراحی بزرگی در اقتصاد انجام دهیم، باید به‌صورت جهادی اقدام کرده و فاصله‌ طبقاتی را کاهش دهیم.

آل‌هاشم در خصوص عملکرد دولت سیزدهم در هشت ماه گذشته گفت: دولت آیت‌الله رئیسی در این مدت باب حضور در بین مردم و گفتگو با آن‌ها را باز کرد. از جمله اقدامات خوب دولت سیزدهم می‌توان به تسریع در واردات واکسن و مهار اوج گیری شیوع ویروس کرونا، پرداخت بدون تأخیر حقوق و مزایا در ادارات، گسترش دیپلماسی منطقه‌ای و بین‌المللی و افزایش تجارت با همسایگان، افزایش صادرات نفتی به حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز، افزایش میزان تجارت خارجی به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار، پرداخت بدهی‌های دولت گذشته، عدم استقراض از بانک مرکزی، دورزدن تحریم‌ها، ورود فعالانه به مذاکرات رفع تحریم، فعالیت در قالب بسته‌های برنامه‌ای برای اصلاح بودجه، نظام بانکی و بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد.

وی با بیان اینکه کارنامه‌ خوب دولت در هشت ماه اخیر موجب بالا رفتن انتظارات به‌ حق مردم از دولت شده است اضافه کرد: مردم تفاوت شرایط کنونی و گذشته را به‌ صورت واضح احساس می‌کنند و از دولت انقلابی و مردمی انتظاراتی دارند.

آل‌هاشم خاطرنشان کرد: مردم کشور ما مردمی نجیب، متدین، ولایی و پای‌کار هستند و هر موقع احساس کرده‌اند که حضورشان ضروری است، در صحنه حاضر شده‌اند و قطعا دولت را در ادامه‌ این راه پر فراز و نشیب همراهی خواهند کرد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک هفته معلم گفت: خوشبختانه گرهی که در ارتباط با انتصاب مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی وجود داشت با تدبیر استاندار و همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و توجه وزیر آموزش و پرورش باز شد.

وی با قدردانی از خدمات مدیرکل سابق آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی و با آرزوی موفقیت برای مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان اظهار کرد: استفاده از نیرو‌های انقلابی و میدان دادن به جوانان توانمند متعهد مورد تأکید ما است.

امام‌جمعه تبریز همچنین تأکید کرد: دانشگاهیان، دانشجویان و آموزش و پرورش و معلمان و فرهنگیان باید به مسایل سیاسی آگاه‌ترین قشر جامعه باشند و البته سیاسی‌بازی و جناح‌بندی در آموزش و پرورش سم است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha