کد خبر: 4060327
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۳

مدیرکل ارشاد آذربایجان‌شرقی گفت: جامعه فرهنگی ما که از تاریخ دیرینه‌ای برخوردار است، نیازمند بازگشت به ارزش‌های خود است.

جامعه فرهنگی نیازمند بازگشت به ارزش‌های خود استبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی ارشاد استان، سیدقاسم ناظمی، مدیرکل ارشاد آذربایجان‌شرقی، عصر روز گذشته، هفتم خردادماه، در نشست هم‌اندیشی «زیست عفیفانه» در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز گفت: جامعه فرهنگی ما که از تاریخ دیرینه‌ای برخوردار است، نیازمند بازگشت به ارزش‌های خود است.

 وی اظهار کرد: جامعه ما یک جامعه شرقی است که افراد در آن از نخست در بستر و چارچوبی فرهنگی رشد کرده‌اند و از شاخصه‌های آن پررنگ بودن اخلاق انسانی است.

ناظمی، با بیان اینکه مسئله پوشش و عفاف و حجاب یکی از این ارزش‌ها است، ادامه داد: جامعه ما یک جامعه دینی بوده و بدیهی است که باید بر اصول تأکید شده دینی نیز مقید باشیم.

مدیرکل ارشاد آذربایجان‌شرقی، عدم توجه به ارزش‌های دینی، تاریخی و فرهنگی را از دلایل پیرو شدن برای فرهنگ‌های دیگر اعلام کرد و گفت: مقوله پوشش در عین اینکه یک رویکرد فرهنگی است، یک رویکرد اقتصادی نیز دارد.

وی ادامه داد: یکی از بازارهای عمده جهانی به لباس اختصاص دارد و فرهنگ‌های دیگر برای ارائه‌ طرح‌های مبتنی بر فرهنگ خود در حوزه‌های پوشش در جهان اقدام جدی انجام داده‌اند اما سهم کشور و اقتصاد ما از این بازار بسیار کمرنگ است.

ناظمی یادآور شد: اگر دست‌اندرکاران حوزه لباس تلاش نکنند، تولید بهینه اتفاق نیفتد و دولت حمایت روش‌مند از این حوزه نداشته باشد ما متضرر خواهیم شد بنابراین همگرایی و هم پوشانی بین نهادهای دولتی، بخش خصوصی و نهادهای ناظر بازار در این راستا ضروری است.

مدیرکل ارشاد آذربایجان‌شرقی افزود: شورای فرهنگ عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلاش است تا زیست بوم فرهنگی را به سمت جامعه‌ای مطابق با فرهنگ اسلامی و ایرانی سوق دهد.

حجت‌الاسلام مهدی بیاتی، دبیر کارگروه عفاف و حجاب شورای فرهنگ عمومی نیز در این نشست با اشاره به تصویب مصوبه‌ای با عنوان تشکیل کارگروه زیست عفیفانه در شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: امید است بتوان این مصوبه را در سال ۱۴۰۱ اجرایی کرد و وضعیت جمهوری اسلامی در مسئله عفاف و حجاب را در قالب زیست عفیفانه تبیین کرد.

وی با اشاره به تنوع و تعدد موضوعات در بحث عفاف و حجاب و اینکه چه تعداد از قوانین این حوزه در نظام حکمرانی ما محقق می‌شود، افزود: مسئله عفت عمومی، خویشتن‌داری جنسی، حیاء و مقوله پوشش و حجاب جزو مسائل مهم این حوزه محسوب می‌شود و نباید از آن به سادگی گذشت.

بیاتی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع فعالان مردمی عفاف و حجاب در سال ۹۷ و آمار حجاب در سطح ملی، راهکارهای برون‌رفت از وضعیت فعلی و چالش‌های آن را بیان کرد و گفت: در این زمینه سه راهبرد وجود دارد که راهبرد اول، بحث پایه چرخش گفتمانی از مسئله حجاب است و چرخش گفتمانی یعنی به‌جای صحبت از حجاب، از امنیت و آرامش خانواده صحبت کرد و به نظر می‌رسد این مسئله از نکات بسیار مهم است.

وی، با تبیین دسترس‌پذیری به پوشاک عفیفانه در سطح اجتماع به عنوان راهبرد دوم، ادامه داد: معنی این راهبرد این است که زنان و دختران ما برای به دست آوردن پوشاک عفیفانه به دردسر نیافتند.

وی یادآور شد: مسئله‌ای که متأسفانه در جامعه رخ داده است و برای اینکه افراد بتوانند چادر، مانتو یا روسری مناسب پیدا کنند، به سختی می‌افتند و پوشاک مورد نظر خود را به سختی پیدا می‌کنند و در صورت پیدا کردن نیز ارزان و باکیفیت نیست که در اینجا نظام باید نسبت به دسترس‌پذیری مومنان به پوشاک عفیفانه وارد عمل شود.

دبیر کارگروه عفاف و حجاب شورای فرهنگ عمومی، گفت: اثرپذیری تعزیر و درمان افراد فوق هنجارشکن(مانکن) راهبرد سوم بوده که این راهبرد ادامه راهبرد اول بوده و افراد فوق هنجارشکن تفهیم تخلف شده و به مراکز کلینیکی و اصلاحی ارجاع داده می‌شوند و در قالب مشاوره، مددکاری، کارگاه تبیینی به تقویت روحیه خودکنترلی و قانون‌پذیری آن‌ها پرداخته می‌شود.

بیاتی در پایان افزود: در این کلینیک مشکلات و اختلالات شخصیتی، روانی، اقتصادی و خانوادگی بررسی و برای رفع آن اقدامات کارشناسی انجام می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: