کد خبر: 4065111
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳

فوتی‌های کرونا در آذربایجان‌شرقی صفر شد

مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: علیرغم کاهش چرخه‌ ویروس کرونا همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه در فضاهای بسته رعایت شود زیرا پاندمی به طور کامل از بین نرفته است.

کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی تبریزسیمین خیاط‌‌زاده، مدیرگروه پیشگیری از بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: از ۲۵ شهرستان استان تنها شهرستان آذرشهر و هشترود به رنگ زرد کرونایی هستند و بقیه‌ شهرستان‌ها رنگ بندی آبی دارند که بهترین وضعیت نسبت به روزهای اول شیوع ویروس کرونا است.

وی ادامه داد: اکنون در کل کشور هیچ شهرستان قرمز و نارنجی وجود ندارد که این وضعیت بسیار خوب است و زمانی هم که از افراد نمونه‌برداری می‌کنیم، در نهایت دو تا سه درصد نمونه‌ها مثبت می‌شوند در حالیکه ما آرزوی زیر ۱۰ درصد را داشتیم که این مهم نشان می‌دهد، چرخه‌ ویروس در میان جمعیت کاهش یافته است.

خیاط‌زاده افزود: علیرغم کاهش چرخه‌ ویروس همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را به‌ویژه در فضاهای بسته رعایت کنیم چراکه پاندمی به طور کامل از بین نرفته است.

وی بیان کرد: چندین روز است که موارد فوتی استان آذربایجان شرقی صفر شده و خوشبختانه این آمار هر روز هم تکرار می‌شود و کل موارد بستری موجود در استان زیر ۳۵ نفر بوده و موارد بستری جدید در طی ۲۴ ساعت گذشته نیز پنج تا هفت نفر است. 

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص آمار واکسیناسیون نیز یادآور شد: در سنین بالای ۱۲ سال ۸۸.۵ تا ۸۹ درصد واکسن دُز اول، ۸۲.۵ تا ۸۳ درصد نیز واکسن دُز دوم و در سنین بالای ۱۸ سال ۵۴ درصد افراد واکسن دُز سوم خود را تزریق کرده‌اند. 

وی بیان کرد: در زمینه‌ واکسیناسیون ۱۲ تا ۱۷ ساله‌ها نیز پوشش استان آذربایجان‌شرقی ۹۰ درصد است اما موضوع نگران کننده که انتظار داشتیم درصد پوشش بالایی داشته باشد، تزریق واکسن در گروه سنی پنج تا ۱۲ سال است، اگرچه وضعیت خوبی در کل کشور داریم اما رضایت‌بخش نیست و اکنون که در فصل تابستان هستیم و افراد به مراکز سنجش سلامت مراجعه می‌کنند، باید برای تزریق واکسن کرونا نیز اقدام کنند.

انتهای پیام
captcha