کد خبر: 4068493
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹

فعالیت ۱۶ مرکز پشتیبانی شغلی معلولان در کشور

رئیس گروه توانبخشی حرفه‌ای و آماده سازی مهارتی معلولان سازمان بهزیستی کشور از فعالیت ۱۶ مرکز پشتیبانی شغلی معلولان در کشور خبر داد و گفت: اشتغال معلولان یک نگاه جدیدی است که به آن پرداخته شده است زیرا پیش از این معلولان در یک محیط بسته و دور از جامعه بودند، لذا در این خدمت به دنبال یک اشتغال سیستماتیک و حمایت شده هستیم.

مرکز پشتیبانی شغلی، معلولین، بهزیستیبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حمیدرضا اسماعیلی، رئیس گروه توانبخشی حرفه‌ای و آماده سازی مهارتی معلولان سازمان بهزیستی، امروز، ۱۳ تیرماه، در نشست تخصصی مراکز پشتیبانی شغلی (SE) کشور در تبریز از فعالیت ۱۶ مرکز پشتیبانی شغلی معلولان در کشور خبر داد و گفت: اشتغال معلولان یک نگاه جدیدی هست که به آن پرداخته شده چرا که پیش از این معلولان در یک محیط بسته و دور از جامعه بودند و معلولیت را یک محدودیت بزرگ می‌دانستند در حالیکه در این نگاه جدید به دنبال یک اشتغال سیستماتیک و حمایت شده هستیم.

وی اظهار کرد: به‌دنبال این هستیم که بتوانیم معلولان را به محیط‌های واقعی کار بکشانیم و یک شغل پایدار برای آنها تعریف شود.

اسماعیلی ادامه داد: به طور قطع ایجاد یک شغل برای یک فرد معلول به مراتب سخت‌تر است تا اینکه شرایطی فراهم شود تا با کمک آن افراد دارای معلولیت راحت‌تر در جامعه حضور پیدا کنند.

رئیس گروه توانبخشی حرفه‌ای و آماده‌سازی مهارتی معلولان سازمان بهزیستی افزود: SE یا اشتغال حمایت شده، روشی است بین‌المللی و موفق در ایجاد اشتغال برای افراد دارای معلولیت که باید در هر کشور، مطابق با فرهنگ و رسوم آن بومی‌سازی شود. 

وی بیان کرد: پشتیبانی برای اشتغال، راهکاری است که از سوی افراد یا نهادهایی اعمال می‌شود و توسط آن، افراد با ناتوانی­‌های مختلف را برای تصاحب کار مناسب حمایت می­‌کنند که این حمایت باید به گونه­‌ای باشد که هم در کسب یک شغل مناسب و هم در حفظ آن در طول مدت زندگی فرد دارای معلولیت به صورت سیستماتیک اثر کمک‌کننده­‌ای داشته باشد.

اسماعیلی یادآور شد: بر این اساس می­‌توان گفت که SE روشی بسیار مؤثر برای اشتغالزایی پایدار و خوداشتغالی در افراد دارای معلولیت­‌های مختلف است. در این روش که در فاصله سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ با این هدف که داشتن شغلی با حقوق مناسب در یک بازار کار عادی، حق همه‌ افراد جامعه است، در کشور آمریکا پایه‌ریزی شد. فرد توان‌یاب که حمایت دریافت می­‌کند، نیازی به تمرکز ویژه برای کارآموزی و محل مخصوص انجام کار ندارد.  

وی اضافه کرد: باید به این نکته مهم توجه داشت، کسانی که از روش اشتغال حمایت شده استفاده می‌کنند، معتقدند هر انسانی بدون توجه به میزان معلولیت، حق اشتغال دارد و همچنین این وظیفه همیار شغلی است که آموزش لازم و مناسب را به فرد توان‌یاب داده و  او را در راستای کسب شغل و سپس حفظ آن یاری کند.

رئیس گروه توانبخشی حرفه‌ای و آماده سازی مهارتی معلولان سازمان بهزیستی کشور افزود: با روش SE وقت و زمان فرد، فقط صرف آموزش محض نمی­‌شود چراکه آموزشی که منجر به کسب شغل و درآمد نشود، باعث کاهش انگیزه در فرد می­‌شود همچنین ­با استفاده از این روش می‌آموزیم به تمام افراد، باید به دید یک شهروند نگاه کرد و تمام حق و حقوق یک انسان و یک شهروند را برای عزیزان توان‌یاب نیز قائل شد. 

وی در خصوص مزایای استفاده از SE، گفت: کار در محیط‌­های عمومی، دید فردی، کسب حداقل دستمزد با توجه به قوانین وزارت کاری، ادامه پشتیبانی از فرد تا دو سال پس از استخدام، فراهم کردن امکان خوداشتغالی و فراهم کردن امکان کارورزی از مزایای SE است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :