کد خبر: 4068502
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱

معرفی بیش از یک هزار نفر به مراکز پشتیبانی شغلی معلولان در کشور

مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی گفت: در حال حاضر ۱۶ مرکز پشتیبانی شغلی معلولان با یک هزار و ۳۴ معرفی شده به این مراکز در حال فعالیت هستند.

رامین رضایی، مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستیبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، رامین رضایی، مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی، امروز، ۱۳ تیرماه، در نشست تخصصی مراکز پشتیبانی شغلی (SE) کشور در تبریز، با بیان اینکه ۱۶ مرکز پشتیبانی شغلی معلولان با یک هزار و ۳۴ نفر معرفی شده به این مراکز در حال فعالیت هستند، گفت: یک هزار و ۴۸۶ نفر با گذار موفق، ۳۴۸ نفر ناموفق، ۴۰۶ نفر شغل خود را از دست داده‌،۱۶۳ نفر به دلیل رضایت کارفرما اخراج شده‌اند، ۲۴۳ نفر رضایت ندارند و ۱۰۸۰ نفر کل افراد موفق فعلی این مراکز است.

وی اظهار کرد: اشتغال معلولان نکته مهمی است که از طرف ریاست سازمان بهزیستی نگاه ویژه و با حساسیتی به آن می‌شود چراکه می‌دانیم اشتغال موضوع مهمی است.

وی ادامه داد: توانبخشی به این معنا است که مجموعه اقدامات هدفمندی را به منظور ارتقای جسمی و روانی افراد معلول انجام دهیم که اگر ما بهترین اقدامات توانبخشی را هم انجام دهیم، این فرد توانمند نمی‌شود.

رضایی افزود: زمانی افراد توانمند می‌شوند که مشارکت آنها در فعالیت‌های اجتماعی افزایش یابد که اگر این اتفاق بیافتد، در انجام وظایف خود به خوبی تلاش کرده‌ایم و توانمندی فرد بالفعل شده است.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی، بیان کرد: در امر اشتغال در کنار همه‌ این موارد روی خوش جامعه نسبت به این افراد هم مهم است تا قدرت رقابت فرد در کنار دیگر افراد جامعه را بالا ببریم که این اشتغال صدقه‌ای نبوده و با توانمندی خود طرف ایجاد شده است.

وی همچنین یادآور شد: زمانی که شما برنامه‌ای برای اقدامات خود دارید، سه مرحله را باید انجام دهید؛ درجه‌ اول مانیتورینگ است یعنی بر انجام کارها نظارت داشته باشید، بحث بعدی ارزیابی است که اقدامات ما درست انجام شوند و آخرین اقدام این است، کاری که درست انجام می‌شود، هدف گذاری شده است یا نه یعنی اثربخشی خود را داشته و ما را به هدف گذاری اولیه نزدیک کرده است یا نه.

رضایی بیان کرد: اهداف برنامه‌ها را نمی‌توان تغییر داد و تنها چیزی که مطرح است، داشتن استراتژی است که باید هدف‌گذاری شود و موفقیت به هدف گذاری درست و راه رسیدن به آن بستگی دارد.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی گفت: هدف گذاری یکی از اساسی‌ترین بخش هر برنامه‌ای است که انتخاب روش هم بسیار مهم است؛ بنابراین در این نشست تبیین می‌کنیم که برنامه‌ریزی ما درست بوده و به اهداف نزدیک شده‌ است یا نه اما مهم است که راه را درست رفته باشیم.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در مراکز فراوانی روزانه رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: تسهیل دستیابی به شغل پایدار در توانخواهان، انجام مراحل آماده سازی و اشتغال افراد معلول، کمک به حضور افراد معلول برای کار در کنار سایرین، پیگیری مراحل استخدام پس از اشتغال، افزایش مشارکت فرد دارای معلولیت در محیط کار و تقویت انگیزه کارفرمایان برای بکارگیری فرد معلول واجد شرایط کار از اهداف ایجاد این مراکز است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :