کد خبر: 4105379
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۴
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی:

دانشجو موذن جامعه است

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه دانشجو موذن جامعه است، گفت: دانشجو باید نقش هدایتگری داشته باشد نه اینکه تحت تاثیر جنگ رسانه‌ای و دروغ‌ها و شایعات قرار گیرد.

حجت الاسلام آل هاشم، امام جمعه تبریزبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، امروز، 16 آذرماه، در دیدار با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی استان در روز دانشجو با بیان اینکه دانشجو موذن جامعه است، گفت: دانشجو باید نقش هدایتگری داشته باشد نه اینکه تحت تاثیر جنگ رسانه‌ای و دروغ‌ها و شایعات قرار گیرد.

وی افزود: بار اصلی فعالیت‌های دانشجویی را تشکل‌ها بر دوش کشیده و کارهای شاخص انجام دادند که از جمله آنها تعمیق فرهنگ دینی، حفظ نشاط و پویایی، ممانعت از هرج و مرج و جلوگیری از برخوردهای افراطی است.

آل هاشم، با اشاره به حرکات نو و نویدبخش در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی و سیاسی، اظهار کرد: دانشجویان ما کارهای زیادی انجام داده‌اند اما جو به قدری غبارآلود شده که این مسائل را نشان نداده‌اند.

امام جمعه تبریز گفت: نظر فعالان دانشجویی همواره در موضوعات مختلف مورد اتکای دولت‌ها و مردم بوده که همچنان از آن الگوبرداری می‌کنند و نمونه آن خاطرات دانشجویی دکتر چمران است.

وی ادامه داد: دانشجویی که در بستری مانند دانشگاه همراه با پرورش و رشد شخصیتی، پیشرفت علمی‌اش را رقم می‌زند یک سرمایه اجتماعی و نخبه‌ترین گروهِ این اجتماع است.

وی یادآوری کرد: ۱۶ آذر سالروز شهادت سه دانشجوی آزادی‌خواه و انقلابی و یادآور دانشگاهی است که نه تنها پایگاه توسعه علم و دانش بلکه محل رویش اندیشه‌های اسلامی و انقلابی بوده است.

امام جمعه تبریز گفت: با نگاهی عمیق به تحولات دهه‌های اخیر، نقش تاثیرگذار دانشگاه را در همه دگرگونی‌ها می‌توان دید و دانشجو هم همواره محور اصلی جریانات بوده است اما هماهنگی با اهداف والای اسلامی جنبش‌های دانشجویی کشور را از جنبش‌های دانشجویی سایر کشورها متمایز و ممتاز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این استعدادهای بالقوه تهدیداتی هم دارد، افزود: یکی از این تهدیدها سیاسی‌کاری است، بزرگان بر اندیشه سیاسی در عین طعمه نشدن برای سیاسی‌ بازی دانشجویان تاکید دارند.

وی با اشاره به اینکه اصل دانشجو باید مورد احترام و نسل دانشجو باید نقش هدایتگری داشته باشد، اظهار کرد: بهترین نگاه به شان و منزلت دانشجو در بیانات رهبر معظم انقلاب نهفته است و از جمله توصیه‌های ایشان شرح صدر سیاسی و تحمل یکدیگر است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، گفت: این سعه صدر با توجه به شرایط کنونی و جنگ ترکیبی که برای دانشگاه‌ها طراحی کردند و بیش از هر زمان دیگر نیاز است، همه حرف و اعتراض دارند اما نباید اعتراض به خشونت کشیده شود.

وی با اشاره به روحیه نقادی در دانشجویان، ادامه داد: این روحیه باید زنده نگه داشته شود و نگاه منتقدانه هیچ اشکالی ندارد اما باید منصفانه باشد و دانشجویانی که صداقت بیشتری دارند، انتظار می‌رود در رخدادها و قضاوت پدیده‌ها بر مدار انصاف حرکت کنند.

وی یادآوری کرد: دانشگاه مرکز معنویت است چراکه علم ارزش معنوی و روحی دارد و کسانی که تصور می‌کنند دانشگاه محل کم شدن مقیدات دینی است در دوره پهلوی اول گیر کرده‌اند.

آل هاشم، افزود: دانشجو باید سیاسی باشد ولی سیاسی کار نباشد، یعنی آگاه‌ترین قشر به مسائل سیاسی باشد تا در روز بحران گرفتار نشود و خوب تصمیم بگیرد ولی دانشجوی سیاست‌زده و سیاسی‌کار اینگونه نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha