مانور زلزله در مدارس آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود
کد خبر: 4184429
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲

مانور زلزله در مدارس آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی از برگزاری مانور سراسری زلزله و ایمنی در همه مدارس استان در هشتم آذر خبر داد.

مانور سراسری زلزله، مدارس آذربایجان‌شرقی

پناهعلی حسین‌زاده، معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ایکنا از برگزاری مانور سراسری زلزله و ایمنی در همه مدارس استان هشتم، آذر خبر داد و گفت: ارتقای سطح آمادگی عمومی برای مواجهه با اثرات زلزله از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی اضافه کرد: مانور زلزله و ایمنی در این راستا از سال ۸۱ تاکنون در تمامی مدارس کشور و استان به همت سازمان دانش‌آموزی، مدیریت بحران استانداری، سازمان جمعیت هلال احمر، سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری تبریز، مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی، فرمانداری تبریز، انجمن اولیاء و مربیان، سپاه عاشورا و نیروی انتظامی، مدیریت بحران شهرداری تبریز، اداره‌کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان، صدا و سیما و شرکت آب برق و گاز و آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی برگزار شده است.

حسین‌زاده با اشاره به آغاز رویکرد جدید که از سال ۹۴ با عنوان مدرسه ایمن - جامعه تاب آور، بیان کرد: ضمن ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در این دوره تمهیداتی اندیشیده شد تا سطح آگاهی و آمادگی ساکنان محله‌های مجاور مدارس ایمن نیز ارتقا یافته و از ظرفیت این مدارس به عنوان پایگاه پیشگیری و مدیریت بحران در واحدهای همسایگی در سطح هر محله استفاده شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: امسال نیز بیست‌وپنجمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار «مدرسه ایمن و جامعه تاب‌آور» در مدارس استان با دو رویکرد مهم پناه‌گیری صحیح و خروج اضطراری برای دانش‌آموزان برگزار می‌شود و سعی بر این است که آموزش‌ها در طول سال تحصیلی ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: در تمامی نواحی و مناطق استان آذربایجان‌شرقی نیز یک مدرسه به عنوان پایلوت انتخاب شده و مانور زلزله و ایمنی با همکاری دستگاه‌های مشارکت کننده با رویکرد جامعه محور و با اهداف ترویج فرهنگ ایمنی در سطح مدارس کشور و به تبع آن در جامعه، ارتقای توانمندی دانش‌آموزان برای مواجهه صحیح با بلایای طبیعی و واکنش‌های صحیح و سریع در برابر زلزله و تمرین همکاری و تعاون و شناخت و اهمیت آن در وضعیت بحرانی مخاطبان، برگزار می‌شود.

حسین‌زاده متذکر شد: روز چهارشنبه هشتم آذرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ آژیر زنگ زلزله از شبکه سراسری رادیو به صدا در می‌آید و دانش‌آموزان همه دوره‌های تحصیلی در مانور زلزله شرکت می‌کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی، ارسال شیوه‌نامه و راهنمای اجرای مانور و پوستر به نواحی و مناطق و مدارس استان، تشکیل جلسه هماهنگی با دستگاه‌های مشارکت‌کننده و انتخاب دبیرستان دخترانه دوره دوم متوسطه دکتر موحد ناحیه چهار تبریز به عنوان پایلوت و تقسیم وظایف بین دستگاه‌های مشارکت کننده و مجری را از اقدامات انجام یافته در این زمینه، عنوان کرد.

وی اظهار کرد: آموزش‌ها در مدارس استان با همکاری جمعیت هلال احمر سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری تبریز و مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی در حال برگزاری بوده و سایر دستگاه‌های مشارکت کننده همچون اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نیز نسبت به ایمن‌سازی اجزای غیر سازه‌ای مدرسه اقدام کرده‌اند.

انتهای پیام
captcha