تبدیل ایران اسلامی به مرجعیت جهانی از منویات مقام معظم رهبری است
کد خبر: 4215415
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۱
معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعة المصطفی(ص) العالمیه:

تبدیل ایران اسلامی به مرجعیت جهانی از منویات مقام معظم رهبری است

حجت‌الاسلام قنبری، با بیان اینکه یکی از منویات بسیار مهم مقام معظم رهبری تبدیل ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی به مرجعیت جهانی است، گفت: در این راستا باید حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و مراکز مختلف تحقیقاتی شبانه روز تلاش کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قنبری، معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعه المصطفی العالمیه

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قنبری، معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعة المصطفی(ص) العالمیه، عصر روز گذشته، 23 اردیبهشت‌ماه، در آیین اختتامیه ششمین اجلاسیه کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای در دانشگاه تبریز، با بیان اینکه یکی از منویات بسیار مهم مقام معظم رهبری تبدیل ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی به مرجعیت جهانی است، گفت: در این راستا باید حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و مراکز مختلف تحقیقاتی شبانه‌روز تلاش کنند.

وی لازمه برخورداری از دانشگاه‌ها و مجامع علمی در تراز جهانی را توجه به درون و بهره‌مندی از داشته‌های کشور دانست که در این راستا یکی از منابع بسیار مهم می‌تواند اندیشه‌های قرآنی مقام رهبری باشد که در آن می‌توان به نقطه‌های بسیار ظریف و محوری دست یافت.

قنبری، قرآن کریم را تنها منبع و محل رستگاری بشریت در عرصه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی توصیف و اظهار کرد: برای بهره‌مندی از دانش و علم بی حد کلام الهی نیازمند نطق خواهی هستیم.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعة المصطفی(ص) ، ضمن اشاره به فرازهایی از کلام مولی الموحدین علی(ع)، ایشان را مفسر عمیق لایه‌های زیرین آیات الهی دانست و گفت: به بیان امیرالمؤمنین قرآن کریم نیاز به استنطاق و نطق‌رانی دارد، اگر به سخن در آوردن قرآن را بلد باشیم با ما سخن خواهد گفت و دردهای ما و سرگشتگی انسان معاصر را درمان خواهد کرد.

وی با بیان اینکه استنطاق قرآن کریم کار هرکسی نیست و مولی الموحدین بارزترین شخصیت ارائه دهنده ایده و نظر و گفتمان از قبل آیات الهی است، اظهار کرد: آیت‌الله شهید محمدباقر صدر به صورت دقیق نظریه‌پردازی دینی در رابطه با استنطاق را مبتنی بر متدی مشخص تبیین می‌کند.

قنبری، اهل بیت(ع) را حجت الهی بر امت و مبین و مفسر و استنطاق کننده از آیات الهی دانست و ابراز کرد: در مسائل نوپدید آخرالزمانی روایت، فقها و اسلام شناسانی که از مبانی اصیل دینی کشف نظریه و مدل می‌کنند، مبینان اندیشه دینی هستند.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعة المصطفی(ص) با تأکید بر اینکه حوزه آینده پژوهشی باید مبتنی بر روشی دقیق دنبال شود، اظهار کرد: اینکه امیرالمؤمنین می‌فرمایند که قرآن مبین آینده و درمان دردهای انسان در تمام گذرگاه‌های تاریخ بشریت است، نشان‌دهنده اهمیت توجه به سیر اندیشه‌های قرآنی است.

وی ضمن اشاره به اهمیت توجه به نظم نوین جهانی، با بیان اینکه مبتنی بر روایات اهل بیت(ع) قرآن پایه تعریف نظم جدید جهانی برای ساماندهی دنیا و آبادسازی آخرت در دوران آخرالزمان است، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب امروز مسیر استنتاج و استنطاق قرآنی را پیش گرفته‌اند هر آنکه می‌فرمایند و دستور می‌دهند و هدایت می‌کنند، همه برخاسته از رویکرد قرآنی و اهل بیتی است، احیای تمدن نوین اسلامی مهمترین راهبردی است که جمهوری اسلامی ایران امروز آن را راهبری می‌کند.

قنبری، تمدن اسلامی قرآن بنیان و سنت گفتمان را مهمترین پایه تمدن نوین اسلامی دانست و گفت: تمدن نوین اسلامی مبتنی بر سنت نبوی و اهل بیتی با بهره‌گیری از گفتمان قرآن جبهه تمدن‌سازی را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه کالبد این تمدن نوین در سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مشخص است و دانشگاه‌های تمدنی یکی از کالبدهایی است که به خوبی می‌تواند در دنیا رهبری کند، اظهار کرد: جامعة المصطفی(ص) و دانشگاه تبریز از جمله دانشگاه‌های تراز مبین دانشگاه تمدنی است تا بتوان کالبد تمدنی را برای باز تعریف محتواهای دانشی دنبال کند.

معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعةالمصطفی(ص) نگاه حل المسائلی به جهان را از مهمترین رویکردهای دانشگاه‌های تمدنی دانست و اظهار کرد: دانش باید در خدمت برطرف سازی نیازهای مادی و معنوی بشریت و در مسیر سعادت او دنبال شود.

انتهای پیام
captcha