بخش قابل توجهی از پیشرفت‌ های دانشگاه‌های دنیا مدیون کمک خیران است
کد خبر: 4215922
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۸
رئیس دانشگاه تبریز:

بخش قابل توجهی از پیشرفت‌ های دانشگاه‌های دنیا مدیون کمک خیران است

صفر نصراله‌زاده، با بیان اینکه دانشگاه‌های ما به شدت به بودجه‌های دولتی وابسته‌اند در حالی که ۵۵ درصد از بودجه دانشگاه‌های دنیا از طریق وقف و بخشش‌های خیران تامین می‌شود، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از پیشرفت‌های علمی و دانشجویی و فناوری دانشگاه‌های دنیا مدیون کمک واقفان و خیران است.

صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، صفر نصراله‌زاده، رئیس دانشگاه تبریز، امروز، 26 اردیبهشت‌ماه، در گردهمایی سراسری خیرین آموزش عالی کشور در دانشگاه تبریز، با بیان اینکه دانشگاه‌های ما به شدت به بودجه‌های دولتی وابسته‌اند در حالی که ۵۵ درصد از بودجه دانشگاه‌های دنیا از طریق وقف و بخشش‌های خیران تامین می‌شود، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از پیشرفت‌های علمی و دانشجویی و فناوری دانشگاه‌های دنیا مدیون کمک واقفان و خیران است.

وی افزود: باید دست به دست هم دهیم و کمک کنیم تا آحاد جامعه با هر مقداری در بخشش به دانشگاه‌ها و آموزش عالی حضور داشته باشند تا بتوانیم از بحران مالی و وابستگی شدید دانشگاه‌ها به بودجه‌های دولتی بکاهیم.

نصراله‌زاده، با اشاره به اینکه خیران آموزش عالی کشور، انسان‌های برگزیده‌ای هستند که حلاوت شیرینی معامله با خدا را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند، گفت: خیران الزاما انسان‌های ثروت نیستند ولی غنی و خرسند هستند و به هر آنچه که دارند شاکرند و به قدر خود در راه خیر هزینه می‌کنند.

رئیس دانشگاه تبریز، با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در پیشرفت علم، حمایت مادی و معنوی است، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین موقوفات و بخشش‌ها با هدف گسترش علم و دانشگاه مثل احداث دانشکده، کتابخانه، کمک به دانشجویان، پژوهش و فناوری و پیشرفت دانشگاه‌ها مرتبط است.

وی گفت: سود اصلی پروژه‌های دانشگاه‌ها شامل تولید علم و فعالیت‌های علمی به جامعه می‌رسد و بهره ور اصلی آن آحاد جامعه هستند و خیران در کمک به مراکز علمی و تربیتی هیچ تردیدی به خود راه نمی‌دهند.

نصراله‌زاده، تاکید کرد: بررسی آمارها نشان می‌دهد که اغلب دانشگاه‌های بزرگ دنیا وابسته به بخشش خیران هستند و در ایران و تمدن اسلامی نیز این موضوع یک ریشه دیرینه دارد و بسیاری از کسانی که در کسوت دانشجو و معلم هستند، در گذشته سعی می‌کردند تا به دانشگاه‌هایی وارد شوند که با کمک خیران اداره می‌شود.

وی ادامه داد: هزینه دانشگاه ربع رشیدی از افتخارات آذربایجان و تبریز، در ۷۰۰ سال قبل با بیش از یکهزار و ۵۰۰ دانشجو توسط خیران تامین می‌شد.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان این‌که دانشگاه‌های سطح بالای دنیا با کمک‌های چندین میلیون دلاری اداره می‌شوند، گفت: وقف در اندازه‌های کوچک هم ارزش بسیار بالایی دارد و هر کسی به اندازه توان خود می‌تواند در تعلیم و تربیت مشارکت کند.

وی اظهار کرد: دانشگاه تبریز با قدمتی بیش از ۷۵ سال دارای ۸۰۰ عضو هیات علمی، ۲۴ هزار دانشجو، ۲ هزار و ۱۰۰ دانشجوی خارجی، ۲۰ دانشکده و ۲ پردیس دانشگاهی است و یکی از دانشگاه‌های تاثیرگذار در سطح ملی و بین المللی است و بر اساس آمارها بین ۶ دانشگاه برتر کشور قرار دارد.

انتهای پیام
captcha