فعالیت بیش از ۶۰۰ کتابخانه در مساجد آذربایجان‌شرقی
کد خبر: 4220725
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۰

فعالیت بیش از ۶۰۰ کتابخانه در مساجد آذربایجان‌شرقی

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی، با بیان اینکه بیش از ۶۰۰ کتابخانه مخزن‌دار و پیشخوان در بطن مساجد استان فعال هستند، گفت: از این تعداد بیش از ۲۵۰ کتابخانه دارای مخزن کتاب و قرائت خانه است که مانند کتابخانه‌های عمومی به عموم به‌ویژه نمازگزاران مسجدی ارائه خدمات دارند.

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقیمرتضی شفیعی، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی، امروز، 21 خردادماه، در نشست رسانه‌ای «رسم خدمت» به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این ستاد در سال گذشته پرداخت و گفت: هم‌اکنون یک هزار و ۴۵۳ کانون فرهنگی هنری در مساجد شهری و روستایی استان فعال هستند.

وی با بیان اینکه ۷۷ کانون تخصصی بانوان نیز سال گذشته تأسیس و در مساجد استان فعالیت دارند، تصریح کرد: حدود ۶۰ درصد کانون‌های فرهنگی هنری در مساجد روستایی فعال هستند که سیاست‌گذاری‌ها نیز بر تمرکز در مناطق کم‌برخوردار استان است.

شفیعی با بیان اینکه بیش از ۶۰۰ کتابخانه مخزن‌دار و پیشخوان در بطن مساجد استان آذربایجان‌شرقی با مدیریت کانون‌های فرهنگی هنری فعال هستند، گفت: از این تعداد بیش از ۲۵۰ کتابخانه دارای مخزن کتاب و قرائت‌خانه است که مانند کتابخانه‌های عمومی به عموم مردم به‌ویژه نمازگزاران مسجدی ارائه خدمات دارند.

مدیر ستاد فهما آذربایجان‌شرقی تعداد کانون‌های تازه تأسیس در سال گذشته با تعداد کانون‌های تأسیس شده در ۵ سال پیش از آن برابری می‌کند، گفت: شهرستان تبریز بیشترین و جلفا کمترین تعداد کانون فرهنگی هنری را دارند که تلاش داریم تمامی مساجد مناطق حاشیه‌نشین شهر تبریز که دارای شرایط لازم هستند، دارای کانون فرهنگی هنری شوند.

وی برگزاری دوره‌های مختلف و متنوع آموزشی در رشته‌های مختلف هنری، فرهنگی و قرآنی را از جمله فعالیت‌های ستاد فهما استان در سال گذشته برشمرد و تصریح کرد: اجرای طرح پالایش کتاب کتابخانه‌های مساجد، برقراری بیمه فعالان فرهنگی و هنری مساجد از مسیر صندوق اعتباری هنر، طرح اوقات فراغت تابستان و برگزاری جشنواره‌های مختلف فرهنگی و هنری از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

شفیعی از آغاز احرای طرح «کادرسازی نوجوان» در مساجد منتخب استان خبر داد و گفت: دومین دوره مدرسه تئاتر شبستان نیز در آستانه جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد با تدریس اساتید برجسته ملی در عرصه تئاتر و سینما تابستان سال جاری برگزار خواهد شد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی انعقاد تفاهم‌نامه های همکاری با نهادهای مختلف، دوره‌های کارآفرینی فرهنگی، مدیریت فرهنگی و کار تشکیلاتی، توسعه فعالیت ها و برنامه های فرهنگی در مناطق محروم و گسترش گروه‌های سرود مسجدی را از جمله برنامه های پیش بینی شده برای سال جاری برشمرد.

انتهای پیام
captcha