کد خبر: 4225541
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۰

برپایی نمایشگاه عکس «جلوه‌های تربت پاکان و نیکان» در تبریز

نمایشگاه عکس «جلوه‌های تربت پاکان و نیکان و بقاع متبرکه آذربایجان شرقی» در خانه تاریخی شربت اوغلی بنیاد ایرانشناسی در تبریز از 17 تا 28 تیرماه میزبان بازدیدکنندگان است.

نمایشگاه عکس، تبریز

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی استان، نمایشگاه عکس «جلوه‌های تربت پاکان و نیکان و بقاع متبرکه آذربایجان‌شرقی» روز گذشته، 17 تیرماه در خانه تاریخی شربت اوغلی بنیاد ایران‌شناسی در تبریز گشایش یافت.

محمد طاهری خسروشاهی، رئیس بنیاد ایران‌شناسی آذربایجان‌شرقی، در این مراسم، اظهار کرد: این نمایشگاه ۷۰ قطعه عکس از مرحوم استاد «خانعلی صیامی»، استاد «کریم شب‌خیز»، استاد «مهران افشارنیا»، «محمود رنجبر» و تنی دیگر از عکاسان برجسته آذربایجان‌شرقی مربوط به بناها، ضریح، تربت امامزادگان و بقاع متبرکه استان در روستاهای دورافتاده و شهرهای استان به‌مناسبت آغاز ماه محرم در تبریز برپا شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ امامزاده و بقاع متبرکه در آذربایجان‌شرقی مدفون هستند، افزود: در این نمایشگاه تعدادی عکس از امامزادگان شاخص استان از جمله امامزاده سیداسماعیل میانه، امامزاده سیدمحمد جلفا، امامزاده شاه قاسم روستای پیرلو، زیارتگاه جلوسار شبستر، امامزادگان عون ابن علی تبریز و مقبره آیات عظام قاضی طباطبایی تبریز به نمایش درآمده است.

طاهری، با بیان اینکه حرم مطهر امامزادگان، کانون‌ توجه به خداوند و تخلق به اخلاق اولیای الهی بوده و از دیرباز مورد عنایت مسلمانان به‌ویژه ایرانیان و مردم آذربایجان‌شرقی است، ادامه داد: تبریز در دوران پیش از صفویه، شهر عارفان بزرگ بوده و ریشه‌های تشیع در این شهر با آغاز اسلام روییده است.

رئیس بنیاد ایرانشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز، شهر اولیای خداوند متعال و شهر عابدان و عارفان بوده و از دوران گذشته، کانون معنویت بوده است.

وی افزود: نمایشگاه عکس «جلوه‌های تربت پاکان و نیکان و بقاع متبرکه در آذربایجان شرقی» از 17 تا 28 تیرماه از ساعت هشت تا ۱۴ ظهر در خانه شربت اوغلی (عمارت بنیاد ایرانشناسی آذربایجان شرقی) پذیرای عموم مردم علاقه‌مند است.

انتهای پیام
captcha