کد خبر: 3881519
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در تبریز خبر داد گفت: با توجه به کثرت نمونه‌ها در دو آزمایشگاه مرجع تهران و زمانبر شدن اعلام نتایج، آزمایش تشخیصی کرونا در تبریز انجام می‌شود.

آزمایشگاه تشخیص کرونا در تبریز راه اندازی شدبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز امروز، 7 اسفندماه اظهار کرد: تست تشخیصی کویید ۱۹ در مورد مراجعه‌کننده سرپایی هم که ظن بالینی در مورد او داریم، انجام نمی‌شود و این فرد باید ۱۴ روز در منزل استراحت کرده و با ما در ارتباط باشد.

وی از انجام آزمایشات تشخیصی این بیماری در تبریز و ارسال تجهیزات به این منظور خبر داد و افزود: امروز ۳۰ جواب منفی از تهران گرفتیم، انجام آزمایش در تبریز تا به امروز ممکن نبود، با توجه به کثرت نمونه‌ها در دو آزمایشگاه مرجع تهران و زمانبر شدن اعلام نتایج، آزمایش تشخیصی کرونا در تبریز انجام می‌شود.

صومی بیان کرد: کویید ۱۹ بیماری است که علایم آن موجود بوده و نمونه برداشته شده از حلق و نای باید در آزمایشگاه تأیید شود و مشخص شدن نتیجه حداقل هفت الی هشت ساعت زمان لازم دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با اشاره به انتشار مطلبی کذب در یکی از شبکه‌های مجازی اظهار کرد: یکی از همکاران ما بنا به مشکلات کلیوی و سایر مشکلات پس از مراجعه به چند بیمارستان، فوت کرد، اما به دلیل همزمانی، گفته شد که این فرد به دلیل مراقبت از مبتلایان یا افراد مشکوک به کرونا فوت شده است.

وی گفت: بیماران متعدد ویروسی در بخش‌های ما بستری هستند و تا قبل از مشخص شدن نتایج آزمایشات، تحت مراقبت قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد: ‌بهورزهای روستاها و مراقبان سلامت مراکز شهرستان‌ها با تخمین شدت بیماری توصیه‌های لازم را به مراجعان می‌کنند.

صومی، با بیان اینکه نیازی به مصرف مکمل نیست، اظهار کرد: برخی برای به فروش رساندن مکمل‌ها و ویتامین‌ها تلاش می‌کنند، نقش آنتی‌اکسیدان‌ها و میوه‌ها را در بیماری‌های ویروسی انکار نمی‌کنیم، اما حتی به بستری‌ها هم ویتامین و مولتی ویتامین نمی‌دهیم و در تهران هم در دستور کار نیست، به حرف کسانی که برای خودشان بازار ایجاد کرده‌اند، گوش نکنید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده برای کنترل مسافران خارجی، گفت: کنترل‌ها از دو ماه قبل در مرز نوردوز، نخجوان و فرودگاه شروع شده و هر فرد وارد شده، بررسی می‌شود، در کشور ما هم که حدود هشت الی ۱۱ استان درگیر هستند و بیشتر نگران داخل کشور هستیم، اگر چه امکان ابتلای کسانی که طی روزهای آتی از کشورهای همجوار می‌آیند، هم وجود داشته و هر فرد تازه وارد تا ۱۴ روز اول با ما در ارتباط بوده و کنترل می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه طبق آخرین اخبار، مشکلی در مواد ضد عفونی کننده ۱۰ الی ۲۰ لیتری نداریم، گفت: دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشکده شیمی دانشگاه تبریز برای تهیه ضدعفونی کننده‌ها به شرط دریافت الکل اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی متذکر شد: معتقد هستیم که در ۸۰ درصد موارد، مبتلایان نیاز به بیمارستان ندارند و برای ۲۰ درصد نیز تمهیدات جدی اندیشیده شده و اورژانس‌ها کاملاً آماده شناسایی و ارائه خدمت به مراجعان هستند. سیستم سلامت کاملاً سرپا بوده و ۲۴ ساعته کنترل می‌شود.

صومی بیان کرد: استاندار نیز از مراکز آموزشی درمانی سینا، الزهرا(س) و امام بازدید و ارزیابی کرد که امکانات کافی برای ارائه خدمات فراهم است.

وی با اشاره به اینکه کرونا درمان دارویی ندارد، اما استفاده از چند دارو مؤثر است، اظهار کرد: کمیته دارویی و کشوری اجازه استفاده از ترکیب توأم چند دارو را داده و توصیه می‌کنیم هموطنان کمتر در اجتماعات شرکت کنند و فاصله یک متری را با افراد بیمار رعایت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه از ضدعفونی مصلای امام(ره) تبریز خبر داد و گفت: به‌منظور ادای فریضه نماز، مصلا فردا، پنجشنبه ضد عفونی کامل می‌شود و بهتر است نمازگزاران سجاده کوچکی که از آلوده نبودن آن، مطمئن هستند، به همراه داشته باشند.

وی بیان کرد: در مورد تعطیلی مدارس و دانشگاه نیز پس فردا بحث می‌شود و حضور افراد در این محیط زمانی به صلاح است که از آلوده نبودن آن مطمئن باشیم.

وی گفت: موارد ابتلا در کودکان بسیار کم است، سعی کمیته استانی نیز این است که همه جا امکاناتی را برای به حداقل رسیدن خطر ابتلا فراهم کنیم.

صومی تأکید کرد: ملاقات بیمارستانی را ممنوع نکردیم، اما تقاضا داریم که مراجعه نکنند، مراجعه یک نفر از هر خانواده کافی است و جهت پیشگیری، تمهیداتی برایشان در نظر گرفته‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با بیان اینکه خوشبختانه تا به امروز هیچ مورد کویید ۱۹ ثابت شده در استان ما مشاهده نشده است، متذکر شد: در هر سه بیمارستان، محیط چرخش بیماران مشکوک، مجزا و ایزوله بوده و هر فرد با علائم حاد تنفسی تا قبل از مشخص شدن نتیجه آزمایش، از نظر علمی مثبت تلقی می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: