کد خبر: 4005635
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳
فرمانده سپاه ناحیه امامت تبریز گفت: عزت، اقتدار و عظمت امروز ایران اسلامی را مدیون خون پاک و مقدس شهدا هستیم.

اقتدار ایران اسلامی را مدیون خون شهدا هستیمبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی شرکت پالایشگاه نفت تبریز، سرهنگ حسین‌ پوراسماعیل، فرمانده سپاه ناحیه امامت تبریز، روز شنبه، ۲۴ مهرماه در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره‌ شهدای شرکت پالایش نفت تبریز اظهار کرد: در جنگ سال ۱۳۵۹، دولت‌هایی برای از بین بردن کشور و تحت تأثیر قرار دادن نظام سیاسی آن متحد شدند؛ هدف اصلی جنگ، تحمیل اراده و از بین بردن نظام سیاسی کشور بود تا حدالامکان این نظام و دولت از لحاظ سیاسی و وابستگی در اختیار دولت متهاجم قرار بگیرد.

وی ادامه داد: جنگی که بر ضد مردم ایران اسلامی اتفاق افتاد، نابرابر بود؛ اگر شرایط جمهوری اسلامی را با دولت متهاجم مقایسه کنیم، به طور آشکارا به این مسئله پی می‌بریم؛ نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب تازه شکل گرفته بود، مناقشات سیاسی تمام نشده و دولت کاملاً استقرار نیافته بود، قریب به ۱۲ هزار از ارتشیان و مستشاران آمریکایی و انگلیسی کشور را ترک کرده بودند، سپاه تازه شکل گرفته بود و از انسجام نظامی خاصی برخوردار نبود، اما کشور عراق ۱۲ لشکر زرهی تمام، تیپ‌های مستقل، بالگرد جنگی و با تمام تجهیزات از جمله دلار کشورهای عربی و تسلیحات نظامی کشورهای اروپایی، جنگ نابرابری را شروع کرد که از اول انقلاب، مردم ایران زیر فشار تحریم بودند و تا الان نیز ادامه دارد.

پوراسماعیل افزود: تنها کشوری که به ایران کمک کرد، سوریه بود، تنها کشوری که علناً و عملاً از مردم ایران حمایت کرد علی‌رغم اینکه به دلیل قرار گرفتن در مسیر اروپا و ترانزیت کالا، از نظر اقتصادی متضرر می‌شد، اما به کشورهای متهاجم راه نداد، البته برخی از کشورها مانند لیبی نیز تاحدودی حمایت کردند.

فرمانده سپاه ناحیه امامت تبریز گفت: ۴۷ کشور به طور مستقیم با ایران می‌جنگیدند؛ ایران از نظر اقتصادی در جریان انقلاب تعطیل شده بود و از لحاظ نظامی و سیاسی شکل نگرفته بود و تازه می‌خواست که شکل بگیرد، اما در مقابل، کشور متهاجم از امکانات خوبی برخوردار بود.

پوراسماعیل بیان کرد: عاملی که باعث شد تا ملت ما در مقابل هجمه‌ دشمن ایستادگی کند و دشمن را به دار بکشد و نه تنها شکست نخورده و حتی وجبی از خاک را به دشمن ندهد، اخلاص مردم و رزمندگان بود که سبب شد تا مردم علیرغم مشکلات زیاد در جبهه‌ها حاضر شده و به فرمان حضرت امام(ره) لبیک گویند.

وی یادآور شد: با بررسی تاریخ ۲۰۰ ساله‌ ایران پی می‌بریم، هر زمانی که هجمه‌ای به کشور وارد شد، در اثر بی‌لیاقتی شاهان آن دوره، قسمتی از خاک ایران جدا شد لذا این نتیجه را می‌گیریم که به علت الهی بودن این عمل و برای اینکه در راستای رضایت خداوند متعال بود، خداوند رحمت خود را شامل حال ما کرد.

فرمانده سپاه ناحیه امامت تبریز متذکر شد: اخلاص شهدا باعث شد تا عرصه‌ جنگ و معادلات آن عوض شود؛ ایثار، شجاعت و شهامت رزمندگان سبب شد تا محاسبات بین‌المللی افرادی که تسلیحات نظامی را عامل موفقیت در جنگ قلمداد می‌کردند، بدانند که ایمان مردم قوی‌تر از موشک، توپ و تانک است.

وی اضافه کرد: عظمت ۴۲ ساله‌ جمهوری اسلامی نیز مدیون شجاعت و شهامت ملت است، طبق صحبت‌های الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان باید به آنها تذکر داد تا کشورها و نفراتی که توسط آمریکا و اسرائیل به چاه افتادند را به یاد آورند.

پوراسماعیل تصریح کرد: این افراد باید مواظب صحبت‌های خود باشند و حد و اندازه‌ خود را حفظ کنند و بدانند در حدی نیستند که برای کشور ما خط و نشان بکشند.

فرمانده سپاه ناحیه امامت تبریز گفت: بر اساس آیات قرآن، باید تاریخ را خواند و دید که در گذشته چه اتفاقی افتاده؛ به آنهایی که دلبند و پایبند سیاست آمریکا و اسرائیل بودند را باید توجه کرد که در منطقه به چه وضعی دچار شدند.

وی با اشاره به آیه‌ ۱۱۱ سوره‌ توبه «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمُ الَّذِي بَايَعْتُمْ بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ» بیان کرد: خداوند جان و مال مومنان را خریداری می‌کند و در عوض، بهشت برین که پاداش انسان‌های صالح و علما است، به آنها می‌دهد، انسان‌هایی که کار و اعمال آنها خالص باشد، شهید می‌شوند؛ همه نمی‌توانند که به مقام شهادت نائل شوند، خداوند متعال شهدا را گلچین کرده و قطعا عامل برتری دارند که منجر به شهادت آنها شده است.

وی افزود: در حدیث قدسی در شأن شهدا که پیامبر اکرم(ص) آن را از خداوند نقل می‌کند، گفته شده است که هر کس در جستجوی من باشد، من را می‌یابد، هرکس مرا بیابد، می‌شناسد و هرکس بشناسد، دوستی می‌کند و هرکه دوستم دارد، عاشق او می‌شوم و به هر که عشق بورزد، عاشق او می‌شوم، به هرکسی که عاشق او شوم، او را می‌کشم و اگر بکشم، دیه می‌دهم و دیه او من هستم.

فرمانده سپاه ناحیه امامت تبریز تاکید کرد: شهدا زنده‌، پابرجا و شاهد و ناظر اعمال ما در این دنیا و دنیای دیگر هستند و از ما سؤال و جواب خواهند کرد، خوشا به حال افرادی که در مسیر شهادت واقعی قدم برمی‌دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: