کد خبر: 4029388
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۲

فرمانده سپاه عاشورا اظهار کرد: دانشجویان یکی از برجسته‌ترین و مؤثرترین افراد در دفاع مقدس بودند که با اتکا به توان خود و تبعیت از فرمان امام(ره) توانستند در زمان تحریم، نیاز‌های رزمندگان را تأمین کنند.

سردار عباسقلی زاده، فرمانده سپاه عاشورابه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، سردار اصغر عباسقلی‌زاده، فرمانده سپاه عاشورا، عصر روز دوشنبه، ۲۷ دی‌ماه، در مراسم گرامیداشت شهدای 27 دی‌ماه دانشکده فنی دانشگاه تبریز، گفت: دانشجویان یکی از برجسته‌ترین و مؤثرترین افراد در دفاع مقدس بودند که با اتکا به توان خود و تبعیت از فرمان امام(ره) توانستند در عین حال که دشمن ما را تحریم کرده بود، نیاز‌های رزمندگان را تأمین کنند.

وی افزود: شهادت مظلومانه‌ ۲۲ دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تبریز که با جاسوسی منافقان کوردل و بمباران عراق به شهادت رسیدند، گواهی تأثیرگذاری دانشجویان در دفاع مقدس بود.

سردار عباسقلی‌زاده، اظهار کرد: انقلاب اسلامی با الهام‌گیری از انقلاب امام حسین(ع) به وقوع پیوست و همه‌ دشمنان غرب و شرق با یکدیگر متحد شدند تا انقلاب ما را شکست دهند. ما در جنگ تحمیلی تنها با عراق نمی‌جنگیدیم بلکه آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، شوروی سابق، رژیم صهیونیستی، اردن، مصر و بسیاری از کشورهای دیگر به حمایت از صدام پرداختند ولی ما با اتکا به خداوند، توسل به اهل بیت(ع) و اطاعت از ولایت مطلقه‌ی فقیه اجازه ندادیم خدشه‌ای به نظام وارد شود.

فرمانده سپاه عاشورا، با بیان اینکه دشمنان تمامی امکانات خود را در اختیار عراق قرار داده بودند، گفت: ما این پیروزی‌ها را به آسانی به دست نیاورده‌ایم و دانشجویان این دانشکده در حالی نیازهای رزمندگان را از طریق مهندسی معکوس تولید و تهیه می‌کردند که کمترین امکانات جنگی لازم را در اختیار نداشتیم.

وی ادامه داد: همانطور که دشمنان در دوران دفاع مقدس به پشتیبانی از عراق پرداختند، اکنون نیز همان دشمنان در فتنه‌ داعش از این گروهک فریب خورده حمایت کردند و همانطور که امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس رزمندگان را هدایت کردند، اکنون نیز رهبر معظم انقلاب با رهبری پیامبر گونه‌ خود و با ماموریتی که به سردار شهید سلیمانی دادند، عزت اسلام و مسلمین را چندین برابر کردند و ما توانستیم در فتنه‌ آمریکایی ـ اسرائیلی داعش ابهت آمریکا را شکست دهیم و همانطورکه تحلیلگران مؤسسه‌های آمریکایی اذعان می‌کنند، قدرت آمریکا در حال افول است.

سردار عباسقلی‌زاده، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رشادت‌های شهید سلیمانی در جبهه‌ مقاومت، بیان کرد: همه‌ مردم دنیا به حال شهید سلیمانی غبطه می‌خورند و دشمنان همگی به این سرباز ولایت که تربیت یافته مکتب اهل بیت بود و در مدت کوتاهی به فرماندهی تیپ، لشکر، نیرو و جبهه مقاومت رسید، حسادت می‌کردند تاجایی که اوباما اعتراف کرد که اگر ژنرالی مثل او داشت کل دنیا را فتح می‌کرد.

فرمانده سپاه عاشورا گفت: ما در جنگ تحمیلی نشان دادیم بدون وابستگی به دشمن می‌توانیم با تکیه بر ظرفیت داخلی، جوانان و دانشجویان پیروز شویم و باید از این تجربه استفاده کنیم و برجام نیز ثابت کرد که نباید ذره‌ای به بیگانگان اطمینان داشته باشیم چراکه ما از اولین روزهای انقلاب در تحریم بوده‌ایم و دشمن به‌خوبی می‌داند اگر قدرت بگیریم توان رویارویی با ما را ندارد.

سردار عباسقلی‌زاده ادامه داد: اکنون در یک جنگ ترکیبی در حال نبرد با دشمن هستیم و اگر بتوانیم مانند بخش نظامی و سیاسی در فرهنگ و جنگ نرم نیز اعتماد به نفس لازم را داشته باشیم، در جنگ نرم و شبیخون فرهنگی نیز می‌توانیم بر دشمنان غلبه کنیم و متأسفانه تنها جبهه‌ای که دشمن توانسته بر ما غلبه کند، جبهه‌ فرهنگی است و ما در بحث فرهنگ گمراه کننده‌ غرب آسیب بسیاری دیده‌ایم که متأسفانه اکنون نمود ظاهری پیدا کرده است.

وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: بخش بسیاری از خاک کشورمان در طول تاریخ به‌وسیله‌ عهدنامه‌های مختلف جدا شده است و ما تمامی پیروزی‌های خود را مدیون ولایت هستیم و اکنون در بحث علم و فناوری در منطقه حرف اول را می‌زنیم و در سیاست نیز پیروز میدان هستیم و امیدواریم زیر سایه‌ رهبر انقلاب و و تلاش تمامی مسئولان به هدف نهایی انقلاب که ایجاد زمینه برای ظهور است، برسیم و با اتحاد و انسجام بیش از پیش و اطاعت از فرامین ولایت، شاهد پیروزی در جبهه مقاومت باشیم که عقب‌نشینی‌های آمریکا، عربستان، رژیم صهیونیستی و داعش نشانه‌هایی از این پیروزی است.

نصراله صفرزاده، رئیس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم اظهار کرد: برخود می‌بالیم که هرسال این مراسم را برگزار می‌کنیم و هر اندازه مراسم و یادواره با این موضوع برگزار کنیم، باز هم اندک است.

وی ادامه داد: دانشگاه جایگاه مهمی دارد و امام خمینی(ره) جایگاه خاصی برای دانشگاه قائل بودند و باید بدانیم که چه دانشگاهی انسان را به سعادت می‌رساند و طوری فرهنگ‌سازی کنیم تا جامعه از دانشگاه الگو بگیرد.

صفرزاده، با بیان اینکه اثرات شهدا سال‌های سال ماندگار بوده و خواهد بود، تأکید کرد: شهدا کسانی بودند که برای شهادت و جان دادن در راه خدا با یکدیگر مسابقه می‌دادند و به راستی همه‌ ما حسرت آن‌روزها را می‌خوریم.

رئیس دانشگاه تبریز تأکید کرد: شهدای ۲۷ دی نیز همگی عاشق حضور در جبهه بودند اما به دلیل اینکه دشمن تحریم ما را کرده بود، این دانشجویان احساس تکلیف کرده و در این کارگاه به ساخت سلاح و مهمات پرداختند که سرانجام توسط بمباران رژیم صدام به‌صورت ناجوانمردانه به شهادت رسیدند.

در پایان این مراسم خانواده‌های شهدای ۲۷ دی دانشکده فنی دانشگاه تبریز مورد تجلیل قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۶۵ راه‌اندازی و مدیریت کارگاه فنی برای تولید مهمات جنگی و خوداتکایی در تولیدات استراتژیک در ساعات غیر درسی بر عهده‌ جهاددانشگاهی واحد آذربایجان‌شرقی بود که در ۲۷ دی‌ همان سال با بمباران رژیم بعثی عراق، ۲۲ دانشجو و نیروی جهاددانشگاهی به مقام والای شهادت نائل و ۷ نفر نیز جانباز شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: