کد خبر: 4042804
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
وزیر کشور:

وزیر کشور با بیان اینکه دولت سیزدهم و وزارت کشور هر آنچه در توان دارد برای توسعه استان‌ها به‌کار می‌بندد و در این جهت بسیاری از اختیارات مرکز به استانداری‌ها و دستگاه‌های استانی تفویض شده است، گفت: دستگاه‌های استانی کمبودها و ایرادها را جمع‌بندی کرده و به وزارت کشور ارسال کنند تا زمینه‌های رفع مشکلات از مرکز فراهم شود.

احمدوحیدی، وزیر کشوربه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، احمد وحیدی، وزیر کشور، شامگاه 22 اسفندماه، در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان آذربایجان‌شرقی، با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی این استان، گفت: آذربایجان و تبریز به عنوان نقطه آرمانی برای مردم منطقه محسوب می‌شود و این استان باید محور صادرات، صنعت، معنویت و فرهنگ برای کشورهای همسایه باشد.

وی تأکید کرد: برای رسیدن به این هدف باید مدیران استان در این راستا حرکت کنند؛ خوشبختانه استانداری آذربایجان‌شرقی حرکت‌های بسیار مفید و تأثیرگذاری در این مسیر آغاز کرده است که باید تداوم داشته و تقویت شود تا همواره آذربایجان را در اوج مشاهده کنیم.

وحیدی با تأکید بر اینکه این منطقه در ابعاد مختلف نباید رتبه‌ای پایین‌تر از سوم در میان استان‌ها داشته باشد، افزود: با توجه به قابلیت‌های آذربایجان و موقعیت خاص آن در منطقه، مدیران و مسئولان دستگاه‌های مختلف اجرایی باید نهایت تلاش خود را انجام دهند تا اگر رتبه‌های پایینی برای این استان ثبت شده است، به سرعت ارتقا یافته و جایگاه واقعی خود را بازیابد.

وزیر کشور از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان آذربایجان‌شرقی خواست تا با خلاقیت و ابتکار عمل خود زمینه‌های رشد و توسعه را فراهم کرده و از دل بستن به تهران و اعتبارات محدود مالی آن اجتناب کنند؛ چون با توجه به ظرفیت‌های بخش خصوصی استان، توان توسعه در منطقه بسیار وسیع است.

وی جلب و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی و خارجی را لازمه توسعه آذربایجان برشمرد و با تاکید بر اینکه امکانات و منابع مالی دولت بسیار محدود بوده و به هیچ عنوان کفاف توسعه شتابان را نمی‌کند، یادآور شد: بر همین اساس جذب این سرمایه‌ها و نیز همکاری و جذب منابع مالی بانکی باید در اولویت دستگاه‌های اجرایی استان باشد.

وزیر کشور با بیان اینکه دولت سیزدهم و وزارت کشور هر آن‌چه در توان دارد برای توسعه استان‌ها به‌کار می‌بندد و در این جهت بسیاری از اختیارات مرکز به استانداری‌ها و دستگاه‌های استانی تفویض شده است، گفت: دستگاه‌های استانی اگر کمبود و یا ایرادهایی در این حوزه دارند، باید جمع‌بندی کرده و به وزارت کشور ارسال کنند تا زمینه‌های رفع مشکلات از مرکز فراهم شود و ما در این زمینه به سرعت وارد عمل خواهیم شد.

وی با استناد به گزارش‌های تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی آذربایجان‌شرقی، رفع مشکلات مربوط به پروژه‌های عمرانی، وضعیت نامناسب جاده‌های مواصلاتی و نیز تأمین برق مورد نیاز واحدهای صنعتی و تولیدی منطقه را مورد تاکید قرار داد و افزود: در تمامی این مشکلات نقش اصلی و اولیه را باید خود مدیران دستگاه‌های اجرایی داشته و با بهره‌مندی از خلاقیت و نیز جذب سرمایه‌های بخش خصوصی و خارجی آنها را حل و فصل کنند و البته دولت و وزارت کشور در این رابطه تسهیل‌گر خواهد بود.

وحیدی یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های دولت را تضمین و حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بیان و اضافه کرد: ما در تلاش هستیم تا هیچ مانع و مشکلی برای فعالیت سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی در استان‌ها وجود نداشته باشد.

وزیر کشور با اشاره به تلفات سنگین تصادفات جاده‌ای در آذربایجان‌شرقی که رتبه‌های اول به لحاظ خسارات مالی، مصدومیت و مرگ‌ومیر را در سطح کشور دارد، اظهار کرد: در این زمینه و با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروزی باید تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شود که در این راستا استاندار می‌تواند تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

وی اعلام کرد: به همین منظور در ایام تعطیلات نوروزی که حجم ورودی مسافران به آذربایجان‌شرقی بیشتر می‌شود، ایجاد محدودیت‌های ترافیکی ضروری است و با توجه به اینکه بیشتر تصادفات جاده‌ای بین ساعات ۱۸ تا ۲۲ روی می‌دهد، هماهنگی‌های لازم بین‌دستگاهی برای محدودیت‌های ترافیکی در این ساعات اجرایی شود.

وحیدی همچنین دستور اختصاص بودجه ویژه برای خط‌کشی ۵۰۰ کیلومتر از جاده‌های اصلی مواصلاتی آذربایجان شرقی و همچنین اخذ مجوز واگذاری مسئولیت مرکز ماده 16 به اداره کل بهزیستی استان را صادر کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: