کد خبر: 4104641
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
رئیس دانشگاه تبریز:

عدالت‌خواهی و آرمان‌خواهی مطالبه‌گری را مقدس می‌کند

رئیس دانشگاه تبریز، با تاکید بر اینکه عدالت‌خواهی و آرمان‌خواهی مطالبه‌گری را مقدس می‌کند، اظهار کرد: مطالبه‌گری همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است و ما باید توجه داشته باشیم که با بازی کلمات و متهم کردن دیگران نمی‌توانیم حقیقت را اثبات کرده و دم از عدالت خواهی بزنیم.

صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز، امروز، 14 آذرماه، در نشست صمیمی دانشجویان فعال فرهنگی و اجتماعی تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی دانشگاه، حضور در جمع دانشجویی را افتخار بزرگی برای خود عنوان کرد و گفت: هیچکدام از ما عاری از عیب و ایراد نیستیم و همگی باید گوش شنوا داشته و بعد از شنیدن حرف حق از سوی دانشجویان، نسبت به پیگیری مطالبات آن‌ها اقدام کنیم.

 وی ادامه داد: شرایط دانشگاه علی‌رغم همه‌ تجمعات، بسیار خوب بوده و کلاس‌های درسی دانشجویان در حال برگزاری است. ما هرگز موافق برخورد با عقاید مخالف نیستیم اما اگر احساس کنیم تخلفی صورت می‌گیرد، برخورد خواهیم کرد و با توجه به اینکه انسان‌ها با دو بال تخصص و تعهد حرکت و رشد می‌کنند، انتظار ما از اساتید این است که به‌لحاظ علمی سرآمد باشند و درکنار بحث علمی بتوانند در مواقع حساس کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

نصراله‌زاده با تاکید بر اینکه عدالت‌خواهی و آرمان‌خواهی مطالبه‌گری را مقدس می‌کند، اظهار کرد: مطالبه‌گری همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است و ما باید توجه داشته باشیم که با بازی کلمات و متهم کردن دیگران نمی‌توانیم حقیقت را اثبات کرده و دم از عدالت خواهی بزنیم. آزادی‌خواه و عدالت طلب شهدایی بودند که در 16 آذر سال 1332 در دانشگاه تهران و در 18 اردیبهشت سال 1357 و 27 دی سال 1365 در دانشگاه تبریز به شهادت رسیدند.

رئیس دانشگاه تبریز، تاکید کرد: ما هرگز در مقابل حرکت‌های عدالت خواهانه نمی‌ایستیم، اما مخالف هرگونه بی‌نظمی و اقدام غیرقانونی هستیم. در جریان اعتراضات اخیر بارها و بارها به دانشجویان هشدار دادیم کاری که انجام می‌دهند، غیرقانونی بوده و ممکن است تبعاتی در پی داشته باشد اما دانشجویان نه‌تنها به حرف ما گوش نکردند، حتی گفتند حاضر هستند تا مرز اخراج از دانشگاه هم پیش بروند. حال چرا باید اجازه دهیم عده‌ای قلیل نظم دانشگاه را بهم زده و موجب برهم خوردن امنیت و آرامش 21 هزار دانشجو و استاد شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کرامت انسانی گنجی گرانبها برای انسان‌ها است، یادآور شد: بارها و بارها تاکید کردیم و گفتیم که انسان دارای کرامات بسیار زیادی است و دانشجویان باید حداقل‌های پوشش و حجاب را در محیط دانشگاه رعایت کنند. متأسفانه عده‌ای تصور می‌کنند با برداشتن حجاب از سر و دهن کجی به نظام، کار خوبی انجام می‌دهند در حالیکه شهدای ما در راه حفظ این نظام جان خود را فدا کردند.

 وی با انتقاد از عملکرد مسئولین کل کشور در مباحث فرهنگی نیز گفت: باید قبول کنیم که همه‌ی ما مقصر هستیم و نتوانسته‌ایم در این موضوعات آنطور که باید خوب کار کنیم؛ چراکه اعمال و رفتار ما در مردم تاثیرگذار است و اگر می‌خواهیم جامعه اصلاح شود، ابتدا باید رفتار خود را اصلاح کنیم. ما برروی حرف خود مصرّ هستیم و هیچ اِبا و ترسی هم از کسی نداریم و موظفیم در هر جایگاه و مسئولیتی که قرار داریم، وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهیم. دانشگاه قانون و نظم خاص خود را دارد و همه باید این نظم را رعایت کنیم.

نصراله‌زاده با انتقاد از کسانی که آزادی را به‌معنی رها کردن دانشجویان به حال خود، تلقی می‌کنند، افزود: دانشجو باید سیاسی باشد اما سیاسی کاری و دنباله روی از گروهک‌ها اصلا شایسته‌ی جایگاه یک دانشجو نیست؛ چراکه دانشجو باید خود یک راهبر باشد نه اینکه به‌دنبال گروهک‌ها و یا احزاب سیاسی حرکت کند. من از همه‌ی شما دانشجویان عزیز که هیچ فرقی با فرزندان ما ندارید، می‌خواهم در مطالبه‌گری و عدالت طلبی سماجت داشته و تا پای جان برای پای مطالباتِ درستِ خود بمانید و بدانید که عزت و اقتدار، تنها به شرط رسیدن به عدالت و داشتن انصاف محقق خواهد شد.

رئیس دانشگاه تبریز در واکنش به انتقاداتی که در خصوص انتقال تربیون آزاد از آمفی تئاتر روباز دانشگاه به تالار شهید شفایی انجام می‌گیرد، گفت: ما معتقد هستیم که این تریبون ها باید هدفمند باشند و گفت‌وگو برای گفت‌وگو فایده‌ای ندارد. بنابراین در راستای حفظ شأن دانشجویان تصمیم گرفتیم ادامه‌ی این تریبون‌ها در محیطی منظم و مرتب برگزار شود؛ ما هیچ ترسی از برگزاری تریبون در فضای باز نداشتیم و دلیل انتقال تریبون به فضای سربسته، سرد شدن هوای دانشگاه و در ضمن حفظ شأن دانشجویان بود.

وی همچنین تاکید کرد: فحاشی و توهین، جایی در تریبون دانشجویی ندارد و من در حضور همه‌ دانشجویان در این جلسه ضمانت می‌کنم هرکس حقیقت را گفته و مطالبه‌گری واقعی انجام دهد، کاملا مورد حمایت من قرار خواهد گرفت و با وجود اینکه من اهل تهدید نیستم این موضوع را نیز تأکید می‌کنم که هرگز اجازه نخواهم داد عده‌ای امنیت 21 هزار نفر را به‌خطر بیاندازند.

 نصراله زاده در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص شبهاتی که از سوی برخی افراد در ارتباط با هزینه کرد و بودجه‌ المیپاد فرهنگی ورزشی دانشجویان مطرح می‌شود، اظهار کرد: المپیاد برای دانشگاه تبریز عزت آفرین بود؛ چراکه ما در شرایط بسیار سختی میزبانی نزدیک به 5 هزار نفر را پذیرفتیم در صورتی که می‌توانستیم این مسئولیت سنگین را قبول نکنیم. کسانی که برخی شبهات را درخصوص بودجه و هزینه‌های المپیاد مطرح می‌کنند، بهتر است به‌جای این حرف و حدیث‌ها، حجم کار انجام شده را نگاه کنند. بودجه‌ی المپیاد به‌صورت جداگانه و از طرف سازمان امور دانشجویان در نظر گرفته شده بود که تاکنون بیش از دو سوم این بودجه اختصاص داده شده و مابقی نیز در حال تحقق است. بنابراین حتی یک ریال از بودجه‌ی دانشگاه برای این رویداد مهم فرهنگی ورزشی خرج و هزینه نشده است.

وی ادامه داد: برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان در دانشگاه تبریز مایه‌ی سربلندی و آبروی این دانشگاه است و تنها مشکل باقیمانده از المپیاد بحث پرداخت حق الزحمه‌‎ عوامل اجرایی المپیاد است که ما در حال بررسی زمان و میزان کارکرد این عزیزان هستیم تا هیچ حق الناسی پایمال نشود. ما بعد از سفر ریاست محترم جمهوری به استان اعتباری بالغ بر 250 میلیارد تومان را به دانشگاه تبریز اختصاص داده‌ایم که در طول سالیان اخیر بی‌سابقه بوده است اما متاسفانه عده‌ای با مطرح کردن برخی شبهات در خصوص هزینه‌های المپیاد قصد به حاشیه بردن این موضوع را دارند.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به اهتمام جدی دانشگاه برای حمایت از استعدادهای درخشان و دانشجویان نخبه‌ی این دانشگاه نیز گفت: ما با ارائه‌ی پیشنهادی در خصوص اختصاص بودجه برای استعدادهای درخشان در قانون برنامه‌ی 5 ساله‌ هفتم، شناسایی، حمایت و پرورش این استعدادها را در پیش گرفته‌ایم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ایجاد پهنای علمی، هدف‌گذاری برای افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه تا ۳۰۰ شرکت، راه‌اندازی طرح دستیار فناور، ایجاد مدرسه‌ی اشتغال مهارت آموزی، افزایش بودجه‌ی فرهنگی دانشگاه تا سقف 12 میلیارد تومان و افزایش بودجه‌ی پژوهشی و فناوری دانشگاه از 30 میلیارد تومان در سال قبل به 90 میلیارد تومان در سالجاری، نشان دهنده‌ی اهتمام و تاکید جدی دانشگاه برروی مسائل فرهنگی و علمی -پژوهشی است.

نصراله‌زاده در خصوص جذب دانشجویان خارجی و انتقاد از کیفیت پایین برخی از این دانشجویان متذکر شد: هدف ما از جذب دانشجویان خارجی، مدرک فروشی و جذب پول برای دانشگاه به هرقیمت نیست. اگر ما می‌خواهیم به‌عنوان یک دانشگاه بین المللی سهمی در دیپلماسی علمی داشته باشیم، باید به‌اندازه‌ی 20 درصد تعداد کل دانشجویان دانشگاه، دانشجوی خارجی جذب کنیم و مطمئن باشید ما هرگز کیفیت را فدای کمیت نکرده و نخواهیم کرد.

 رئیس دانشگاه تبریز در خاتمه با طرح سوال از دانشجویان در خصوص ارائه‌ی سه راهبرد عملی برای بهبود وضعیت فرهنگی دانشگاه و قول اهدای جوایزی ارزنده به دانشجویانی که راهبردهای مناسب و عملی ارائه دهند، خطاب به دانشجویان حاضر در این جلسه گفت: دانشجویان باید در تمدن سازی نقش مهمی ایفا کنند چراکه ما برای رسیدن به تمدن اسلامی، انقلاب کردیم و نباید با مطرح کردن برخی موضوعات، سطح انقلاب را پایین بیاوریم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha