کد خبر: 4105558
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳

شعر نماد فرهنگ مکتب شیعه است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، شعر را نماد تفکر و اعتقادات و فرهنگ مکتبی شیعه دانست و گفت: شعر یکی از راه‌های تبیین، ترویج و گفتمان سازی افکار، باورها و گرایش‌های هر ملت است.

حجت الاسلام آل هاشم، امام جمعه تبریزبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، روز گذشته، 17 آذرماه، در مراسم رونمایی از پوستر دومین جشنواره بین‌المللی شعر ترکی همای رحمت، شعر را نماد تفکر و اعتقادات و فرهنگ مکتبی شیعه دانست و گفت: شعر یکی از راههای تبیین، ترویج و گفتمان سازی افکار، باورها و گرایش های هر ملت است.

وی با بیان اینکه شعر ترکی در ترویج سیره عملی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تاثیر بسزایی دارد، گفت: از همان بدو ظهور اسلام و آغاز نبوت پیامبر اکرم (ص) و واقعه بزرگ غدیر شعرای ترکی گوی، سعی در تبلیغ و ترویج عملی اهل بیت عصمت و طهارت داشتند و امروز این تکلیف بر عهده شعرای جوان است تا راه گذشتگان نیک را دنبال کنند.

آل هاشم، برگزاری جشنواره شعر همای رحمت را موجب ایجاد انگیزه و توجه به فرهنگ و ادبیات بومی و محلی و دینی و ملی خواند و افزود: عنوان این جشنواره برگرفته از شعر استاد شهریار است پس خود ایشان هم باید الگوی شعرای شرکت کننده در جشنواره باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه شعر شهریار زبانی روشن دارد و همه آن را می‌فهمند خاطرنشان کرد: پیچیدگی در زبان شهریار نیست و هنر او استفاده از اصطلاحات شعری خاص و تحول ادبی است که در زبان و شعر و نثر فارسی پس از مشروطه پدید آمد.

وی ادامه داد: شعر همای رحمت در واقع نمونه‌ای از شعری است که در تاریخ معاصر ایران مانند آن را نداریم و وجود شهریار برهانی بود که اگر شاعرخوب باشد شعر هم می‌تواند خوب و ماندگار باشد.

آل‌هاشم، یکی دیگر از جنبه‌های مهم شهریار را نقش او در وحدت ملی دانست و گفت: بیگانگان به هر بهانه‌ای دنبال تفرقه و دوگانه سازی موهوم هستند اما شهریار نشان می‌دهد که در ایران تمامی اقلیت‌ها کنار هم حضور دارند و این تنوع ها مانند تارها به هم تنیده‌اند که کثرت آنها هم یک وحدت زیبا و دلنشینی به نام ایران ایجاد کرده است.

امام جمعه تبریز، اضافه کرد: شهریار به عنوان پیشگام و پیشقراول توانست به قلهJهای شعر ترکی و فارسی دست یابد و به اوج درجه عرفانی نایل شود ودر دوره معاصر عرفان را با شعر پیوند دهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha