کد خبر: 4105679
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۷

بدرقه «صدای انقلاب» تا خانه ابدی

پیکر استاد اسفندیار قره‌باغی معروف به «صدای انقلاب» امروز با حضور مردم فرهنگ دوست تبریز تشییع و در قطعه هنرمندان وادی رحمت این شهر به خاک سپرده شد.

تشییع پیکر، اسفندیار قره باغیبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، پیکر استاد اسفندیار قره‌باغی معروف به «صدای انقلاب» امروز، 18 آذرماه با حضور مردم فرهنگ دوست تبریز تشییع و در قطعه هنرمندان وادی رحمت این شهر به خاک سپرده شد.

مرحوم قره باغی، متولد اول بهمن ماه سال ۱۳۲۲ شمسی در شهر تبریز است و پس از گذراندن دوره اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران، به تبریز مراجعت کرد و از سال ۱۳۳۸ وارد هنرستان موسیقی شد.

 وی در خرداد ماه سال ۱۳۴۳ شمسی فارغ التحصیل و به عنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه به استخدام وزارت فرهنگ درآمد.

وی اواخر سال ۱۳۴۷ به تهران منتقل و در گروه اُپرای تهران مشغول شد و ضمن خوانندگی در گروه کُر اُپرای تهران، پس از گذراندن تحصیلات لازم و بازگشت از ایتالیا، با عنوان سولیست باس اُپرای تهران، نقش‌های بسیاری را در اجرا‌های مختلف عهده دار شد.

 وی ضمن اینکه گروه‌های کُر مدارس و چند گروه در دانشگاه را راه اندازی کرد و در گروه کُر فولکلوریک رادیو تلویزیون و گروه کُر ملّی به سرپرستی خانم «اِولین باغچه بان» فعالیت چشمگیری داشت.

آشنائی او با ساز‌های ترومپت به عنوان ساز تخصّصی و ویلن و پیانو و تدریس این ساز‌ها و کوک پیانو نیز باعث تمایز این هنرمند از سایران شد.

خواننده سرود فاخر و انقلابی « آمریکا مرگ به نیرنگ تو» در دوران پس از انقلاب، در سازمان صدا و سیما با واحد موسیقی این سازمان همکاری کرد و در زمینه سرودسازی به ویژه سرود‌های دفاع مقدّس فعال شد و از جمله اساتید تاثیرگذار در عرصه موسیقی انقلاب بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha