سیدحمزه تبریز؛ مامن دل‌های عاشق + فیلم
کد خبر: 4143419
تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
به مناسبت روز تجلیل از امام‌زادگان و بقاع متبرکه

سیدحمزه تبریز؛ مامن دل‌های عاشق + فیلم

امامزاده سیدحمزه از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) یکی از بقعه‌های مهم تبریز است که در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تبریز، یعنی محله سرخاب واقع شده است. این امامزاده با اینکه امروزه نیز از اهمیت و احترام ویژه‌ای برخوردار است، اما در گذشته شکوه و عظمت بسیار زیادی داشت، به‌طوری که در کتاب «روضات الجنان و جنات الجنان» شکوه و عظمت این بنا آنقدر به زیبایی تعریف و تمجید شده است که مقبره آن «از کمال ارتفاع با آفتاب» خوانده شده است.

امامزاده سیدحمزه تبریزبقعه «سيد حمزه» و مسجد جنب آن در محله سرخاب و جنوب شرقی محل تقاطع خيابان ثقه الاسلام و بازارچه سيد حمزه واقع شده است. تاريخ بنای نخستين بقعه ۷۱۴ هجری قمری يعنی سال درگذشت «سيد حمزه» است وی سيد جليل القدر به نام «ابوالحسن حمزه بن حسن محمد» می باشد كه به شانزده واسطه نسبش به حضرت موسی بن جعفر(ع) می رسد و بنای اوليه در اين سال توسط فرزندش سيد حسين بر تربت وی احداث گرديد.

مجموعه «سيد حمزه» عبارت از صحن نسبتاً وسيعی است كه در سمت جنوب آن مقبره و در سمت مشرق و شمال آن محل تدريس و حجرات طلاب علوم دينی قرار دارد در بالای سردر، سنگ نبشته مرمرين ديگری نصب شده كه مربوط به زمان قاجار و تاريخ ۱۲۷۹ هجری است و حاكی از مرمت بنا توسط حاجی رستم بيك در اين سال می باشد.

از جمله تزئينات حرم آئينه كاری زيبای بالای قبر امام زاده است كه با كتيبه‌ای به خط نستعليق زينت يافته، چنانكه از متن كتيبه استفاده می‌گردد «امير علی اكبرخانه ميرپنجه» فرزند «پناه الحق پاشاخان» و به مباشرت معتمد السلطان «عادلخان» اين آئينه كاری در ماه جمادی الاول ۱۳۱۳ هـ ق انجام داده است.

بقعه دارای سردابه ای است كه قبر اصلی سيد حمزه در آن قرار گرفته است در جانب شرق بقعه «سيد حمزه» گورستان متروكه ای قرار داشت كه بنا به مندرجات تذكره ها و كتب مزارات، قسمتی از مقبره الشعرای معروف محله سرخاب می‌باشد.

انتهای پیام
captcha