کد خبر: 4078999
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳

سند تحول دولت فضای جامعه را برای مطالبه‌گری تهییج می‌کند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: سند تحول دولت مردمی فضای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را برای مطالبه‌گری تهییج می‌کند.

محمدفرشکاران، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقیبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمان مدیریت استان، محمد فرشکاران، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان‌شرقی، امروز، 27 مردادماه، در سمینار تبیین سند تحول دولت مردمی «دولت سیزدهم» با بیان اینکه سند تحول دولت مردمی فضای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را برای مطالبه‌گری تهییج می‌کند، اظهار کرد: این سند می‌خواهد با احاطه کامل بر همه‌ علوم در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی الگوها و الگو واره‌ها را درک و مشکلات را احصاء کند تا متغیرها را کنار هم چیده و مدل‌ مشخصی از توسعه ارائه دهد.

وی افزود: در دهه‌های گذشته اسناد مختلفی تدوین شده و از بابت قوانین بالادستی، سیاست‌های نظام و قوانین توسعه‌ای کمبودی وجود ندارد؛ در واقع ابزار کار کاملاً مهیا است اما در اینکه چرا توسعه اتفاق نمی افتد باید عمیقا تامل شود.

فرشکاران بیان کرد: با لحاظ تمام متغیرها و موانع و دام‌هایی که در مسیر توسعه پایدار کشور وجود دارد، یکی از ارکان مهم این توسعه بعد از قوانین و مقررات، اجرا است که در حیطه قوه مجریه به مفهوم دولت قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: دستیابی به اهداف توسعه مورد نظر سند تحول دولت مردمی به مفهوم خوداتکائی و خودکفایی منوط به اجرای صحیح و با زمان بندی مشخص بندهای این سند و تعریف دقیق نقش دولت در اجرای امور و مدار تحولات است.

وی افزود: وقتی بحث‌هایی مثل شفافیت، عدالت و ارائه خدمت صادقانه را در برابر فساد مطرح می‌کنیم، موضوعاتی مثل فعالیت‌های دانش بنیانی، مطالبه گری و امکان رصد خدمات دولتی توسط مردم بیش از همه خودنمایی می‌کند و جامعه خود بخود در مسیر تحول قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تبیین اصولی موضوع، خروج از فضای روندی و پاسخگو بودن متغیرهایی هستند که کمک می‌کنند اقتصاد و فضای اجتماعی و فرهنگی جامعه به سمت مطالبه‌گری تهییج شود.

فرشکاران بر ضرورت خروج از بخشی نگری‌ها و ورود به فضای کلان نگری و تامین منافع عامه مردم جامعه با تبعیت از الگوها و مبانی مدیریتی مشخص در سند تحول مردمی دولت تاکید و اضافه کرد: دستگاه‌ها موضوع سند را در راستای تحقق اهداف عالی استان و خروج از حالت روندی موجود گذشته به دقت مورد بررسی قرار دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در عین حال خاطرنشان کرد: اعتمادسازی به مفهوم اجرای درست فرایندهای کاری و قوانین و مقررات است که در سایه این اجرای درست و ارائه گزارش شفاف رضایت مردم جلب و رفاه عامه تامین می‌شود.

وی همچنین بر خردورزی در ارائه مدل های کلان توسعه ای استان تاکید و بیان کرد: اگر دنبال برنامه‌های مدون، مشخص و هم افزا نباشیم، دچار تسلسل‌های زمانی و مشکلات عدیده خواهیم شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha