کد خبر: 3906402
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
قرآن درباره منزلت دختر موضع حکیمانه‌ای دارد، نه او را از مقام انسانی تنزل داده و نه حکمت آفرینش او را نادیده گرفته است.

دختران در نگاه قرآنیکی از مهم‌ترین اهداف انبیاء تزکیه و تعلیم انسان‌هاست و در این خصوص فرقی بین دختر و پسر نیست و از دید قرآن، در کسب مدارج معنوی و تحصیل تقوا فرقی بین آدمیان وجود ندارد. نقش تعیین‌کننده زن در بقا و رشد جامعه بشری همیشه مورد توجّه مثبت و منفی اندیشمندان، سیاست‌مداران، مدیران و رهبران جوامع بوده و تاریخ گویای این است که زن در کنار مرد در تمدن بشری مستقیم و غیرمستقیم نقش‌آفرین بوده، ولی از دیرزمان و با انگیزه‌های مختلف از حقوق الهی و انسانی خود محروم شده است.

تأكيد قرآن بر احترام به دختر

حجت‌الاسلام سیفعلی محمدزاده، امام جمعه شبستر در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: در اسلام و قرآن احترام به دختر به عنوان يک ويژگی انسانی مورد توجه و تأكيد قرار گرفته است و باید همانند آموزههای قرآنی در عمل نشان داده میشود.

وی با استناد به آیه اول سوره کوثر «إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ» بیان کرد: در این آیه می‌خوانیم: به درستى كه ما عطا فرموديم تو را خير بسيار. دختران در تبیین و تحلیل آموزه‌های قرآنی موجوداتی هستند که به طور ذاتی دارای حیا و عفت هستند و از این روست که حیا و عفت در ایشان به‌ عنوان ارزش اهمیت می‌یابد؛ زیرا بیانگر حفظ طبیعت و سلامت روح و روان ایشان است و کسانی که بی‌عفتی و بی‌حیایی را در پیش می‌گیرند در حقیقت گرفتار و از فطرت سالم و طبیعت خدادادی خویش دور شده‌اند.

امام جمعه شبستر یادآور شد: دختران در اندیشه و بینش قرآنی آنچنان از جایگاه و مقام والایی برخوردارند که پیامبر(ص) در مهم‌ترین مسائل اجتماعی و سیاسی آنان را وارد می‌ساخت و در مسئله مباهله دختر خویش را به همراه می‌برد. ایشان می‌فرمایند: چه فرزند خوبی است دختر! بامحبّت، کمک‌کار، مونس و پاک است. خلقت خدا عاری از حکمت نیست و داشتن فرزند دختر و پسر حکمت‌هایی دارد. پس انسان عاقل از داده‌های خداوند راضی است.

موضع حکیمانه‌ قرآن درباره منزلت زن

حجت‌الاسلام حافظ زمانی، امام جمعه ملکان، در گفت‌‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: نگاه اسلام به دختر تحقیرآمیز نیست. قرآن درباره منزلت دختر موضع حکیمانه‌ای دارد. نه او را از مقام انسانی تنزل داده و نه تفاوت‌های بیولوژیک و حکمت آفرینش او را نادیده گرفته است.

وی با استناد به آیه 35 سوره احزاب «إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا» بیان کرد: همانا مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان اهل طاعت و عبادت و مردان و زنان راستگوی و مردان و زنان صابر و مردان و زنان خداترس خاشع و مردان و زنان خیرخواه مسکین‌نواز و مردان و زنان روزه‌دار و مردان و زنان با حفاظ خوددار از تمایلات حرام و مردان و زنانی که یاد خدا بسیار کنند، بر همه آن‌ها خدا مغفرت و پاداشی بزرگ مهیا ساخته است. یکی از مهم‌ترین اهداف انبیاء، تزکیه و تعلیم انسان‌هاست و در این خصوص فرقی بین دختر و پسر نیست. از دید قرآن، در کسب مدارج معنوی و تحصیل تقوا، فرقی بین دختر و پسر وجود ندارد.

وی با اشاره به فرموده امام جعفرصادق(ع)، افزود: ایشان می‌فرمایند که هنگامی که دختری به دنیا می‌آید، خداوند فرشته‌ای را مأمور می‌کند تا بال خود را بر سر و سینه نوزاد دختر بگستراند و بگوید: او دختری ناتوان و ضعیف است؛ هر کس او را کمک کند، تا روز قیامت مورد توجّه خداوند خواهد بود.

حجت‌الاسلام زمانی از برابر بودن ویژگی‌های شخصیتی در پسر و دختر گفت و تأکید کرد: دختران همچون پسران از شخصیتی کامل و مستقل برخوردارند و در هویت انسانی میان دختر و پسر تفاوتی نیست. ویژگی‌های انسانی را هر دو به نحو برابر دارند، همان‌گونه که در قابلیت رشد و تکامل، لغزش و انحراف، آسیب‌پذیری و آسیب‌رسانی یکسان‌ هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: