کد خبر: 4057744
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید تاریخ شفاهی کتابت شود تا برای نسل‌های آینده بماند، گفت: آرشیو اسناد بخش مهمی از فرهنگ و هویت کشوری را بیان می‌کند.

حجت الاسلام آل هاشم، امام جمعه تبریزبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، امروز، 27 اردیبهشت ماه، در بازدید از مرکز اسناد ملی شمالغرب کشور با تاکید بر اینکه باید تاریخ شفاهی کتابت شود تا برای نسل‌های آینده بماند، گفت: آرشیو اسناد بخش مهمی از فرهنگ و هویت کشوری را بیان می‌کند.

 وی با بیان اینکه اسنادی که در دست مردم و در پستوی خانه‌ها است باید به مرکز اسناد ملی اهدا شود، گفت: اسناد ملی حکم حافظه تاریخی ملت‌ها را دارند و تلاش دارند بخش مهمی از فرهنگ و هویت کشور را بیان می‌کنند.

آل‌هاشم، با تاکید بر اینکه حفظ اسناد ملی حفظ داشته‌های ملی یک کشور است، اضافه کرد: کاروان تاریخی ملت‌ها در مسیر خود با حوادث و رویدادهایی دست به گریبانند که زشتی‌ها و زیبایی‌هایی را در تاریخ ثبت می‌کنند و همچنین غم یا شادی را از یک واقعه بیان می‌کنند.

وی بیان کرد: بدون شک اگر بخواهیم قضاوت بی‌طرف داشته باشیم هیچ چیزی مانند اسناد ملی مفید نخواهد بود.

امام جمعه تبریز، اسناد را دارای دو ارزش اداری و پژوهشی و تحقیقاتی دانست و گفت: اسناد ملی و میراث مکتوب تا زمانی که اطلاعات به ارزش روز جاری اسناد اداری هستند و زمانی که ارزش روزمره خود را از دست بدهند ارزش پژوهشی پیدا می‌کنند.

وی با تاکید بر کتابت تاریخ شفاهی گفت: زنده بودن فرهنگ‌ها و وقایع برای اثبات افزون بر فرهنگ شفاهی نیازمند کتابت و نوشتاری است تا برای آیندگان به یادگار بماند.

آل‌هاشم با اشاره به جایگاه و ارزش اسناد ملی گفت: در میان دارایی ها اسناد ملی با ارزش ترین دارایی محسوب می‌شوند و میزان مراقبت از آنها شاخص فرهیختگی ملت‌ها را بیان میکند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه افراد مختلف و سازمان ها و ارگان‌ها باید متوجه اهمیت نگهداری از اسناد شوند، خاطرنشان کرد: ایرانیان همواره و از دیرباز در نگهداری از اسناد ملی کوشا بوده‌اند و از دوران هخامنشی تا عصر زرین و عصر معاصر حفظ اسناد به شیوه‌های مختلف انجام شده است و بعد از انقلاب با درک اهمیت والای این کار در میان نخبگان و در جهت پاسداری از فرهنگ و هویت کشور مرکز اسناد ملی در کتابخانه ملی ایجاد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: