کد خبر: 4000630
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی:
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی، گفت: شعر، هنر اصیل جامعه بشری و مهم ترین بستر فکری و فرهنگی ایرانیان در طول تاریخ بوده که با ظهور اسلام از تعالیم فاخر بهره‌مند شده و به تکامل رسیده است.

شعر مهم‌ترین بستر فکری ایرانیان در طول تاریخ بوده استبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده‌ ولی‌فقیه در استان و امام جمعه تبریز، شامگاه، چهارم مهرماه، در آیین اختتامیه سومین کنگره شعر محرم، گفت: شعر، هنر اصیل جامعه بشری و مهم ترین بستر فکری و فرهنگی ایرانیان در طول تاریخ بوده که با ظهور اسلام از تعالیم فاخر بهره‌مند شده و به تکامل رسیده است.

وی شعرای حسینی را رهروان پیشرو نهضت عاشورایی دانست و افزود: کنگره شعر محرم بستری برای استعدادیایی شاعران جوان به شمار می رود.

آل‌هاشم، بیان کرد: زبان شعر زبانی تاثیر گذار، فاخر و ماندگار است و بهره‌گیری از این زبان برای تبیین ابعاد مختلف حماسی حسینی می‌تواند در گسترش فرهنگ عاشورایی تاثیر بسزایی داشته باشد.

امام جمعه تبریز، برگزاری کنگره شعر محرم را اتفاق بسیار مبارک دانست و افزود: برگزاری مستمر این رویداد در طی سال‌های متمادی می‌تواند تبریز را همچون ادوار گذشته به مهد شعرای برجسته تبدیل کرده و بستری برای تقویت شاعران جوان باشد تا آثار فاخر بسیاری تولید شود.

وی شعر را بستری برای انعکاس ایثار و رشادت ها خواند و گفت: شعر اگر در خدمت مفاهیم عالی و توحیدی قرار گیرد روز به روز تاثیر گذاریش بیشتر می‌شود، همچنین راز ماندگاری شعر هم به دقت خالق در نیت و هدف ربط دارد.

آل‌هاشم، محرم را هدفی برای زندگی کردن خواند و افزود: محرم ماه توبه، رونق بخشی به زندگی، بازگشت به سمت خدا، پیدا کردن حقیقت، راه درست زندگی کردن، درست مردن و از دنیا رفتن به شمار می رود.

وی ادامه داد: محرم بهترین شیوه زندگی را به انسان آموزش می‌دهد، این محرم و کربلاست که فضایل اخلاقی، درس آزادی، وفا و عزت را به ما یاد می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی بیان کرد: محرم یعنی گفتار و رفتار امام حسین و یارانش که ما باید در فعالیت های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری و ... الگوی خود قرار دهیم.

وی اظهار کرد: شعر محرم باید حاوی الهام بخشی، پیوند وثیق دین و سیاست، لزوم ایثار برای احیای اسلام، شهادت طلبی، عدالت خواهی، ‌مبارزه با ظلم و ستم، تسلیم ناپذیری، استقامت برای دفاع از آرمان ها در برابر ستم‌گران، اطاعت از رهبری، اخلاص و صداقت، خیرخواهی، شجاعت و شهامت در مواجه با دشمن، هوشمندی سیاسی و ‌دیپلماتیک در تمام مراحل ، ادای تکلیف در انجام وظیفه، مقابله با بدعت گزاران، مسئولیت پذیری در قبال سرنوشت جهان اسلام، عزت طلبی، دشمن ستیزی، امر به معروف و نهی از منکر و داشتن غیرت دینی باشد.

آل‌هاشم خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود این کنگره در راستای تولید محتوای ادبی دارای مضامین عاشورایی بسیار بوده و این محتواها در اختیار مداحان قرار دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: