کد خبر: 4103911
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۱

همایش ملی «لایحه برتر» در تبریز برگزار شد

همایش ملی «لایحه برتر» با حضور معاون اول قوه قضائیه، مسئولان دادگستری و کانون وکلای آذربایجان شرقی و وکلای برتر سراسر کشور، روز گذشته، 10 آذرماه در تبریز برگزار شد.

حجت الاسام مصدق، معاون اول قوه قضائیهبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه در همایش ملی «لایحه برتر» که با حضور مسئولان دادگستری و کانون وکلای آذربایجان‌شرقی و وکلای برتر سراسر کشور، روز گذشته، 10 آذرماه در تبریز برگزار شد، با بیان اینکه آموزش ضمن خدمت وکلا و کارآموزان وکالت باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: حق دفاع و دسترسی به وکیل جزو حقوق بنیادین جامعه بوده و در تمامی نظام‌های حقوقی دنیا و قانون اساسی کشور نیز این امر مورد حمایت قرار گرفته است.

وی ظهار کرد: کسی نمی‌تواند به خود جرئت بدهد که حق دسترسی به وکیل را از جامعه سلب کند و هر متهم یا شاکی حق دارد به وکیل مراجعه کند و آن وکیل نیز او را در خصوص خواسته‌اش یاری کند. وکیل در نظام حقوقی کشور، در مقام دفاع از شئونات قاضی برخوردار است؛ جایگاه وکیل همچون قاضی بسیار بالا بوده و استقلال وکیل در مقام دفاع هم تراز استقلال قاضی در مقام قضاوت است.

مصدق با بیان اینکه قوه قضائیه، کانون وکلا را به‌عنوان یک نهاد مدنی پذیرفته و دوست دارد که این نهاد هر روز بهتر به وظایف خود عمل کند، ادامه داد: تجلی حضور وکیل در مرجع قضایی به‌صورت مکتوب و مذاکره شفاهی است. شیوه مکتوب که به آن لایحه گفته می‌شود، در قالب شکواییه، دادخواست، دفاع در مقابل شکواییه و دفاع در مقابل دادخواست طرف مقابل است.

وی در خصوص لوایح و مذاکرات شفاهی در محضر دادگاه نیز اظهار کرد: یک‌سری الزامات عملی در این خصوص وجود دارد که وکیل باید آن‌ها را رعایت کند و عملا انتطار است که وکیل در دادگاه این‌گونه باشد.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه ایجاز، اختصار و جامع بودن لایحه یک اصل است، گفت: در صورت داشتن مذاکره شفاهی نباید با زیاده‌گویی، وقت دادگاه را بگیرد و وکیل خوب در مقام دفاع بهتر است که مطالب را تقسیم‌بندی و بین مسائل موضوعی و حکمی تفکیک قائل شود. 

وی با بیان اینکه کتمان واقعیت می‌تواند اعتبار حرفه‌ای وکالت را مخدوش کند، یادآور شد: وظیفه وکیل، کشف حقیقت و کمک به قاضی برای رسیدن به حقیقت است. حقیقت‌گویی و کشف واقعیت باید ملاک عمل یک وکیل باشد و اگر چنین نباشد در روز قیامت مسئول است. توسل به ادله منطقی و آگاهی کامل از ادله ثبات دعوی، وظیفه وکالت است. حفظ اسرار، حیثیت و شرافت موکل جزو وظایف وکیل بوده و وکیل محرم موکل است و حق ندارد مطالبی که در پرونده وجود دارد را در جایی بازگو کند.

حسن عبدلیان‌پور، رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه کشور نیز در ادامه از اجرایی شدن طرح وکالت تخصصی در مرکز وکلای قوه قضائیه به‌عنوان یک ضرورت در جامعه امروز خبر داد و گفت: تربیت وکلای تخصصی در عرصه‌های مختلف آغاز شده و در آینده‌ای نزدیک اولین گروه وکلای تخصصی، گواهی خود را دریافت خواهند کرد.

وی با اشاره به جایگاه و شأن وکیل و وکالت اظهار کرد: کلمه وکیل ۲۴ بار در قرآن کریم به‌عنوان صفت خدا بیان شده که نشانگر ارزشمندی و اهمیت این شغل است.

عبدلیان‌پور با بیان اینکه وکلای مرکز قوه قضائیه در جریانات اخیر پای کار نظام بودند و به معنای واقعی از نظام و انقلاب دفاع کردند، افزود: این امر نشان از احساس مسئولیت و دین وکلای کشور بوده که خود را جزوی از نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌دانند. در جریان اغتشاشات اخیر هیچ یک از وکلا در جمع دستگیر شده‌ها نبودند.

وی ادامه داد: وکلا باید لایحه‌هایی را طراحی کنند که کمک حال روند قضایی و ختم دادرسی باشد. یکی از این کمک‌ها، طراحی لایحه خوب بوده تا کل روند پرونده و دید قاضی را تغییر بدهد.

عبدلیان‌پور با بیان اینکه تمامی لوایح تأثیرگذار در دادرسی به‌صورت کتاب به چاپ می‌رسد، اظهار کرد: حدود ۱۲۰ لایحه در محورهای مختلف به دبیرخانه همایش لایحه برتر ارسال شده بود.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه کشور، از صدور فراخوان برای جذب نظرات کارشناسی برتر در سطح کشور خبر داد و گفت: اختتامیه این همایش نیز در شهر تبریز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha