حمایت مردم از دولت موقت + فیلم
کد خبر: 4198239
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۱
روز شمار انقلاب

حمایت مردم از دولت موقت + فیلم

روز ۱۷ بهمن ۱۳۵۷ پنج روز مانده به پیروزی انقلاب، مردم در تهران و شهرهای مختلف کشور با برپایی راهپیمایی، حمایت خود را از تشکیل دولت موقت اعلام کردند.

تظاهرات مردم در حمایت از دولت موقت

در هفدهم بهمن ۱۳۵۷ مردم در خیابان‌ها و در حمایت از دولت بازرگان تظاهرات می‌کنند. شعارها علیه بختیار است، مردم بختیار را نمی‌خواهند. بختیار سعی دارد به مردم بفهماند در انجام وعده‌های خود کوشاست. به همین منظور در جلسه‌ مجلس حضور می‌یابد و نمایندگان در حضور بختیار طرح‌های انحلال ساواک و دستگیری نخست‌وزیران و وزیران دولت از سال ۱۳۴۱ تا آن سال که متهم به سوءاستفاده از قدرت بودند را تصویب می‌کنند. بختیار به هنگام سخنرانی در مجلس شورا گفت: دولت موقت تا شوخی و حرف است، تحمل می‌کنم. ولی چنانچه بخواهد به حالت جدی به فعالیت ادامه دهد، آن وقت با او مقابله خواهم کرد.

در 17 بهمن با فراخوانی به مردم جهت راهپیمایی عمومی در تأیید دولت بازرگان، اقشار مختلف مردم ایران حکومت مهندس بازرگان را تأیید کردند و موج راهپیمایی، شهرها را فرا گرفت. در همین روز مردم زاهدان، اعم از شیعه و سنی، که به پشتیبانی دولت مهندس بازرگان دست به راهپیمایی زده بودند، از سوی چماق به دستان مورد هجوم قرار گرفتند و در این حادثه، 62 نفر کشته یا زخمی شدند.

در 17 بهمن امام خمینی(ره) در پیام تشکری خطاب به عموم پیام‌های مردم، شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف به مناسبت ورود حضرت امام به کشور پاسخ گفت. امام همچنین در جمع خبرنگاران در مورد دولت موقت و وجوب اطاعت از آن سخنرانی کردند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

در همین روز از سوی آیت‌الله مرعشی نجفی، به‌مناسبت انتصاب مهندس بازرگان به نخست وزیری، پیام تبریکی ارسال شد و خبرگزاری فرانسه منتشر کرد که جبهه ملی از مقامات و سازمان‌های حاکمه و تمام مردم خواسته است تا از دولت بازرگان حمایت کنند.

در 17 بهمن 57 بازرگان در نخستین مصاحبه خود به عنوان نخست وزیر دولت موقت، برنامه و وظایف دولت خود را تشریح کرد و موقتاً از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری کرد و به مدرسه علوی نقل مکان کرد، چراکه در حکم نخست وزیری حضرت امام(ره) از وی خواسته شده بود تا بدون وابستگی حزبی و گروهی به پست نخست وزیری اشتغال یابد.

امام‌خمینی(ره) در جمع علمای خوزستان سخنرانی کردند و وحدت کلمه را رمز پیروزی دانستند و در جمع پرسنل نیروی دریایی ضمن اندرز به ارتش و دولت غاصب، تبعیت از دولت موقت را تکلیف همگان دانستند. در این روز امام خمینی(ره) در سخنانی با تأکید بر اینکه اگر دولت کنار برود آشفتگی را حل می‌کنیم،گفتند: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب اسلامی، عکس‌العملی مثبت داشته باشند. در همین روز بود که در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری، افسران جوان از سوگند وفاداری به شاه معاف شدند و اعضای شورای انقلاب و دولت موقت اعلام شدند.

انتهای پیام
captcha