بی‌اعتنایی مردم به اعلام حکومت نظامی + فیلم
کد خبر: 4198942
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶
روزشمار انقلاب

بی‌اعتنایی مردم به اعلام حکومت نظامی + فیلم

حضرت امام خمینی(ره) در ۲۱ بهمن 57 در رابطه با حکومت نظامی اعلام شده از طرف فرماندار نظامی تهران، آن را ملغی اعلام کردند و فرمودند: اعلامیه امروز حکومت نظامی خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچ‌وجه به آن اعتنا نکنند.

درگیری مردم با رژیم طاغوت

۲۱ بهمن ۱۳۵۷ شهر تهران صحنه نبردی بی‌امان است، مقاومت همافران و مردم در مقابل حمله گارد شاهنشاهی تا صبح امروز، ۲۱ بهمن ادامه داشته و امروز این نبرد به اوج خود می‌رسد. در آغازین ساعات بامداد روز 21 بهمن‌ماه با خروج آمبولانس‌های مرکز آموزش دوشان‌تپه، یکی از سربازهایی که موفق به فرار شده بود با اعلام گزارشی از درگیری‌های داخل پادگان، تعدادی اسلحه را که توانسته بود با خود به بیرون بیاورد، در اختیار مردم قرار داد. به این ترتیب اولین سلاح‌ها به دست مردم افتاد.

فرماندار نظامی تهران در اعلامیه شماره 40 خود، ساعات حکومت نظامی را از ساعت چهار و نیم بعدازظهر تا ساعت پنج صبح افزایش داد. پس از شدت گرفتن حملات مردم به کلانتری‌ها و پادگان‌ها، فرماندار نظامی تهران در همین روز ساعت منع عبور و مرور را تا ساعت 12 ظهر روز 22 بهمن افزایش داد. بختیار در مجلس سنا اعلام کرد که حاضر به مذاکره است.

حضرت امام خمینی(ره) در رابطه با حکومت نظامی اعلام شده از طرف فرماندار نظامی تهران، آن را ملغی اعلام کردند و فرمودند: اعلامیه امروز حکومت نظامی خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچ‌وجه به آن اعتنا نکنند... اخطار می‌کنم که اگر دست از این برادرکشی بر ندارند و لشگر گارد به محل خودش برنگردد... تصمیم آخر خود را به امید خدا می‌گیرم.

ستاد امام با بلندگو لغو اعلامیه‌های فرمانداری نظامی (منع رفت و آمد) را در سطح تهران اعلام کردند. کلانتری‌های 9، 10، 11، 14، 16 و 26 و همچنین کلانتری نارمک به دست مردم سقوط کرد. تیپ زرهی قزوین که برای تقویت نیروی دفاعی حکومت نظامی وارد تهران شده بود در خیابان سپه با مقاومت سخت مردم مواجه شد.

سپهبد رحیمی، فرماندار نظامی تهران و حومه، طی دستورالعملی به یگان‌های تابعه خود، از آنها خواست تا بی‌درنگ کلیه رهبران نهضت را دستگیر و با هواپیما به یکی از جزایر منتقل کنند. همراه این دستورالعمل، لیستی از اسامی صدها نفر که باید بازداشت شوند، الصاق شده است که در رأس آنها نام حضرت امام، آیت‌الله طالقانی و مهندس مهدی بازرگان به چشم می‌خورد.

مردم چند تانک و زره‌پوش را که عازم فرح‌آباد برای جنگ با نیروی هوایی بودند از کار انداختند. صدها اتومبیل شخصی در حالی که تمام صندلی‌های جلو و عقب خود را پر از ملافه‌های سفید و دارو و غذا کرده بودند به طرف نیروی هوایی در حرکت بودند. جلسه شورای امنیت، متشکل از بالاترین مقامات ارتشی و نظامی ساعت شش بعدازظهر برای بررسی اوضاع کشور برگزار شد.

انتهای پیام
captcha