کد خبر: 4077111
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی:

جهاددانشگاهی جهت تعمیق هویت ایرانی اسلامی دانشگاهیان تلاش کند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی، با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی اظهار کرد: جهاددانشگاهی باید برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و حضور اعضای هیئت علمی در پیشرفت کشور، تقویت خودباوری، امید به آینده، فرهنگ کار و تلاش و تعمیق هویت ایرانی اسلامی دانشگاهیان و دانشجویان تلاش کند.

حجت الاسلام آل هاشم، امام جمعه تبریزبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه تبریز، امروز، ۱۸ مردادماه در دیدار جهادگران دانشگاهی استان با وی به مناسبت چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاددانشگاهی، اظهار کرد: یکی از مباحثی که جهاددانشگاهی باید به آن توجه کند، صیانت از اصول و ارزش‌های انقلابی از جمله عدالت خواهی، عقلانیت، آخرت طلبی، مردم سالاری دینی، وفاداری به آرمان‌های انقلاب و امام(ره)، پایبندی به فرهنگ جهاد و شهادت، ساده زیستی، عزت نفس، خودباوری و ... در محیط کاری است.

وی با بیان اینکه تعهد به توسعه و پیشرفت کشور از جمله وظایف جهاددانشگاهی است، افزود: مواردی چون مسئولیت پذیری، پاسخگویی، عشق به خدمت، وفای به عهد، سختکوشی، درستکاری و ... از جمله ویژگی‌هایی است که باید جهاددانشگاهی در بدنه خود جاری سازد و این ویژگی‌ها را به جامعه انتقال دهد.

آل‌هاشم، با اشاره به ماموریت‌های جهاددانشگاهی در حوزه پیشرفت، پژوهش و فناوری در کشور، ادامه داد: توسعه دانش و تحقیقات کاربردی مورد نیاز کشور، ایجاد و توسعه فناوری‌های مختلف، توسعه تجاری سازی فناوری‌های آماده بهره برداری، تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و توانمند در تولید با تاکید بر رویکرد آموزش محور و فناور محور، ارائه خدمات آموزشی با تأکید بر تخصص به منظور ارتقای توانمندی‌های مهارتی و حرفه‌ای با فناوری‌های مهم در عرصه ملی و بین‌المللی نیز از جمله وظایف جهاددانشگاهی است.

امام‌جمعه تبریز، در خصوص فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی نیز اظهار کرد: جهاددانشگاهی باید برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و حضور اعضای هیئت علمی در پیشرفت کشور، ایجاد جامعه متفکر، عدالت خواه، دین مدار، اخلاق گرا، قانونمند، خودباور و علم محور از طرق مختلف به خصوص از طریق شناخت آرمان‌های اسلام و امام (ره)، تقویت خودباوری، امید به آینده، فرهنگ کار و تلاش و تعمیق هویت ایرانی اسلامی دانشگاهیان و دانشجویان تلاش کند.

وی ایجاد و گسترش ارتباط و برنامه‌های فرهنگی در حوزه دانشجویان جهان اسلام، رشد و ارتقای دانشجویان در برنامه ریزی و برنامه‌های فرهنگی و ایجاد فضای تامل گفت‌وگو و خردورزی را نیز از جمله وظایف جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی دانست.

آل‌هاشم، هم‌چنین کمک به بهبود فضای کسب و کار، توانمندسازی، اشتغال دانش آموختگان از طریق توسعه و ترویج فرهنگ و کارآفرینی و اشتغال دانش‌بنیان را جزو ماموریت‌های جهاددانشگاهی در حوزه اشتغال بیان کرد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی تأکید کرد: جهاددانشگاهی باید عملکرد خود را در این حیطه‌های مختلف فعالیت بررسی کند که آیا تاکنون توانسته در پیشبرد اهدافش موفق عمل کند یا نه و اگر نتوانسته عوامل و موانع را شناسایی کرده و در جهت جبران نواقص خود گام بردارد.

وی در خاتمه با تقدیر از فعالیت‌های دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا در زیرمجموعه جهاددانشگاهی، گفت: این دو خبرگزاری در حوزه قرآنی و دانشجویی اثرگذار بوده و تاکنون فعالیت‌های چشم‌گیری داشته‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha